Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Hız ve iletişimin en önemli ihtiyaçlar arasında giderek yükseldiği dünyamızda telefonlar en önemli rolü oynamaktadır. Günlük ihtiyaçların azımsanamayacak bir bölümünü karşılayan telefonlar olmadan hayatlarımızda bir çok şey aksayacak duruma gelmektedir. Bu sebeple rehberimizde en çözülemez sorunlardan biri olan Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik.

Suya Düşen Telefon

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılamaz?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan telefonlar alındıkları günden itibaren hem fiyatlarından dolayı hem de zarar gelmesi durumunda verilerin kurtarılamayacak olması ve telefonsuz kalınan süreçte günlük işlerin aksayacak olmasından dolayı özenle korunmaktadır. Telefon kılıfı, ekran koruyucusu gibi alınan ekstra aksesuarlar ile darbelere ve düşmelere karşı telefonlar korunabiliyor olsa da suya düşen telefon hala en büyük sorunların başında gelmektedir. İlerleyen teknoloji ile beraber suya dayanıklı telefonlar da raflarda yerini almaya başladı ancak henüz çok yeni olan ve su miktarına göre değişkenlik gösteren bu koruma da işe yaramayabilir. Su geçirmez telefon kılıfları da bu sorun ile karşılaşılmaması için özel olarak geliştirilmeye başlanmıştır.

Suya Düşen Telefon

Tüm bu korumalara rağmen suya düşen telefon kurtarma aşamaları için özellikle dikkat edilmesi gereken ve yapılmaması gereken hatalar vardır. Bu hatalardan en çok bilinenler ise telefonun içine sızmış olan suyu saç kurutma makinesi ile kurulanmaya çalışılmasıdır. Saç kurutma makinesi telefonun içerisine sızan su ile etkileşime geçip, iteceğinden suya düşen telefonun içerisindeki parçalara daha çok yayılmasına sebep olacaktır. Suyun daha çok yayılması ve parçaların arasına itilmesi telefonun ilk su ile temastan daha çok zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bunun tersi düşünülerek elektrik süpürgesi veya benzeri bir araçla çekilmesi ise telefonun içerisindeki parçaların hareket etmesine ve hassas parçaların yerinden oynarak bozulmasına sebep olmaktadır. Elektrik süpürgesi veya benzeri bir araç ile kurtarılmaya  çalışıldığında suya düşen telefonun dokunmatiği çalışmıyor duruma gelecektir.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Suya düşen telefon kurtarılmak isteniyorsa bazı temel araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Pamuk, pirinç, vakumlu poşet, pirinç, kağıt havlu (veya kurulama işlemine yardımcı olabilecek havlu ve benzeri bir araç), şarj cihazı gibi araçlarınızın tam olduğuna emin olunuz. En hızlı müdahalenin suya düşen telefonu kurtarmaya sizi daha çok yaklaştıracağını aklınızdan çıkarmadan aşağıdaki adımları sırası ile gerçekleştirmeye başlayınız.

1. Adım : Suyan düşen telefon kapatılmalıdır.

Suya düşen telefonun kurtarılması için telefonun hemen kapatılması gerekmektedir. Bu durumda çoğu telefon kısa devreden dolayı kapanabilir ancak hala açık ise sızan su çalışan parçaların ısısı ile yayılacağından telefon hızlı bir şekilde kapatılmalıdır.

Suya Düşen Telefon

2. Adım : Kurulanmalıdır.

Suya düşen telefon çıkarılır çıkarılmaz üzerinde toz bulunmayan ve minik tanecikler bırakmayacak bir havlu, mendil, kağıt havlu ve benzeri bir araç ile kurulanmalıdır. Telefonun dış yüzeyinin tamamen kuruduğuna emin olunmalıdır.

3. Adım : Suyan düşen telefon parçaları olabildiğince ayrılmalıdır.

Her ne kadar akıllı telefonların bir çoğunda batarya çıkarılamıyor olsa da eğer çıkarılabilen bir bataryanız varsa çıkarılması gerekmektedir. Buna ek olarak SIM kartı, microSD gibi kartların da çıkarılması gerekmektedir.

Suya Düşen Telefon

4. Adım : Pamuk ve kulak çöpü ile suyan düşen telefon kurulanmalıdır.

Kuruluma adımında kullanılan havlu, mendil, kağıt havlu ve benzeri araçlar suyu tamamen çekmeyecektir. Kurulama işleminin daha iyi olması ve telefonun minik deliklerinin ve ayrıntılı kısımlarının da kurulanabilmesi için pamuk ve kulak çöpünden yararlanılabilir.

5. Adım : Slika jel veya pirinçte bekletilmelidir.

Kıyafetlerin küflenmemesi, paslanmaması ve nemden korunması için kullanılan slika jel pirince göre daha etkili bir yöntem olsa da bulunamazsa alternetif olarak pirinç içerisine konularak bekletilebilir. Slika jel içerideki sıvı ve nemi hızlı bir şekilde çekecektir. Bu işlemi pirinç ile yapacaksanız vakumlu bir poşet veya bir saklama kabı kullanarak hava ile teması kesmeniz gerekmektedir. Bekleme süresi suya düşen telefonun aldığı su miktarına göre 36-48 saat arasında olması gerekmektedir.

Suya Düşen Telefon

6. Adım : Suya düşen telefon en son olarak şarj edilmelidir.

Bekleme süresi tamamlanmış olan telefonun tamamen kuruduğuna emin olunduktan sonra şarja takılması gerekmektedir. İlk açılışta %100 dolu bir batarya ile açılacak olması çıkabilecek muhtemel sorunların önüne geçecektir.

Bu işlemlerin eksiksiz uygulanması durumunda suya düşen telefon sorunsuz bir şekilde açılacaktır.

Bu rehberimizde Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? Sorusunu yanıtlarken bu soruna çözüm olarak verilen ancak daha büyük sorunlara yol açan hatalardan da bahsettik.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...

Sinema Haberleri

Ülkemizde en çok aboneye sahip dijital içerik platformu unvanına sahip Netflix, yeni yerli yapımlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Netflix yerli yapımlar konusunda kalitesini...