STEELSERIES RIVAL 300S OYUNCU FARESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde Steelseries’in Rival 300S model oyuncu faresini inceleyeceğiz ve Rival 110 ile kıyaslamasını yapacağız. Steelseries Rival 110 ile aynı teknik özelliklere olan farenin tasarımsal açıdan ne gibi farklılıkları var buna bakacağız.
Truemove 1 özel sensörü, uzun ömürlü Omron anahtarlı bu fare uygun fiyatına rağmen oldukça iyi özelliklere sahip gibi görünüyor. Ayrıca bizce bu fiyat seviyesine göre bu fare ergonomi açısından oldukça başarılı bir model!

TASARIM

Farenin ilk olarak genel tasarımına bakıyoruz. Daha çok sağ el kullanımı için tasarlanan farenin boyutu ortalama bir el için gayet uygun. Tuş kısımları gövdeyle bütünleşik olduğu için basma işlemi için özellikle bir çaba sarf etmenize gerek kalmıyor.
Farenin hemen orta kısımında kalan DPI tuşunun konumu ve boyutu ise gayet iyi ayarlanmış. Farenin üstündeki kaplaması ise kauçuk gibi elinizi tutan bir yüzey.

Farenin sağ el kullanımı için tasarlandığını söylemiştik zaten. Sağ taraftaki tırtıklı yüzeyin tasarımı da bunu kanıtlar nitelikte olmuş. Kullanım esnasında sağ parmağın konumu konforu etkileyen faktörlerden biri, bu farede sağ parmağınız bu kısımın tasarımı sayesinde çok daha iyi bir konumda kalıyor ve rahatsız olmuyorsunuz.

Fareyi Rival 110’dan ayıran en büyük farklardan biri sol tarafı. Her iki el için uygun olması için tasarlanan Rival 110’a göre sol taraftaki ileri-geri tuşları bir hayli büyütülmüş. Böylelikle bu tuşları kullanırken daha rahat bir kullanım amaçlanmış.

Steelseries’in bir süredir kullandığı ve oldukça ince düşünülmüş bir detay var. Farenin arka alt tarafında kalan RIVAL yazılı bu plastik kısım sökülebilir yapıda tasarlanmış. İnternet sitesinde yer alan şablon ile bu 3D yazıcı yardımıyla yeni bir parça çıkartıp üzerine istediğinizi yazdırmanız mümkün kılınıyor.

TEKNİK DETAYLAR

Fare fiyat performans odaklı olmasına rağmen Steelseries Engine 3 yazılımına sahip. Buradaki yazılımı üzerinden çeşitli DPI ayarı, özel makro atamaları, farenin tekerlek ve logo kısmında bulunan 16.8 milyon renk destekli RGB aydınlatmanın senkronize ayarlamasını rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Sensör: Truemove 1 Optik
DPI: Maksimum 7200 DPI, Ayarlanabilir
Tarama Frekansı: 1000 Hz
Tıklama Ömrü: Omron Switch 20 Milyon
Tepki Süresi: 1 MS
RGB Desteği: 
16.8 Milyon
Kablo: USB 1.8 Metre
Yazılım: Steelseries Engine 3
Toplam Tuş: 6 Tuş
Ağırlık: 98 Gram

SONUÇ

Fiyat performans odaklı ve sağ el kullanımı için tasarlanan Rival 300S kullanım aşamasında bizde gerçekten iyi bir etki bıraktı. Gerek genel konforu olsun gerek oyunlardaki performansı olsun bu fiyat seviyesinde oldukça iyi işlere imza atıyor.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin