Steelseries Rival 105 RGB Oyuncu Faresi İncelemesi

STEELSERIES RIVAL 105 RGB OYUNCU FARESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde üst seviye oyuncu ekipmanları ile oldukça popüler markalardan biri olan Steelseries’in fiyat/performans odaklı oyuncu faresi olan Rival 105 var. Küçük boyutları ve hafif tasarımı ile küçük-orta boy ele sahip kullanıcılar için oldukça iyi bir alternatif gibi görünüyor. Fiyat/performans odaklı olmasına rağmen detaylı makro yazılımı, 16.8 milyon renge sahip RGB aydınlatması ile de kullanıcısını mutlu edecek özelliklere sahip.

TASARIM

Farenin genel tasarım diline baktığımızda mat siyah rengin hakim olduğunu görüyoruz. Minimal boyutlarda gelen fare büyük ele sahip kullanıcılara biraz küçük gelebilir o yüzden bu fareyi küçük-orta boyda ellere sahip kullanıcılara önermemiz çok daha mantıklı olacaktır. Bunun haricinde fiyat/performans odaklı bir fare olduğu için sade fakat şık bir tasarım diliyle geldiğini söylemeden geçmeyelim.

Farenin sol kısmına baktığımızda üst kısıma göre daha parlak bir siyah renk karşılıyor, bu yapı biraz daha iyi kavramaya yardımcı olabilecek bir düzeyde. Buranın hemen üstünde ise 2 adet ileri-geri tuşları bulunuyor. Ayrıca bu tuşları Steelseries Engine yazılımı ile istediğinizi gibi programlamanız mümkün kılınmış.

Farenin tuş dizilimlerine baktığımızda bizleri pahalı farelerdeki gibi fazla sayıda programlanabilir tuşlar karşılamıyor tabii ki. Hemen orta kısımda bulunan DPI değiştirme tuşu ile Steelseries Engine yazılımı üzerinden belirlediğiniz DPI aralıkları arasında kolaylıkla geçiş yapmanız mümkün kılınmış. Fare üzerindeki 6 adet tuşun programlanabilir ve özel makro yapma özelliği barındırdığını da söylemeden geçmeyelim.

Farelerdeki en önemli kısımlardan biri tabii ki tutuş ergonomisi. Rival 105 oldukça hafif ve ufak bir tasarıma sahip bir fare olduğu için büyük elli kullanıcıları biraz rahatsız edebilir. Fakat orta boyda ele sahip birisi için genel anlamda oldukça konforlu bir fare olduğunu söyleyebiliriz.

TEKNİK DETAYLAR

Sensör: PixArt SDNS-3059
DPI: Maksimum 4000 DPI, Ayarlanabilir
Tarama Frekansı: 1000 Hz
Tıklama Ömrü: Omron Switch 20 Milyon
Tepki Süresi: 1 MS
RGB Desteği:
16.8 Milyon
Kablo: USB 1.8 Metre
Yazılım: Makro, RGB
Toplam Tuş: 6 Tuş
Ağırlık: 80 Gram
Steelseries Engine yazılımını açtığımızda bizlere bazı ayarlar sunulmuş. Fare üzerinde bulunan tuşların görevlerini istediğiniz gibi ayarlayıp kaydetmeniz mümkün kılınmış. Diğer güzel özelliklerinden biri ise tuşlar için oldukça detaylı şekilde makro atamaları yapıp bunları farenin kendi hafızasına kaydedebilmeniz.

Fiyat/performans odaklı bir fare olmasına rağmen Steelseries Engine yazılımı ile bu farenin tekerlek ve logo kısmında bulunan RGB aydınlatmayı bu yazılım ile kontrol edebiliyorsunuz. Seçenek olarak 16.8 milyon renk arasından istediğinizi seçmeniz mümkün kılınmışken dilerseniz nefes alma gibi renk modları arasında geçiş de yapabiliyorsunuz.

SONUÇ

Minimal boyutları, sade fakat şık tasarımı ve sunduğu RGB, makro destekli yazılımı ile fiyatı abartılmamış, fiyat/performans oranı oldukça başarılı olan bir fare vardı karşımızda. Bu fareyi alacak kullanıcılara önerimiz ise büyük bir ele sahipseniz bu fare ile çok rahat edemeyebilirsiniz.