Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

SteamVR Hatası 108 Düzeltmenin Yolları Nelerdir?

SteamVR, Valve tarafından geliştirilen bir sanal gerçeklik (VR) donanım ve yazılım platformudur. Seçtiğiniz donanımda VR içeriğini deneyimlemek için bir araçtır. SteamVR, Oculus Rift, HTC Vive, Valve Index, Windows Mixed Reality başlıklar ve buna benzer diğerleri de dahil olmak üzere bir çok sanal gerçeklik başlığını destekler. Kullanıcılar, Valve tarafından bir video oyunu dijital dağıtım hizmeti olan Steam’de SteamVR’ı ücretsiz olarak alabilirler. Her sistemde olduğu gibi bu sistemde de bazı sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bu rehberimizde sizler için SteamVR Hatası 108 Düzeltmenin Yolları Nelerdir? sorusunun detaylı çözümlerini derledik.

SteamVR Hatası 108 Hatası Nasıl Düzeltilir?

  • VR Headset’in Yeniden Başlatılması
  • Gerekli Sürücülerin Güncellenmesi
  • Gerekli Sürücülerin Kaldırılarak Yeniden Kurulması
  • Antivirüs programının kaldırılması
  • Windows Defender’ın Devre Dışı Bırakılması
  • USB Bağlantı Noktasının Kontrol Edilmesi

VR Headset’in Yeniden Başlatılması

Bazen basit bir yeniden başlatma, yaygın sorunları çözebilir. Bu nedenle SteamVR hatası 108 aldığınızda, denemeniz gereken ilk şey bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bundan önce SteamVR’ı kapatmayı unutmayın.

Hata 108 (Steam VR kulaklık algılanmadı) hala mevcutsa, başlığınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. SteamVR’deki kulaklık simgesine sağ tıklamanız ve Vive Headset’i Yeniden Başlat’ı seçmeniz yeterlidir. Ardından işlem bitene kadar bekleyin. Bundan sonra, hata kodunun kaybolup kaybolmadığını kontrol edin.

Gerekli Sürücülerin Güncellenmesi

Adım 1 : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Aygıt Yöneticisi yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına devmgmt.msc yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Aygıt Yöneticisi açılır.

Adım 2 : Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Gerekli sürücülerin sekmesi genişletilir.

Adım 3 : Sürücünün üstüne sağ tıklanarak Sürücüyü güncelleştir butonuna basılır.

Adım 4 : Açılan Sürücü Güncelleştirme penceresinde Sürücüyü Otomatik Olarak Ara sekmesine tıklanarak sürücü güncelleştirme işlemi başlatılır.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından sürücü güncellenecektir. Eğer daha önce hiç güncelleştirme gerçekleştirilmediyse artık işletim sistemi ile donanımlar doğru bir şekilde iletişime geçemeyeceğinden 0x800f0990 Güncelleştirme Hatası ile karşılaşılabilir. Eğer bu yöntem ile sorun çözülmezse sonraki çözüm adımları uygulanmalıdır.

Gerekli Sürücülerin Kaldırılarak Yeniden Kurulması

Adım 1 : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Aygıt Yöneticisi yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına devmgmt.msc yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Aygıt Yöneticisi açılır.

Adım 2 : Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Gerekli sürücülerin sekmesi genişletilir.

Adım 3 : Sürücünün üstüne sağ tıklanarak Cihazı kaldır butonuna basılır.

Adım 4 : Üreticinin resmi sitesinden ilgili sürücü indirilir.

Adım 5 : Sürücünün kurulumu doğru bir şekilde gerçekleştirildikten sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

Antivirüs Programının Kaldırılması

Bazı antivirüs programları zararlı gördüğü için internet erişimine izin vermeyebilir. Hemen hemen her antivirüs programında geçici olarak devre dışı bırakma özelliği mevcuttur. Antivirüs programı geçici olarak devre dışı bırakıldıktan sonra  Steam Disk Yazma Hatası önüne geçecektir. Eğer çok daha güçlü bir antivirüs programı kullanılıyorsa antivirüs programı kaldırılarak bilgisayar yeniden başlatılır ve tekrar programın çalıştırılması denenir.

1. Adım : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Denetim Masası yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına control panel yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Denetim Masası açılır.

2. Adım : Denetim Masasında Program Ekle / Kaldır’a tıklanır.

3. Adım : Açılan Program Ekle / Kaldır penceresinde antivirüs programı seçilerek sağ tıklanır ve Kaldır butonuna tıklanır.

Windows Defender’ın Devre Dışı Bırakılması

Antivirüs programı kullanılmıyor olsa bile Microsoft işletim sistemi kullanıcıları için sunduğu Windows Defender uygulaması ile işletim sistemi kullanıcılarını zararlı yazılımlardan korumaktadır. Eğer farklı bir işlem yapılmadıysa işletim sistemi kurulduktan sonra Windows Defender etkin olarak açılacaktır. Basit bir kaç adım ile devre dışı bırakılan Windows Defender Steam Disk Yazma Hatası çözümü ile birlikte yeniden devreye alınabilir veya isteğe bağlı olarak devre dışı olarak işletim sistemi kullanımına devam edilebilir.

1. Adım : Başlat menüsünde bulunan arama sekmesine Ayarlar yazılarak veya klavyede Windows ve I tuşlarına aynı basılarak Ayarlar açılır.

2. Adım : Ayarlar penceresinde bulunan Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine gelinerek bu sekmeye tıklanır.

3. Adım : Güncelleştirme ve Güvenlik penceresinde sol menüde Window Defender bulunarak tıklanır.

4. Adım : Tüm ayarlar Kapalı olarak ayarlanır ve Ayarlar penceresi kapatılır.

USB Bağlantı Noktasının Kontrol Edilmesi

Vive VR deneyimi için önemli bir cihaz olan Vive Link Box’ı fark etmiş olmalısınız. Dişi HDMI ve USB Type-A bağlantı noktası ile PC’niz ve Vive VR kulaklığı arasındaki bağlantıdır. Bu nedenle, SteamVR 108 hatasını çözmek için PC’nizdeki USB bağlantı noktasının iyi çalıştığından emin olmanız daha iyi olur.

Link Box’ınızı bilgisayarınızdaki farklı bir USB bağlantı noktasına, özellikle bir USB 2.0 bağlantı noktasına takmayı deneyebilirsiniz. Bunun nedeni, bazı USB 3.0 ve 3.1’lerin kulaklıkla uyumlu olmamasıdır. Klavyenizi veya farenizi bir USB portu üzerinden bağladıysanız, Link Box’ınızı bu USB portuna takmayı deneyebilir ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.


Bu rehberimizde sizlere SteamVR Hatası 108 Düzeltmenin Yolları Nelerdir? sorusu hakkında detaylı bilgi verdik. Bu hata ile karşılaşıldığında uygulanacak çözüm adımları ile ilgili daha detaylı destek ve bizlere iletmek istediğiniz her şey için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Intel’in harici bir masaüstü ekran kartı yapacağı haberi ilk duyulduğunda insanlar gerçekten heyecanlanmıştı. Çünkü yıllardır AMD Radeon ve Nvidia GeForce tarafının aktif olduğu bir...

Teknoloji Haberleri

Oyuncular günümüzde pek mutlu sayılmazlar. Çünkü aradıkları ekran kartlarını bulurken çok zorlanıyorlar, bulduklarında ise çok yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyorlar. Bu durum aslında bütün dünyada böyle...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Telefon Haberleri

Xiaomi’nin Redmi Note serisi akıllı telefonları gerek ülkemizde olsun gerek dünyada olsun oldukça ilgi çeken cihazlar oldular. Çünkü bu serideki cihazlar yüksek fiyat/performans oranıyla...