SSD Fiyatlarına “NAND Flash” Zammı Gelebilir!

Son dönemde SSD fiyatlarındaki düşüş, satış rakamlarında büyük artışa neden olmuştu. NAND Flash üreticileri ise bu durumdan oldukça rahatsız ve fiyatlar yakın zamanda tekrar zamlanabilir!

NAND Flash Üreticileri Anlaştı: SSD Fiyatları Artabilir!


SSD’lerin depolamasında kullanılan NAND Flash bellek, başta  akıllı telefonlar ve sunucu piyasası olmak üzere çeşitli sektörlerde de tercih ediliyor. Ancak üretimin çoğu SSD üreticilerine gidiyor. Bu yılın ilk çeyreğinde ortalama %20’lik fiyat indirimi yaşanması, üretim sayısını sabit tutan parça tedarikçilerini de zorlamaya başladı. Üreticiler de durumu dengelemek için harekete geçti.

Alınan bilgilere göre iki büyük NAND Flash üreticisi olan SK Hynix ve Micron, üretim bandını aşamalı olarak yüksek katmanlı bellek üretimine kaydıracağını açıkladı. Bu da özellikle SSD’lerde kullanılan 36 ve 48 katmanlı belleklerde %10 ile %15 arasında üretim daralması yaşanacağı anlamına geliyor. Ayrıca Samsung da akıllı telefon satışlarındaki düşüşten dolayı 3D NAND üretimini azaltmayı planlıyor.

Türkiye’de SSD fiyatları bu yılın ilk 3 ayında ilk defa 1 TL/GB seviyesinin altına inmişti. Bu durumun ardından üretimin yavaşlaması, doğal olarak fiyat artışını da beraberinde getirecektir. Umarız son dönemde hareketlenen SSD pazarı bu durumu tüketicilere minimum şekilde yansıtır.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin