Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

SpaceX
SpaceX

Bilim Haberleri

SpaceX, Yıllık Fırlatma Rekorunu Kırdı

Bu günden itibaren SpaceX, 2022’deki 32. Falcon 9 misyonunu başarıyla başlattı ve resmi olarak şirketin tek bir yılda gerçekleştirilen yörünge fırlatma rekorunu kırdı. Henüz yılın yarısındayken elde edilen bu rekor önümüzdeki aylarda yeniden egale edilebilir.

SpaceX, 2019’daki düşüşün yanı sıra, fırlatma temposunu her yıl istikrarlı bir şekilde arttırmaya devam ediyor. 2021 için şirket, şimdiye kadar yaptığı en fazla 31 fırlatma gerçekleştirdi ve bu da SpaceX’i açık ara en üretken Amerikan fırlatma sağlayıcısı yaptı.

2022’de Hedef; Her Hafta En Az Bir Fırlatma

 

2022’nin başında SpaceX , yıl boyunca 52 misyon başlatmak için inanılmaz iddialı bir hedef belirledi . Bu sayı, Ocak ayında bir NASA güvenlik danışma paneli tarafından, SpaceX’in artan hızın ortasında güvenliği korumak için hala çaba göstermesi gerektiğine dair bir uyarıyla açıklandı. Eski bir NASA astronotu ve NASA’nın Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli üyesi Sandy Magnus, Ocak toplantısında yaptığı açıklamada, “NASA ve SpaceX, 2022’de başarılarının kurbanı olmaları için dikkatli olmak zorunda kalacaklar” dedi.

Ancak şimdiye kadar, SpaceX bu yıl kesintisiz görevlerden başka bir şey olmadan programına bağlı kaldı. İronik olarak, SpaceX başlangıçta bugünün görevlerini Perşembe günü başlatmayı ummuştu, ancak kalkıştan bir dakikadan daha kısa bir süre önce bir iptalin tetiklenmesinden kısa bir süre sonra geri sayımı durdurdu. Teknik bir sorun nedeniyle aylardır geri sayımı kısa kesmek zorunda kalmayan SpaceX için nadir görülen bir iptaldi. Ancak şirket, kesintisiz bir geri sayımın ardından bugün yerden kalkabildi.

SpaceX’in bu yıl fırlatılan Falcon 9 roketlerinin neredeyse tamamı, şirket roketlerini iniş ve yeniden kullanma konusunda ustalaşmaya devam ederken daha önce uçmuş araçlardı. SpaceX ayrıca Falcon 9’un yeniden kullanım için optimize edilmiş Block 5 versiyonunda da özel olarak uçuyor. Bugünkü roket, kalkıştan sonra SpaceX’in drone gemilerinden birine başarıyla indi ve Falcon 9 roketlerinin 125. inişi olduğunu belirtmekte fayda var çünkü yapay zeka ile donatılan bu sistemler her iniş ve kalkıştan sonra kendini olumlu olarak güncelleyecek şeklide hareket ediyor.

SpaceX kendi rekorunu egale edebilmek için tüm hızıyla ilerliyor. 24 Temmuz Pazar günü Florida dışında, başka bir Starlink uydusu grubu fırlatmak için şimdiden başka bir görev ayarlandı.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Yıllardır çok sayıda oyuncu monitörü inceledik. Bunlar arasında uygun fiyatlı ürünler de bulunuyorken çok daha pahalı ürünler de bulunuyordu. Bugün inceleyeceğimiz Gamepower Rapid 27...

Telefon Haberleri

Oppo, yeni fiyat performans odaklı telefonu Oppo A3 Pro  modeli ile akıllı telefon pazarında yeni bir sayfa açıyor. İşte telefonun teknik özellikleri. Oppo A3...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, GeForce RTX 4090 ekran kartını piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra bazı kullanıcılar bu ekran kartlarının 12VHPWR adı verilen yeni güç konnektörlerinin eridiğini,...

Oyun Haberleri

Manor Lords, şehir kurma oyunları tutkunları arasında büyük heyecan uyandıran bir oyun olarak öne çıkıyor. Steam’in en çok arananlar listesinde zirveye yerleşen bu oyun,...