Sony, E3 2020’ye Katılmayacak

Geçen yılki E3 2019‘da, Sony etkinliğe katılmayacağını söylediğinde bunu herkes normal karşıladı. PlayStation 5‘i tanıtmak için daha çok erkendi ve ellerinde yeni çıkaracakları pek de bir oyun kalmamıştı. Ancak PlayStation 5‘in ve The Last of Us: Part II‘nin çıkacağı bu yıl katılmaması birçok insanı şaşırttı.

Bir Sony sözcüsünün GamesIndustry.biz adlı siteye verdiği röportajda, ”ESA’e (Eğlence Yazılımları Derneği) büyük saygı duyuyoruz ancak bu yıl E3 2020’nin vizyonunun odaklandığımız idealdeki bir mekan olduğunu düşünmüyoruz.” diye bir açıklama yaptı. Bu yazıda sizlere verdikleri bu stratejik kararın neden aslında mantıklı olduğunu açıklayacağım.

Düşününce Gerçekten Mantıklı
  • İlk olarak rakibi olan Xbox Series X‘e, E3 2020‘ye katılarak hit vermek istemiyor. Eğer katılırsa, PlayStation 5’in gazıyla Series X de daha büyük kitleler tarafından tanınabilir.
  • Sony’nin E3 gibi tanıtım odaklı bir fuara ihtiyacı yok çünkü kendi gaza getirebileceği büyük bir topluluğu, kitlesi var.
  • E3’ler artık eskisi gibi gaza getirici ve etkileyici değil. Eski tadı olmayan E3 fuarında alan kiralamak gerçekten yüksek maliyetli ve Sony, PlayStation 5’i çıkaracağı bu yıl o bütçe ile daha mantıklı yatırımlar yapmak istiyor.
Sony Bu Tutumunda Yalnız Değil

Buna benzer bir tutumu Nintendo has bir topluluğa sahip olduğu için Nintendo Direct adlı yeni oyunlarını ve diğer paketlerini tanıttığı kayıtlar ile Youtube’a ve kendi internet sitesine yüklüyor. Nintendo Direct adlı bu içerikler, minimum 2.5-3 milyon görüntülenmeye sahip oluyor ve E3’e göre çok düşük maliyetlere mâl oluyor. Bu tutum öyle görünüyor ki, Sony’nin de ilgisini çekmiş ve kendisi de yüksek maliyetlere sebep olan PlayStation 5 çıkarken kopyalamak istiyor. Hatta Nintendo Direct tarzındaki “State of Play” adlı tanıtım içeriğiyle çoktan kopyalamış.

Buna ek olarak Xbox da Inside Xbox adlı yine Nintendo Direct kopyası tanıtım içerikleriyle kendi kitlesine getirecekleri yeni güncellemeleri duyuruyor.

Bu Durum Xbox İçin İse Büyük Bir Fırsat

Microsoft bu yıl E3 2020‘de Xbox Series X ve Halo Infinite başta olmak üzere duyurularını yapacak. Sony’nin olmadığı bu yıl, E3’te tekel olacak olan Xbox için bu büyük bir fırsat. Böylelikle Sony’nin E3 2020’ye katılmaması her iki taraf için de kazanç oluyor.

Sony’nin E3’e Katılmaması ESA İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Sony sözcüsü bu açıklamayı yaptıktan sonra, ESA de karşı bir açıklama yaptı. E3 2020’de Sony olmasa bile E3’ün yeni deneyimler sunacağını, temposunun yüksek olacağını ve etkileyici olacağını söylediler. Bunu E3 2020 başladığı zaman göreceğiz.

Kaynaklar:

Sony Interactive will skip E3 again this year

https://www.gamespot.com/articles/why-sony-is-smart-to-skip-e3-2020-even-with-the-ps/1100-6472727/

Donanım Arşivi Ekibinden; DADG ve Twitch moderatörü, video çevirmeni ve site yazarı

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin