Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Samsung 1.4 NM Çip Üretimi İçin Planını Resmen Duyurdu

Şuanda dünya üzerinde bir elin parmağını geçmeyecek kadar çip üreticisi bulunuyor bunlardan biride Samsung.  Samsung Foundry bu yılın başlarında 3 nanometre proses ile erken aşama çip üretimine başladığını duyurmuştu. Duyuru, Samsung’a bu yılın ikinci yarısında 3nm seri üretime başlaması planlanan tek rakibi Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi (TSMC) karşısında bir liderlik sağlamasına yardımcı olmuştu.

Yıllar geçtikçe çip boyutlarında ki düşüş bize daha yüksek performans ve daha uzun pil ömürleri getirdi. Samsung yeni yaptığı bir açıklama ile bu işi farklı bir noktaya taşımayı hedefliyor. ABD’de gerçekleştirilen bir teknoloji etkinliğinde Samsung, daha yeni teknolojiler için planlarını paylaştı. 2027 yılına kadar gelişmiş süreçler için üretim kapasitesini üç katına çıkarmayı planladığını belirtti. Teknolojiler, şirketin inandığı yeni bir temiz oda stratejisinin yanı sıra 2nm ve 1.4nm boyutunda çip üretimini içeriyor. Yapılan bu planlar potansiyel talep artışlarını karşılamak için üretimi kolayca ölçeklendirmesine imkan tanıyacaktır.

Ayrıca Samsung etkinlikte yeni üreteceği çiplerin taslağına dair bir kaç resim de paylaştı. Yukarıda gördüğünüz üzere FinFET’ten başlayan çip tasarımı Samsung’un İBM ile geliştirdiği GAAFET tasarımına dönüyor. Bu tasarım şuanda 3nm’ye kadarki çiplerde kullanılıyor. Ancak bu tasarım 2nm boyutu için pek istenilen performansı sağlamıyor. Bu yüzden Samsung üreteceği yeni yongaları yeni geliştirdiği MBCFET tasarımında üretmeyi planladığını belirtiyor.

Samsung, 2025 yılına kadar 2nm teknolojisinin seri üretimine ve 2027 yılına kadar daha gelişmiş 1.4nm teknolojisine başlamayı hedeflediğini belirtti. Bu zaman çizelgesi, Samsung’u 2025’te 2nm üretimine başlamayı planlayan TSMC ile aynı seviyeye getiriyor. Samsung ayrıca gelişmiş çip üretim kapasitesini 2027 yılına kadar mevcut seviyelerin üzerine üç katına çıkarmayı planlıyor. Üretim kapasitesi, çip imalat endüstrisinde çok riski bir oyundur; şirketler genellikle kapasiteyi karşılamak için yüksek maliyetli yatırımlar yapar, ancak daha sonra talep gerçekleşmezse yaptıkları aşırı yatırım onları içinden çıkılmaz bir duruma düşürebilir. Samsung bunun için ise üretim tesislerinde “Kabuk Öncelikli” (Shell First) üretim stratejisini benimsemeyi planlıyor. Bu üretim planı ile şirket değişken tüketici taleplerine göre kendini hazırlayabilecek.

Son olarak Samsung’un yeni hamlesi işlemci performans-verimlilik grafiğinde hatrı sayılır bir artışa sebep olması bekleniyor.

 

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin statüsü maalesef bu sezon düşürüldü. Yani ülkemizde şampiyon olan takımlar artık MSI, Worlds gibi dünya çapındaki büyük turnuvalara...

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistem incelemelerine bu sefer Itopya’nın SIGMA-RULES kod adlı toplama oyuncu bilgisayarıyla devam ediyoruz. Bu sistem fiyat/performans oranıyla öne çıkan nispeten düşük bütçeli...

Teknoloji Haberleri

AMD Ryzen 7000 serisi aslında genel anlamda başarılıydı. Fakat insanların beklentisi bu seriden çok daha yüksekti diyebiliriz. Üstüne Ryzen 7 5800X3D işlemcinin yüksek oyun...

Oyun Haberleri

Black Friday henüz gelmedi ancak Microsoft Store’un Xbox Black Friday İndirimi tüm hızıyla devam ediyor ve Halo Infinite, Gotham Knights, FIFA 23, NBA 2K23, Dying Light...