Ryzen APU’larda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

RYZEN APU’LARDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

 

Bugünkü rehberimizin konusu henüz güncel bir mimari olduğu için Ryzen APU’larda yaşanan çeşitli sorunlar ve çözümleri üzerine olacak. Bilindiği üzere AMD kısa bir süre önce Zen mimarisine sahip güncel APU’larını duyurdu. Bu APU’lar fiyatına rağmen sundukları yüksek performans nedeniyle oldukça popüler hale geldi. Özellikle düşük bütçeli kullanıcılar ileride sistemlerini yükseltmek için bu APU’lara yöneldi. Ama mimari henüz yeni olduğu için bazı sorunlar yaşanmaya başlandı.

VİDEO İZLERKEN GÖRÜNTÜDE BOZULMALAR

Görsel temsilidir.

Bu en çok yaşanan sorunlardan biri olup genellikle Google Chrome Web tarayıcısı üzerinden video içerik tüketirken ortaya çıkıyor. Yaptığımız denemeler sonucu sorunun yazılımsal bir sorun olduğunu farkettik. Yeni çıkan Windows 10 güncellemesini bilgisayarınıza kurduğunuzda bu sorun ortadan kalkmış oluyor.

DÜŞÜK PERFORMANS

Kullanıcılar vaat edilen performansı alamamaktan şikayetci oluyor. Bunun sebebi ise VEGA grafik birimine sahip APU’ların sürücülerini kurmamasıdır. AMD’nin resmi sitesi üzerinden 2 adet sürücünün kurulumu yaparak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz

LİNK 1 (İndirmek için “download” kısmını kullanın)
LİNK 2

BIOS GÜNCELLEMESİ

Bu sorun ise henüz piyasada yeni nesil Ryzen anakartlarının tam olarak yaygınlaşmamasından dolayı yaşanan bir uyumsuzluk sorunudur. Kullanıcılar Ryzen APU’larını B350, A320 ve X370 çipsete sahip anakartlara taktıklarında görüntü alamıyor. Bunun sebebi ise bu anakartların BIOS’larının güncel olmaması. Kullanıcılar anakartı temin etmeden önce yeni BIOS’un kurulu olduğuna emin olmalıdır.