Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Rusya’dan Google’a Yeni Bir Yasak

The Guardian’ın haberine göre Google arama motoru, şu anda Rus işgali altındaki Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yasaklanacak .

Rusya destekli ayrılıkçı devlet Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin lideri Denis Pushilin, The Guardian’a göre Telegram’da Google’ı “tüm Ruslara ve özellikle Donbas nüfusuna karşı terörizmi ve şiddeti teşvik etmekle” suçlayan bir mesaj yayınladı.

Teknoloji Şirketleri Yasaklanmaya Devam Ediliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu bahar Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, Rusya’da ve işgal altındaki bölgelerde bir dizi sosyal medya platformu yasaklandı. Mart ayında, platformların, bazı ülkelerdeki kullanıcıların normalde şiddet içeren konuşmaya karşı kuralları ihlal edecek içeriği paylaşmasına izin veren politikalar için “aşırılıkçı faaliyetlere” katılmakla suçlayarak Facebook ve Instagram üzerindeki bir Rus yasağı onaylandı. Ukrayna’daki ayrılıkçı devletler kısa süre sonra Mayıs ayında Instagram ve Facebook’u yasakladı .

Pazartesi günü, Google, YouTube’da sözde “aşırılık ve terörizmi” teşvik eden ve yetkililerin Ukrayna’daki savaş hakkında yanlış bilgi içerdiğini söylediği “yasak içerik” nedeniyle Rusya tarafından yaklaşık 365 milyon dolar para cezasına çarptırıldı . Rus devleti, “savaş” kelimesinin kullanımını sınırlayarak, savaşı eleştirenleri baskı altına almayı amaçlayan yasaların uygulanmasını hızlandırdı .

Mayıs ayında Google’ın Rusya şubesi , ofisin faaliyete devam etmesinin “savunulmaz” olduğunu söyleyerek iflas başvurusunda bulundu .Bu tür teknoloji şirketlerinin yasaklanması Rusya’yı ve halkını bir çok yönden olumsuz etkilemeye devam edecek gibi gözüküyor.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistemleri gerçekten seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız İncehesap Fornax toplama oyuncu bilgisayarı da bu tanıma bir hayli uyuyor. Fakat bu sistemi özel kılan...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, özellikle son zamanlarda çok fazla ekran kartı üretimi yapmaya başladı. Haliyle ortada şu an çok fazla model bulunuyor ve durum bazen kafa karışıklıklarına...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Aralık ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....

Rehber

Discord platformu kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı diyebiliriz. Çok büyük topluluklar artık sohbet için Discord’u tercih ediyor. Haliyle günümüzde çok popüler bir...