Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Rusya 2024’ten İtibaren İSS’ten Ayrılıyor

Rus devlet haber sitesi TASS , Rusya’nın 2024 yılından sonra Uluslararası Uzay İstasyonu ortaklığından çekilme kararı aldığını duyurdu . Rusya’nın devlet uzay şirketi Roscosmos’un yeni başkanı Yuri Borisov’un Salı günü yaptığı bir toplantıda Başkan Vladimir Putin’e haberi verdiği bildirildi.

TASS tarafından elde edilen bir rapora göre Borisov, “Vladimir Vladimirovich, Uluslararası Uzay İstasyonunda uluslararası işbirliği çerçevesinde çalıştığımızı biliyorsunuz .”Elbette ortaklarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, ancak bu istasyondan 2024’ten sonra ayrılma kararı alındı.“diye belirtti.

Karar, görünüşe göre Borisov’un son selefi Dmitry Rogozin’in, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine Rusya ile ABD arasında artan gerilimler nedeniyle ISS anlaşmasından çıkma olasılığını açıkça tartışan açıklamalarını yeniden canlandırmak ve ABD’ ye göz dağı vermek olarak yorumlanıyor. Ek olarak, NASA, Roscosmos’un ISS’deki ortaklığını NASA ile 2030’a kadar uzatmaya çalıştığını belirterek Rusya’nın geri çekilme isteğini umursamamaya devam ediyor.

 

Karar Yeni Rus Uzay İstasyonu (ROSS) İçin Hazırlık Olabilir

ISS ortaklığından çekilmek, ayrılma niyetini belirtmek kadar basit bir şey olarak görülmüyor. Zira  ISS ortaklığını yöneten hükümetler arası anlaşma veya IGA, çoğu ortağın diğer ISS ortaklarına ayrılma niyeti hakkında en az bir yıl önceden yazılı bildirimde bulunması gerektiğini belirtmek zorunda . Yazılı bir bildirim olmadan, Rusya’nın çıkış planının ayrıntıları hala belirsiz olarak görülüyor. Örneğin, Rusya bugün ISS ortaklığından ne zaman ayrılmayı planladığını belirtmedi sadece belirsiz bir şekilde “2024’ten sonra” diye belirtti.

Borisov, ayrılma niyetini açıklamanın yanı sıra, 2024 yılına kadar Rusya’nın TASS’a göre Rus Yörünge Servis İstasyonu (ROSS) adlı yeni bir uzay istasyonu oluşturmaya başlamayı planladığını da söyledi . Rusya daha önce ROSS’un yaratılması ile ISS’nin sonu arasında bir örtüşme dönemi olması gerektiğini belirtmişti . Rusya’nın 2024’ten önce yeni bir istasyon oluşturmaya başlaması zor görünüyor.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Bugünkü incelememizin 2 farklı konuğu bulunuyor. Bugün, sizler için AMD Ryzen 9 7950X ve AMD Ryzen 5 7600X model yeni işlemcilerin yazılı incelemesini gerçekleştiriyoruz....

İnceleme

Toplama oyuncu bilgisayarı inceleme serimize İncehesap “Crown” sistemle birlikte devam ediyoruz. Bu sistem aslında Nvidia ekran kartı kullanmak isteyenlerin tercih edeceği sistemlerden biri. Yani...

Teknoloji Haberleri

Intel, merakla beklenen “Raptor Lake” kod adlı 13. nesil işlemcilerini en sonunda resmi olarak tanıttı! Bu lansman AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin NDA’inin kalkmasından...

Oyun Haberleri

Bu yazın başlarında PS5 üzerinden piyasaya sürülen yeni Spiderman oyunu  Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’in pc sürümü içinde fragman yanınlandı. Açıkçası Miles Morales, PS5’te zaten...