RTX 2080’e Rakip Olan AMD Radeon VII Tanıtıldı!

RTX 2080’e Rakip Olan AMD Radeon VII Tanıtıldı!

AMD, merakla beklenen CES 2019 tanıtımında yeni üst seviye ekran kartı modeli olan Radeon VII’yi duyurdu. GeForce RTX 2080’i zorlayacağa benzeyen AMD Radeon VII ile ilgili detaylar haberimizde!

AMD Radeon VII, Performansıyla RTX 2080’e Kafa Tutuyor!

Dünyanın 7 nm üretim tekniğine sahip ilk GPU’su Vega 20 üzerine geliştirilen Radeon VII, özellikleri ile oldukça dikkat çekiyor. 3840 Stream çekirdeği, 1.8 GHz’e kadar çıkabilen saat frekansı, 16 GB HBM2 bellek ve 1 TB/s bant genişliği gibi detaylar kartı üst noktalara taşımaya yetiyor. Bunun yanı sıra tanıtımda düzenlenen canlı oyun testleri de Radeon 7’nin ne denli iddialı olduğunu gözler önüne seriyor.

8 Mart’ta yayınlanacak Devil May Cry 5 oyunu, yapılan canlı testte 4K çözünürlükte 60 FPS değerlerini görüyor. Bunun yanı sıra Battlefield 5 ve Far Cry 5 de aynı çözünürlükte 62 FPS almayı başarmış. Referans tasarımında 3 adet fan bulunan kartın TDP değeri açıklanmazken, 699 dolarlık fiyatıyla önümüzdeki aydan itibaren raflarda olacağı belirtildi.

AMD, öte yandan konferansta 3. nesil Ryzen işlemcilerle ilgili de ufak bilgiler paylaştı. Prototip çalışmalarının tamamlandığını açıklayan CEO Lisa Su, dünyanın PCIe 4.0 destekleyen ilk işlemci serisi olacağını ve AM4 soketini kullanmaya devam edeceğini belirtti. Üçüncü nesil Ryzen işlemciler bu yılın ortalarında duyurulacak.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.