RobotHollanda’daki bir restoran sosyal mesafe kuralı için robot garsonları kullanıyor

Hollanda’daki bir restoran, koronavirüs pandemisinin ortasında insandan insana olan teması azaltmanın bir yolu olarak yeni robot garsonları tanıttı.

Associated Press’e göre Renesse kasabasındaki Royal Palace restoranında kırmızı-beyaz renkli robotlar müşterileri selamlayacak, yiyecek servis edecek ve yemek masasından kirli bulaşıkları toplayacaklar. Henüz isimleri olmayan robotlar “merhaba ve hoş geldiniz” diyorlar ve boyunlarında küçük eşarplar takıyorlar. Royal Palace restoran sahibi Leah Hu, “Yaptığımız işte bize yardım ediyorlar” diyor. ”Masaları temizliyoruz ve robotlar bize ekstra yardım sağlıyor. Biz hala buradayız. Yemek sektörü her zaman insanlara ihtiyaç duyacaktır.” diye belirtiyor.

Robot

Hollanda’daki restoranlar pandemi sırasında aylardır kapalıydı ve birçoğu ülkemizde olduğu gibi yeniden açılmaya başladı ancak izin verilen konuk sayısı sınırlı. Robotlar, elbette koronavirüsü tamamen engelleyemezler ancak müşterilere yardımcı olmak adına sorularını yanıtlayarak ürünlerin içerisinde bulunan alerjenleri söyleyecek, gıda alerjisine karşı müşterileri aydınlatabilecekler. Bu robotlar Çin’deki restoranlarda oldukça yaygın.

Sadece Nisan ayında restoranların yaklaşık 5.5 milyonu iş yerini kapatmak zorunda kaldı. İlginçtir ki Robot garsonlar ülkemizde de bazı restoranların servis işlerinde yardımcı oluyorlar, geçen sene bu zamanlarda İstanbul Ataköy’de bir işletmenin ”ROBİ” adını verdiği 3 garson robot işletmenin ilgi odağı olmuştu. Robi’nin görevleri arasında müşterileri selamlamak, içecek ve yemek servis etmek ve kullanılmış bardak ve tabakları masadan almak” yer alıyordu. Robotlara bahşiş vermesi beklenmemektedir.

Yemek garsonlar eşliğinde masaya konuluyor. Kimi müşteri de robotun elinden kendi yemeğini alabiliyor. Yemek masaya geldikten sonra hareket etmesi için Robi ”Dönebilmem için elime dokunur musun?” diyor. Müşteri robotun eline dokunduktan sonra yeniden hareket edip masadan uzaklaşıyor.

Robot garsonların yakın zamanda Amerikan FastFood yemek zincirlerinde olması olası görünüyor.


Bunu da okuyabilirsiniz: Huawei Emui 10.1 Güncellemesi Alacak Cihazlar Açıklandı


Kaynak: https://www.theverge.com/2020/5/31/21276318/restaurant-netherlands-robot-waiters-social-distancing-pandemic

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin