Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Razer Basilisk Ultimate İncelemesi

Kablosuz oyuncu fareleri günümüzde iyice yaygınlaşmaya başladı. Haliyle insanların kablosuz oyuncu farelerine olan ilgisi de yükseliyor. Bugün incelemesini yapacağımız Razer Basilisk Ultimate model oyuncu faresi de bunun en tepe seviye temsilcilerinden biri olma ünvanına sahip. Çünkü bu farede Razer’ın Focus+ model tepe seviye sensörü bulunuyor.

Razer Basilisk Ultimate farenin tek özelliği tepe seviye sensörü değil. Yüksek batarya ömrü, şık tasarım ve ergonomi konusunda da oldukça iddialı bir fare. Gelin Razer Basilisk Ultimate model kablosuz oyuncu faresinin detaylarına birlikte bakalım.

Razer Basilisk Ultimate Kablosuz Oyuncu Faresi

İncelememize Basilisk Ultimate’in kutusuyla birlikte başlıyoruz. Bu kutu Razer’ın klasik kutu tasarım izlerini barındıran bir yapıda. Sol üstte Razer Chroma RGB desteği, HyperSpeed teknolojisi ve Focus+ sensör gibi özelliklerden bahsedilmiş. Kutunun alt tarafında ise diğer detaylara yer verilmiş. Razer’ın bu kutu tasarımı açıkçası gayet şık. Yeşil-siyah renkler de firmanın artık klasikleşmiş renklerini devam ettiriyor.

Fareyi kutudan çıkarttığımızda ortalama boyutlarda bir model bizleri karşılıyor. Farenin çok büyük bir kısmı mat siyah renge sahip. Sağ el kullanımı için tasarlanan bu fare Palm ve Claw adı verilen tutuş şekillerine odaklanarak tasarlanmış. Deathadder serisinde ise hatırlayacağınız üzere biraz daha düz bir tasarım varken Basilisk serisinde solda parmak koyabileceğiniz kauçuk bir çıkıntı bulunuyor, bu da sağ el kullanımına uygun şekilde tasarlanıyor.

Farenin sol ve sağ tıkı ayrı bir yapıda tasarlanmış. Sol ve sağ tuşların altında ise Razer’ın 2. nesil optik anahtarları bulunuyor. Bu optik anahtarlar 0.2 MS gibi bir hızda tetiklenebildiği için tıklamalarınız mekanik anahtarlara göre çok daha hızlı bir şekilde iletiliyor. 70 milyona varan tıklama ömrü sunması da çok güzel bir şey. Peki hissiyat nasıl diyecek olursanız burada da tepe seviye hissiyat devam etmekte. Tuş sertliği, yapısı gayet iyi ayarlanmış sizi kesinlikle yormuyor.

Farenin sol tarafına baktığımızda burada bizi artık klasikleşen kauçuk yapı karşılıyor. Bu yapı tutuşu güçlendiriyor ve ergonomiyi artırıyor. Fakat çok terleyen bir ele sahipseniz normal plastiğe göre daha dayanıksız bir yapıda diyebiliriz.

Hemen üst tarafta 2 adet programlanabilir tuş, üst tarafta ise Razer Chroma RGB destekli bir aydınlatma görüyoruz, bu aydınlatmayı Razer Synapse yazılımı üzerinden dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

En solda kalan ise aslında modüler bir tuş. Kutu içerisinden çıkan metal tuşu taktığınızda yukarıdaki gibi bir görüntü oluyor ve burası mıknatıslı. Bu tuş da programlanabilir yapıda. İsteyenlerin kullanabilmesi için modüler yapıda olması oldukça mantıklı.

Farenin sağ tarafına baktığımızda yine kauçuk desteğin varlığını görüyoruz. Bu da kavramayı artıran şeylerden biri. Bunun haricinde burada da ayarlanabilir bir RGB aydınlatma bulunduğunu görüyoruz.

Farenin alt tarafına baktığımızda burada toplamda 5 adet PTFE tabanları görüyoruz. Bu tabanlar hem çok kaygan hem de uzun ömürlü bir yapıdalar. Çoğu yüzeye uyumlu çalışabiliyorlar.

Bu fareyi özel kılan diğer detaylardan biri ise hafif yukarıda gördüğünüz “Resistance” yazan ufak tekerlek bölümü. Buradan farenin tekerleğinin sertliğini ayarlayabiliyorsunuz. İsterseniz pürüzsüz, akıcı bir fare tekerleği elde edebilirsiniz, bu ayarı sıkılaştırdığınızda ise tekerlek daha pürüzlü ve sert bir kaydırma deneyimi sunuyor. Bunu da masaüstü, oyun kullanımınıza göre ayarlayabilirsiniz. Aşırı kullanışlı bir yapıda değil fakat özellik olarak gayet güzel düşünülen detaylardan biri.

Razer Basilisk Ultimate Teknik Detaylar

 • DPI: Maksimum 20000 DPI, Kademesi Ayarlanabilir
 • Sensör: Focus+ Optik
 • Tarama Frekansı: 1000 Hz (1 Ms) (Ayarlanabilir)
 • Hızlanma: 50G
 • Maksimum Hız: 650 IPS
 • Switchler: Sağ-Sol 70 Milyon Tıklama Ömrü, Optik Switch
 • RGB Desteği: 14 RGB Alanı, Razer Chroma RGB
 • Bağlantı: Razer Hyperspeed Wireless, Speedflex Kablo
 • Yazılım: Razer Synapse 3
 • Ağırlık: 107 Gram
 • Boyutlar: Uzunluk 130 MM, Genişlik 75 MM, Yükseklik 42 MM

Razer Basilisk Ultimate oyuncu faresini kablolu olarak da kullanabiliyorsunuz tabii ki. Kutu içerisinden 2 metre SpeedFlex adı verilen oldukça hafif bir kablo çıkıyor. Fakat yukarıda da görebileceğiniz üzere bu kablo saçma bir şekilde Micro-USB girişe sahip. 2022 yılında böyle tepe seviye bir farede Type-C görmek isterdik açıkçası…

Focus+ Optik Sensör

Bu farenin en büyük olaylarından biri kesinlikle Focus+ model sensörü diyebiliriz. Bu sensör en gelişmiş fare sensörlerinden biri olduğu için tepe seviyeye hitap ediyor. Bu modelde 20000 DPI’a sahip versiyonuna yer verilmiş. 50G hızlanma gibi değerleriyle de e-sporcuların bile rahatlıkla kullanabileceği modellerden biri. Çok hızlı ve keskin bir hareket imkanı sunuyor, doğruluğu ise çok yüksek seviyelerde.

Bu sensör fareyi kullandığınız zemini de otomatik olarak algılayıp kendisini bu yüzeye otomatik olarak optimize ediyor. Yani gerek hız odaklı mousepadler olsun gerek kontrol odaklı mousepadler olsun bu farede hiçbir sorun yaşanmadan kullanılabiliyor.

Bunun yanı sıra “Asymetric Cut-Off” adı verilen bir teknoloji daha bu sensörde yer alıyor. Bu teknoloji de fareyi özellikle hafif kaldırıp hareket ettirenler için tasarlanmış. Sensörün bu hareket esnasındaki hassaslığını da ayarlayabiliyorsunuz. Yani dilerseniz zemine aşırı yakınken algılamasını ya da biraz daha yukarıdan algılamaya başlamasını sağlayabiliyorsunuz. Bunu da kişisel kullanım senaryonuze göre Razer Synapse üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra Motion-Sync teknolojisi de sensör verilerinin çok daha doğru bir şekilde işlenmesini sağlıyor. Bu teknoloji fare ve bilgisayar arasındaki senkroni geliştirerek sizin hareketinizi en iyi şekilde sisteme yansıtıyor. Böylelikle çok daha keskin dönüşler yapabiliyorsunuz.

Razer Hyperspeed Wireless

Bu fare hem kablosuz hem de kablolu olarak kullanılabiliyor. Kablosuz tarafında ise neredeyse kablolu bir fare kadar hızlı olabiliyor. Razer Hyperspeed teknolojisi gecikmeyi minimuma indirerek çok daha hızlı tepkiler vermenize imkan tanıyor. Frekansı da optimize ederek parazitlerden arındırıyor yani çok daha temiz bir kablosuz veri aktarımı sağlıyor.

Razer Mouse Dock

Bu farenin aslında 2 farklı versiyonu bulunuyor. Bizim inceleme ürünümüz şarj istasyonu olmayan versiyonu. Şarj istasyonu olan modelinde ise altta kalan 2 adet bağlantı noktasını denk getirerek bu fareyi kablo bağlamaya uğraşmadan sadece istasyonun üzerine koyarak şarj edebiliyorsunuz.

Razer Synapse Yazılımı

Razer Synapse yazılımı ile bu faredeki çoğu şeyi kontrol edebiliyorsunuz. Özel tuş atamaları, makro kaydetme, profil düzenleme, kaydetme gibi işlevler bu yazılımla birlikte sunuluyor. Üstelik yukarıda anlattığımız “Asymetric Cuf-Off” teknolojisinin ayarını da bu yazılım üzerinden yapabiliyorsunuz.

Bu farede toplamda 14 adet RGB bölge bulunuyor. Bu bölgeleri ise yine Razer Synapse yazılımının içerisinde bulunan “Chroma Studio” adlı kısımdan kontrol edebiliyorsunuz. Çeşitli renk ayarları, modları buradan seçilmekte. RGB tarafında bu kadar özelleştirme sunulması gerçekten güzel. Fakat RGB aydınlatmaların kablosuz farelerde ciddi anlamda batarya harcadığını da belirtmeden geçmeyelim.

Kullanıcı Deneyimi

Bu farenin kullanıcı deneyiminden gerçekten çok memnun kaldık. Fare tepe seviye olduğunu her türlü hissettirebiliyor. Kablosuz olmasına rağmen tıpkı bir kablosuz fareymiş gibi tepkilere sahip. Oyunlarda oldukça hızlı ve isabeti yüksek dönüşler yapabiliyorsunuz, bunu da Focus+ sensöre borçluyuz. Bu sensörü e-spor oyuncuları bile rahatlıkla kullanılabilir. Sağ el ergonomisi ise gayet iyi. Orta boya sahip bir eliniz varsa fareyi uzun süre rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Batarya ömrü ise günde 4-5 saat oyun oynayan biriyseniz size 7-10 gün civarlarında yetecektir. Tabii RGB aydınlatmaları kapatarak, kısarak bu batarya ömrünü lehinize değiştirmeniz de mümkün.

Razer Basilisk Ultimate Genel Değerlendirme

 

Tasarım
Ergonomi
Sensör
Switch / Anahtarlar
Yazılım
Batarya Ömrü

Özet

Razer Basilisk Ultimate oyuncu faresi incelemesinin sonuna geliyoruz. Basilisk Ultimate modeli tepe seviyeye hitap eden modellerden biri olmuş. Focus+ sensörü, optik anahtarları ve Hyperspeed kablosuz teknolojisiyle birlikte genel anlamda çok iyi bir kullanıcı deneyimi sunabiliyor.

4.4

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...

Telefon Haberleri

Honor, yeni amiral gemisi akıllı telefonu Honor Magic 6 Pro’yu tanıttı. Ön kayıta özel indirim fırsatları sunan cihazın özelliklerine bir göz atalım. Honor Magic...

Teknoloji Haberleri

Ekran kartı fiyatları mining döneminden beri dalgalı seyrediyor. Mining döneminde hem stok yoktu hem de ekran kartları bir hayli yüksekti. Fakat mining döneminin bitmesiyle...