Raspberry Pi 4, Model B İle Güncellendi!

Raspberry Pi 4, Model B İle Güncellendi!

Raspberry Pi Vakfı, mevcut mini bilgisayar modeli Raspberry Pi 4’ü güncelledi. Fiyatına göre oldukça başarılı özellikler sunan Raspberry Pi 4 Model B ile ilgili detaylar haberimizde!

Raspberry Pi 4 Model B: 35 dolarlık Bilgisayar!

Raspberry Pi 4 Model B, dördüncü jenerasyon mini bilgisayarın önemli ölçüde geliştirilmiş hali olarak dikkat çekiyor. Sistemde kullanılan Broadcom BCM2711 işlemci, 1.5 GHz frekansındaki 4 adet Cortex-A72 çekirdeğinden gücünü alıyor. 1 GB RAM seçeneği taban olarak korunurken, buna 2 ve 4 GB LPDDR4 RAM seçenekleri eklenmiş.

Mini bilgisayarın bağlantı tarafı ise önemli geliştirmeler ile geliyor. Mevcuttaki çift ekranlı yapılandırma ile maksimum Full HD/60 FPS görüntü alınabilirken, Model B’de ise çift ekranda 4K/60 FPS görüntü çıkışı sağlanabiliyor. Öte yandan yeni gelen H.265 desteği sayesinde 4K/60 FPS video oynatma desteği de sunulmuş durumda. RJ45 Gigabit internet bağlantı desteği, Bluetooth 5.0, 802.11ac çift bant WiFi 5 desteği ise dikkat çeken diğer özellikler arasında yer alıyor.

Raspberry Pi, buna rağmen uygun fiyat stratejisinden vazgeçmemiş. Model B’nin 1 GB RAM’li başlangıç versiyonu 35 dolar fiyat etiketine sahipken, 2 GB RAM seçeneği 45 dolara alıcı buluyor. Son olarak 4 GB RAM’li üst seviye modelin 55 dolar olduğunu belirtelim.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.