Rampage RMK-GX9 Pulsar İncelemesi

350

Bugün Rampage RMK-GX9 Pulsar model oyuncu klavyesini sizle için inceliyoruz. Rekabetçi oyunların yaygınlaşmasıyla birlikte oyuncu ekipmanlarının öneminin arttığı bu dönemde oyuncu ekipmanları pazarı büyük bir büyüme gösteriyor.

Bugünkü incelediğimiz RMK-GX9 Pulsar model klavye ise bütçesi düşük kullanıcılar için piyasaya yeni sürülmüş bir model. Çıkartılıp değiştirebilen özel switchleriyle birlikte dikkat çeken bir model.

Rampage RMK-GX9 Pulsar Tasarım

Rampage’in RMK-GX9 Pulsar model klavyesi tam boy bir tuş düzeniyle geliyor, yani sağdaki numerik tuşlar bu klavyede yerini koruyor. Bunun yanı sıra çok sade bir tasarım dili olduğunu görüyoruz. Siyah renklere sahip bu tasarım plastik bir gövdeye eşlik ediyor, klavyede metal bir kısım bulunmuyor maalesef, açıkçası metal gövde çok daha güven veriyor. Tabii plastik olduğu için biraz esnettiğiniz zaman ufaktan sesler gelmeye başlıyor…

Tasarımın sade olduğundan bahsetmiştik, fakat bu sadeli bozan şeyler yok değil. Klavyenin hem sol hem de sağ tarafında görsel gördüğünüz gibi yıldırım şeklinde bir kısım bulunuyor. Burası RGB bir aydınlatmaya sahip, oldukça güzel bir görüntüye sahip olmasına rağmen ayarı maalesef bulunmuyor, bu bir eksi diyebiliriz.

Klavyede haricen takıp çıkarılabilen bir bilek desteği bulunmuyor. Fakat gördüğünüz gibi klavyenin alt kısmı bir hayli uzatılmış, bu sayede bilek desteği için gayet yeterli diyebileceğimiz oldukça büyük bir alan açılmış. Bilek desteği uzun süreli kullanımlar için gerçekten çok önemli bir şey olduğu için bunu bir artı olarak kabul edebiliriz.

Bu klavyenin diğer güzel yanlarından biri ise sağ tarafta gördüğünüz gibi fabrikasyon olarak Türkçe tuşların basılı gelmesi. Ayrıca gördüğünüz gibi büyük enter tuşuna da sahip. Ülkemizdeki kullanıcıların aradığı bu özelliklerin koyulması gerçekten güzel bir hareket olmuş…

Rampage RMK-GX9 Pulsar Teknik Detaylar

  • Tuş Dizilimi: Numerik, Türkçe Q
  • Bağlantı: USB 2.0
  • Raporlama Hızı: 1000 HZ
  • Switch: Jixian Mavi
  • Tepkime Süresi: 1 MS
  • Switch Ömrü: 30 Milyon Tık
  • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
  • Aydınlatma: RGB
  • Yazılım: Henüz Yayınlanmadı
  • Kablo: 1.8 Metre

Bu klavyede gördüğünüz mavi renk Jixian marka switchlerin hepsi çıkartılabilir yapıda. Kutunun içerisinden çıkan metal switch çıkartma aparatıyla birlikte bu klavyenin switchlerini çıkartmanız mümkün. Ayrıca kutu içeriğinde fazladan 3 adet switch bulunuyor, yani bir arıza durumunda kolaylıkla switch değişikliği yapabiliyorsunuz, aslında çoğu klavyede olmayan bir özellik bu.

Bu klavyede ayarlanabilir, ortalama parlaklık sunan RGB aydınlatma bulunuyor aslında. FN tuşları ve artık ezberlemiş olduğunuz END, DEL gibi tuşların kombinasyonuyla birlikte klavyenin RGB aydınlatma modlarını kontrol etmeniz mümkün. Yön tuşlarıyla da efektlerin hızını, parlaklığını ayarlamanız mümkün.

Klavyenin yazılımı yayınlandığı zaman ise bu kısayol tuşlarıyla yaptığınız bütün işlemleri yazılımı üzerinden yapabilirsiniz. Buna ek olarak tuşlara makro atama gibi oyuncuların aradığı işlemlere de destek sunacak tabii ki.

Klavyenin oyunlardaki deneyimi nasıl derseniz bu fiyat seviyesi için normal diyebiliriz. Mavi switchler artık klasik bir hissiyata sahip çoğu kişi biliyor. Diğer klavyelerden oyun deneyimi konusunda bir eksisi yok. Fakat mavi switch olduğu için eğer odada başka birileri varsa sesiyle birlikte onları rahatsız etmeniz mümkün, ilerleyen zamanlarda kırmızı versiyonu gelebilir o yüzden takipte olun.

Sonuç

Rampage’in RMK-GX9 Pulsar model RGB oyuncu klavyesi kendi fiyat seviyesi için başarılı diyebileceğimiz bir ürün olmuş. Switchlerinin çıkarılabilir bir yapıda olması rakiplerinin çoğunda bulunmayan bir özellik. Fakat keşke bu klavyede plastik gövde yerine metal bir gövde tercihi yapılsaymış çok daha güven verebilirmiş.

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin