Rampage RM-K5 Sanal 7.1 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

RAMPAGE RM-K5 SANAL 7.1 OYUNCU KULAKLIĞI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizin konuğu fiyat performans oranı olarak gerçekten çok üst seviyelere oynayan, sunduğu mikrofon kalitesi ile birçok üst seviye rakibinden çok daha iyi bir kalite sunan yeni oyuncu kulaklığı Rampage RM-K5 oluyor. Kulaklık bu kaliteli mikrofunun yanı sıra sanal 7.1 ses desteği ve oldukça dayanıklı örgü kablo ile geliyor. Gelin bu F/P ürüne daha yakından bakalım.
TASARIM

Kulaklığın tasarımına değinmeden önce bu modelin kamuflaj desenlerine sahip bir sürümünün daha olduğunu söylemeden geçmeyelim, aralarındaki en büyük fark ise kamuflaj sürümünde suni deri yerine kumaş kaplama kullanılması.

Biz kırmızı-beyaz desenli olana yoğunlaşacağız. Kulaklığa ilk baktığımızda biraz daha robotik-eğlenceli denebilecek bir tasarım dili görüyoruz, yani bizce biraz daha ağır bir duruşu olabilirdi. Kulaklığın kafa bandı kısmı oldukça geniş tutulmuş, bu bizce gayet güzel düşünülmüş bir detay çünkü uzun süreli kullanımlarda belirli bir bölgeye yük bindirmiyor.

Kulaklığın sol tarafına baktığımızda bizleri konum ayarı yapılabilen mikrofon karşılıyor. Hemen yanında ise kırmızı aydınlatmaya sahip bir “G” harfi görüyoruz. Bu aydınlatmanın ışık derecesi oldukça iyi ayarlanmış yani karanlıkta başkalarını rahatsız etmeden oyununuzu oynayabilirsiniz. Buradaki kırmızı-beyaz renkler ise biraz daha parlak tercih edilmiş, uyum olarak da herhangi bir sorun yok bizce gayet şık duruyor.

Kulaklığın kafa bandı kısmı ise her ne kadar kaba dursa da bu büyük yapısı sayesinde kafanıza daha az baskı yapıyor. Bu az baskının sonucunda ise uzun süreli kullanımlarda baş ağrısı gibi sorunlar daha az rastlanıyor. Kafa bandındaki süngerin yapısı ise ortalama sertlikte, tabii bu kişiden kişiye değişir fakat bizce ideal olmuş.

Kulak üstü kulaklıklarda en önemli kısımlardan biri olan kulak padi kısmına geldiğimizde ise bizleri kulaklığın genel boyutuna oranla daha küçük kulak padleri karşılıyor. Kullanımda bir sıkıntı yaşamadık fakat bizce bunlar biraz daha büyük olabilirmiş. Sürücünün bulunduğu kısım ise siyah-kırmızı fileli yapıyla kapatılarak daha şık bir görüntü elde edilmiş.

Kulaklığın en güzel yanlarından biri ise kablo kısmında bulunan kontrolcü. Bu kısım sayesinde kulaklığın üzerindeki aydınlatmayı açıp-kapatabilir, sesi açıp kısabilir ve çeşitli susturma işlevlerini rahatlıkla yerine gelebilirsiniz.

TEKNİK DETAYLAR

Kulaklığımızın ses performansına gelirsek ses seviyesinin ortalamanın üzerinde olduğunu söylemek mümkün. 50 MM sürücüler sayesinde basslar oldukça dolgun ve ses seviyesi arttıkça herhangi bir bozulma yaşanmıyor. Rakibi sayılabilecek James Donkey 711 model kulaklık ile kıyasladığımızda neredeyse denk ses seviyelerinde olduğunu söylemeden de geçmeyelim. Sanal 7.1 desteği tabii ki müzik dinlerden o kadar etkili olmuyor fakat oyunlarda biraz daha mantıklı olduğunu söylemeden de geçmeyelim.

Bu kulaklığı diğerlerinden farklı kılan ise sunduğu mikrofon kalitesi. Bu fiyat seviyesi bir yana kendinden çok daha pahalı rakiplerinden bile daha temiz ve gerçekçi bir ses vermeyi başarıyor. Mikrofon kalitesini canlı olarak dinlemek isterseniz yazımızın en üstünde bulunan videomuza gidebilirsiniz.

Bağlantı: USB 2.0
Platformlar: PC
Sürücü Çapı: 50 MM
Güç: 15MW
Ses Teknolojileri: Sanal 7.1
Embedans: 16 Ohm
Frekans Tepkisi: 20Hz – 20kHz Arası
Kulaklık Hassasiyeti:
114dB
Mikrofon Tipi: Hareket Ettirilebilir
Mikrofon Tepkisi: 50Hz ile 10kHz Arası
Mikrofon Hassasiyeti: -36dB
Mikrofon Empedans:
2.2k Ohm
Kablo: 2 Metre, Kumaş Sarım

Rampage RM-K5 Driver

SONUÇ

Kulaklık hakkında söylenebilecek en net şey mikrofon kalitesinin bu fiyat seviyesi için gerçekten muazzam olduğu, kendinden pahalı rakiplerine taş çıkacak mikrofonu ile bu bütçe seviyesinde oldukça iddialı olmuş. Tasarımına değinecek olursak herkese hitap etmiyor fakat fiyat performans bir ürün arayanlar bizce bu ürünü düşünebilir.