RAMPAGE RM-165 OYUNCU MONİTÖRÜNÜ İNCELİYORUZ

Bugünkü incelememizde uygun fiyatıyla dikkat çeken Rampage RM-165 oyuncu monitörüne yakından bakacağız. Bu monitör 165 HZ tazeleme hızını IPS paneline rağmen 1ms gecikme süresi ile verebiliyor.
Fakat buradaki önemli kısım ise bu fiyat seviyesinde kullandığı AU Optronics IPS paneli. Çünkü AU Optronics markası Acer’ın alt markalarından biri. Oldukça geniş bakış açıları, gerçekçi renkler ise IPS panellerin en önemli özelliklerinden birkaçı.

TASARIM

Monitörün tasarımına baktığımızda oyuncu temasının özellikle vurgulandığı kırmızı-siyah renk şemasının kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra modern tasarım diline uyan ince çerçeveler ise cihaza şıklık katmış. Köşedeki çerçeveler serçe parmağın yarısı kadar kalınlıkta fakat altta kalan kırmızı çerçeve ise bir serçe parmak kalınlığında bunu belirtmeden geçmeyelim, ayrıca hemen bu kısımın ortasına ufak bir Rampage logosu işlenmiş.

Monitörü çevirip arkasına baktığımızda pahalı monitörleri aratmayacak bir tasarım görüyoruz. Üstteki beyaz Rampage logosunun hemen altındaki kısımda yani monitörün ortasında kırmızı aydınlatmaya sahip bir çember bulunuyor. Bu çemberin rengi değişmiyor fakat arkaya vurduğu loş ışık aydınlatma severleri tatmin edecek düzeyde. Açıkçası bu çemberin renk değiştiren yapıda olması daha iyi olabilirmiş.

Monitörün sağ alt kısmına baktığımızda burada açma-kapatma tuşu ve menü tuşlarını görüyoruz. Menü tuşları kullanışlı olmuş fakat joystick kullanımı bazı kişilere daha rahat geldiği için bizce burada joystick tercih edilebilirdi.

Monitöre yandan baktığımızda bizlere çok bir incelik sunmadığını, ortalama bir incelik sunduğunu görüyoruz. Bu fiyat seviyesi için bu kalınlık düzeyi bizce kabul edilebilir düzeyde olmuş. Monitörün inceliğini etkileyen en büyük unsurlardan biri ise kavisli yapı kesinlikle. Fakat bu kavisli yapı gözü daha az yorduğu için bizce buna kesinlikle değer!

Monitörün ayağının kasasıyla birleşen kısmının tırnaklı bir yapıda olduğunu görüyoruz. Bu tercih monitörün montajını kolaylaştırmış bizce güzel bir hamle.

Monitörün ergonomi kısmına gelecek olursak bu fiyat seviyesi için sundukları gerçekten iyi. Eğme ,sağa sola hareket, yukarı aşağı ve 90 derecelik bir dönme hareketi yapabiliyor.

Monitörün siyah renkteki ayağı ise metal malzemeden imal edilmiş, yere oldukça sağlam basan ve dayanıklı bir yapıda görünüyor. Tasarımı ise masada çok yer kaplamayacak şekilde tercih edilmiş.

Monitörün standında ise kırmızı renklerde oldukça büyük bir kablolama açıklığı bulunuyor. Masanıza ve monitörünüze gidecek kabloları bu açıklıktan geçirerek kablo karmaşasını engelleyebilirsiniz.

Cihazın menü tasarımının ise geliştirildiğini görmek gerçekten güzel. Türkçe ve şık bir menüyle gelen cihazda dilediğiniz gibi renk ayarı, parlaklık ayarı gibi şeyleri yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu kısımdan kapalı gelen FreeSync özelliğini ve gözlerinizi koruyan mavi ışık filtresini açmanız mümkün.

TEKNİK DETAYLAR

Monitörün giriş-çıkış birimlerine baktığımızda bizleri oldukça zengin seçenekler karşılıyor. Toplam 4 adet görüntü girişi sayesinde bu monitöre dilerseniz aynı anda 4 adet cihaz bağlayabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim cihazın kutusundan çıkan DisplayPort kablosu bir hayli kaliteli ve 165 HZ tazeleme hızını rahatlıkla verebiliyor!

 • Ekran Boyutu: 27 İnç
 • Çözünürlük: 1920×1080 Full HD
 • Panel: Au Optronics IPS
 • Tazeleme Hızı: 165 Hz
 • Parlaklık: 200 Kandela
 • Bakış Açıları: 178-178°
 • Kavis: 1800R
 • Kontrast Oranı: 1000:1
 • Renk Paleti: Belirtilmemiş
 • Tepkime Süresi: 1ms
 • Renk Desteği: 16.7 Milyon
 • Bağlantılar: 1 x DP, 3 x HDMI, 1 x Kulaklık
 • Diğer Özellikler: Adaptive Sync, Flicker Free, Mavi Işık Filtresi
 • Boyutlar: 616mm x 244mm x 410mm
 • Ağırlık: 5.75 KG
 • Vesa: 100*100
 • Kutu İçeriği: HDMI Kablosu, DisplayPort Kablosu, Güç Adaptörü, Güç Kablosu, Kullanım Kılavuzu, Montaj Tornavidası

Monitörde en önemli kısım olan panel kalitesine geldiğimiz zaman bu fiyat aralığında kullanılan ve Acer’ın kurucu ortaklarından olduğu AU Optronics marka IPS panel şaşırtıcı oluyor. Bu panel tabii ki en iyi IPS panellerden biri değil fakat bu fiyat seviyesinde 1ms 165HZ bir IPS panel görmek büyük bir artı.

Peki bu panel bize kullanım sırasında nasıl bir performans sunuyor derseniz bakış açısı olarak tahmin edebileceğiniz gibi oldukça rahat, 165 HZ ve 1ms tepkime süresi sayesinde oldukça akıcı bir görüntü sağlayabiliyor. Özellikle yüksek FPS alabildiğiniz oyunlarda 165 HZ panelin keyfini çıkartabiliyorsunuz. Tabii bunun yanında eğer FreeSync destekli bir ekran kartınız varsa görüntüde oluşan yırtılmaları gidererek daha akıcı bir oyun deneyimi de elde edebilirsiniz.

Film, dizi gibi içerikleri izlemek için IPS panel gerçekten iyi bir tercih. Renklerde bir bozulma olmaması ve gerçeğe yakın renkler vermesi IPS panellerin öne çıkan güzel yanlarından biri kesinlikle. Fakat monitörün parlaklık kısmında bir eksiklik var. Maksimum 200 kandela parlaklık açıkçası biraz düşük olmuş, bizim için en az 250 kandela değeri idealdir.

Peki bu monitör 165 HZ tazeleme hızını verirken ısınıyor mu derseniz oldukça serin çalıştığını söyleyebiliriz. Bunu sağlayan şey ise cihazın arkasında bulunan 4 adet hava açıklığı sayesinde cihaz daha ferah çalışabiliyor.

SONUÇ

Rampage RM-165, bu fiyat seviyesinde sunduğu 165 HZ tazeleme hızı, 1ms tepkime süreli IPS paneliyle bir hayli iddialı olmuş. Cihazın oyunlarda sunduğu ve gündelik kullanımdaki performansı bir hayli iyi. Cihazın eksi yönü ise parlaklık değerinin biraz düşük kalması.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin