Qualcomm’dan Mobil Oyuncu İşlemcisi: Snapdragon 730G!

637

Qualcomm’dan Mobil Oyuncu İşlemcisi: Snapdragon 730G!

Akıllı telefonlarda işlemci denilince akla gelen ilk üreticilerden Qualcomm, orta sınıfta yer alacak 3 yeni modelini duyurdu. Bu işlemcilerden Snapdragon 730G, farklı özellikleri ile oyuncuların ilgisini çekecek gibi!

Qualcomm’dan Orta Seviyeye Yönelik 3 Yeni İşlemci!

Tanıtılan işlemcilerden ilki olan Qualcomm Snapdragon 665, orta sınıftaki pek çok akıllı telefonda gördüğümüz Snapdragon 660’ın güncellenmiş sürümü olarak duyuruldu. 11 nm üretim tekniği ile geliştirilen işlemci, gücünü 2.0 GHz frekansında çalışan 8 adet Kryo 260 çekirdeğinden alıyor. Adreno 610 GPU’ya eklenen Vulkan 1.1 desteği, yüksek grafik gücü isteyen uygulamalarda %20 daha düşük güç tüketimi sunuyor. Ayrıca görüntü işleme sürecinde yapay zeka desteği entegre edilmiş.

Duyurulan bir diğer işlemci Qualcomm Snapdragon 730 ise orta-üst seviyede oldukça iddialı görünüyor. Şirketin 8 nm üretim tekniğine sahip ilk işlemcisi olan Snapdragon 730, 2.2 GHz gücündeki 8 adet Kryo 470 çekirdeğinden oluşuyor. Bunun yanı sıra Adreno 618 GPU’ya yer verilen işlemcide pek çok ilk göze çarpıyor. Qualcomm’un dördünücü nesil yapay zeka yongası, Wi-Fi 6 desteği, Spectra 350 görüntü işleme birimi ile 4K HDR video desteği gibi sınıfında bulunmayan pek çok özellik, Qualcomm Snapdragon 730’da yer alıyor.

Etkinlikte en dikkat çeken model ise Snapdragon 730G oldu. Qualcomm tarafından “online oyun” merkezli olarak duyurulan işlemci, temel olarak Snapdragon 730 ile benzer özellikleri paylaşıyor. 730G modelini farklı kılan ise Snapdragon Elite Gaming olarak tanımlanan özellik paketi. Bu pakette oyunlara özel optimizasyonlar, hile önleme yardımcısı ve Wi-Fi gecikme önleyici gibi destekleyici özellikler bulunuyor.

Son olarak üretim sürecinde olan üç işlemciyi ilk olarak yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak akıllı telefonlarda görebileceğimizi belirtelim.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin