Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

PCI-SIG, 16-Pin 12VHPWR Adaptörünün Erime Sorununu Açıkladı

GeForce RTX 4090 ekran kartlarında kullanılan 12VHPWR adaptörlerinin erimesine önceki haberlerde de değinmiştik. Şimdi ise PCI Express standardının denetleyicisi olan PCI-SIG’den resmi bir açıklama geldi.

PCI-SIG 12VHPWR adaptörü erime sorununu inceliyor

PCI-SIG, 16 pinli 12VHPWR güç konnektörü ile gelen ekran kartlarını satan şirketlere hitap etti. Grubun halkla ilişkiler departmanı tarafından önce üyelere sonrasında ise basına verilen açıklamaya göre üreticilerin 12VHPWR kullanımıyla ilgili potansiyel güvenlik sorunları konusunda bilgilendirildiği söylendi. Ayrıca 16 pinli kabloların eriyerek ciddi bir elektrik ve yangın tehlikesi oluşturduğunu iddia eden bir davadan bahsedildi. NVIDIA, 11 Kasım’da ABD Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesine toplu dava şikayeti olarak sunuldu.

 

Kısaca özetlemek gerekirse PCI-SIG, spesifikasyonların 12VHPWR kablolarını uygun şekilde tasarlamak için gereken teknik bilgileri sağladığını söylüyor.

PCI-SIG benzeri kuruluşlar üyelere bu şekilde yaptıkları çağrıları ve verdikleri önerileri genellikle basına açık bir şekilde yayınlamazlar. Burada PCI-SIG’in sorumluluk almayı istemediği ve gündemin dışarısında sakin kalmak istediği bariz bir şekilde gözüküyor.

Ayrıca şimdiye kadar 50’ye yakın ayrı 16 pinli erime-yanma vakası olduğunu da tekrardan okurseverlere hatırlatalım. NVIDIA ise bu konuda resmi bir açıklama yaparak “Konnektörler tam olarak oturmuyor.” dedi. Yani kablonun tam olarak girişe yerleştirilmemesi durumunda potansiyel olarak bir tehlike ile sorun yaşanabileceği belirtilmiş. Vakalardan etkilenen ekran kartı sahiplerinin değişim süreçlerinin de hızlandırıldığı paylaşıldı.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceniz nedir? Sizce NVIDIA PCI-SIG’ın çözümü ile yeni 16 pinli adaptör çıkartır mı? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Editörlük kariyerine iki sene önce başlayan Berk, şimdi ise yazarlık görevine Donanım Arşivi portalı üzerinden devam ediyor. Uzun zamandır donanım, bilgisayar ve işletim sistemlerine ilgisi bulunmakla beraber bu tecrübesini de sizlerle paylaşıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

GeForce RTX 4070 Ti ekran kartı ilk başlarda bazı eleştirilere maruz kalsa bile iş satış kısmına geldiğinde ise mükemmel bir başarılı elde etmeyi başardı....

Oyun Haberleri

AMD tarafı yıllardır çok güzel oyun kampanyalarına imza atıyor. Neredeyse her dönem bir oyun hediyesi kampanyası düzenliyorlar. Bu oyun hediyesi kampanyalarından en yenisi ise...

Telefon Haberleri

Çin Halk Cumhuriyeti merkezli teknoloji devi Xiaomi’nin en popüler ve en çok varyanta sahip modeli olan Redmi Note serisine bir tane daha model ekleniyor....

Teknoloji Haberleri

İkinci el bir ürün almanın riski her zaman olan bir şeydi. Fakat günümüzde ekran kartı madenciliği bittiği için piyasada ciddi anlamda 2. el ekran...