Oppo’nun Yeni Telefonunda Ekrana Gömülü Kamera Geliyor!

Oppo, pop-up ön kameraya sahip akıllı telefon modeli Reno ile çerçevesiz ekran hedefini gerçekleştirmişti. Yerinde durmayan Çinli marka şimdi de ön kamerayı ekrana gömüyor!

Ne Çentik, Ne Pop-up: Oppo Ön Kamera Yok Ediyor!

Markanın teknoloji yayıncılarına gönderdiği MWC 2019 davetiyesi, Oppo’nun devrimsel bir özelliği duyuracağını gösteriyor. 26 Haziran olarak belirlenen etkinlik ile ilgili davetiyede parlak bir halka göze çarpıyor. Bu halka hatırlanacağı üzere Oppo’nun paylaştığı ekran altı kamera prototipine benziyor. Tüm bunları bir araya getirince ise Çinli markanın ekran altı kamera çözümünü ilk kez MWC 2019’da gözler önüne sereceğini söyleyebiliriz.

Ekran altı kamera çözümü konusunda çalışan tek marka Oppo değil. Xiaomi de buna benzer bir prototipi geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Bu teknoloji, ekran panelinin küçük bir kısmında şeffaf katot ve anot kullanılmasıyla sağlanıyor. Gövde içerisine gizlenen kamera, bu şeffaf katmanlar aracılığıyla görüntüyü kayıpsız şekilde alabiliyor. Ne var ki Çinli markaların üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığı teknolojinin yakın zamanda ticari olarak kullanılması beklenmiyor. Yani kullanıcılar tam çerçevesiz ekrana kavuşabilmek için uzun bir süre bekleyecek.

https://twitter.com/oppo/status/1135393369113280512
2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin