Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Telefon Haberleri

Oppo ve OnePlus Almanya’dan Resmen Çekiliyor

En büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo ve OnePlus, Almanya’da cihaz satışından resmi olarak çekildi. Ülkede bu şirketlerin telefonlarına sahip olanlar destek almaya devam ederken, bu telefonlara geçmek isteyenler başka seçeneklere bakmak zorunda kalacaklar.

Çekilmenin Sebebi Nokia’nın Ödenmeyen 5G Patent Ücretleri

Bu yılın başlarında başlayan Oppo ve Nokia arasında ki dava geçtiğimiz temmuz ayının başlarında sonuçlanmıştı. Bugünlerde hepimiz Nokia’nın, özellikle Avrupa’da, bağlantıda büyük rol oynayan 5G teknolojisi ekipmanı tedarik ettiğini biliyoruz. Dava, Oppo ve OnePlus’ın akıllı telefonlarında 5G teknolojisini patentler için ödeme yapmadan kullandıklarını belirledi, bu da temelde Nokia’dan bu teknolojileri çalmak anlamına geliyordu.

Karar çıktıktan sonra farklı bir yola giren Oppo, karara itiraz ederek kendisini ve akıllı telefonları yasaklanmaktan kurtarmaya çalıştı. Ancak işe yaramamış gibi görünmüyor.

Oppo’nun Almanca web sitesine giderseniz, keşfetmek için yalnızca birkaç sayfanız olur. Hakkında sayfasına, ColorOS ile ilgili bilgilere ve bir destek bölümüne erişebilirsiniz. Web sitesinde ayrıca, halihazırda bir Oppo cihazına sahip olanların o bölgelerdeki güncellemelerle birlikte bu bölgelerde destek almaya devam edeceklerini bilmelerini sağlayan açık bir bildirim de bulunuyor. Fakat herhangi bir Oppo telefonu satın alma ya da mağaza sekmesine ulaşılamıyor.

Almanya ve Avrupa’da hem Oppo hem de OnePlus cihazlarının geleceği şuan için belli değil. Fakat mahkeme anlaşmazlığının Almanya ile sınırlı olmadığını biliyoruz, bu nedenle bu aslında bu durumdaki ilk domino taşı olabilir ve diğer Avrupa Birliği ülkelerini de tetikleyebilir. Ancak Oppo, gelecekte bir noktada davaya itiraz edebilir. Durum ne olursa olsun,  Oppo ve Nokia’nın bir anlaşmaya varması gerektiği mahkeme tarafından şart olarak koşuluyor.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Termal macunların bilgisayarlarımız için önemi büyük. Soğutucular ile CPU, GPU arasındaki bağlantıyı onlar sayesinde kuruyoruz. Bugünkü kıyaslamamızda ise piyasada 50 TL civarlarında bulunabilen termal...

Teknoloji Haberleri

Nvidia’nın “Ada Lovelace” kod adlı GeForce RTX 4000 serisi ekran kartları bir süredir gündemde. Çünkü ortaya atılan ilk iddialar beklentileri bir hayli yükseltmişti. 2...

Teknoloji Haberleri

NVIDIA bugün, oyunlar ve uygulamalar için NVIDIA RTX nöral işlemeyle yeni bir çağı başlatan, yapay zeka destekli performans artırıcısı DLSS 3 teknolojisini duyurdu. Olağanüstü görüntü...

Oyun Haberleri

Call of Duty: Modern Warfare 2 için açık beta yayımda, ancak birçok oyuncu çok oyunculu oyunun zaten bir bilgisayar korsanlığı sorunu olduğunu keşfediyor. Call...