Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Telefon Haberleri

Oppo ve OnePlus Almanya’dan Resmen Çekiliyor

En büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo ve OnePlus, Almanya’da cihaz satışından resmi olarak çekildi. Ülkede bu şirketlerin telefonlarına sahip olanlar destek almaya devam ederken, bu telefonlara geçmek isteyenler başka seçeneklere bakmak zorunda kalacaklar.

Çekilmenin Sebebi Nokia’nın Ödenmeyen 5G Patent Ücretleri

Bu yılın başlarında başlayan Oppo ve Nokia arasında ki dava geçtiğimiz temmuz ayının başlarında sonuçlanmıştı. Bugünlerde hepimiz Nokia’nın, özellikle Avrupa’da, bağlantıda büyük rol oynayan 5G teknolojisi ekipmanı tedarik ettiğini biliyoruz. Dava, Oppo ve OnePlus’ın akıllı telefonlarında 5G teknolojisini patentler için ödeme yapmadan kullandıklarını belirledi, bu da temelde Nokia’dan bu teknolojileri çalmak anlamına geliyordu.

Karar çıktıktan sonra farklı bir yola giren Oppo, karara itiraz ederek kendisini ve akıllı telefonları yasaklanmaktan kurtarmaya çalıştı. Ancak işe yaramamış gibi görünmüyor.

Oppo’nun Almanca web sitesine giderseniz, keşfetmek için yalnızca birkaç sayfanız olur. Hakkında sayfasına, ColorOS ile ilgili bilgilere ve bir destek bölümüne erişebilirsiniz. Web sitesinde ayrıca, halihazırda bir Oppo cihazına sahip olanların o bölgelerdeki güncellemelerle birlikte bu bölgelerde destek almaya devam edeceklerini bilmelerini sağlayan açık bir bildirim de bulunuyor. Fakat herhangi bir Oppo telefonu satın alma ya da mağaza sekmesine ulaşılamıyor.

Almanya ve Avrupa’da hem Oppo hem de OnePlus cihazlarının geleceği şuan için belli değil. Fakat mahkeme anlaşmazlığının Almanya ile sınırlı olmadığını biliyoruz, bu nedenle bu aslında bu durumdaki ilk domino taşı olabilir ve diğer Avrupa Birliği ülkelerini de tetikleyebilir. Ancak Oppo, gelecekte bir noktada davaya itiraz edebilir. Durum ne olursa olsun,  Oppo ve Nokia’nın bir anlaşmaya varması gerektiği mahkeme tarafından şart olarak koşuluyor.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sinema Haberleri

Son dönemde Cartoon Network‘ün izleyiciyle buluşturduğu yeni, kalitesiz yapımlar varolan izleyici kitlesinin ayrılmasına ve kanalın eski popülerliğini kaybederek kan kaybetmesin yol açtı. Hal böyle...

Telefon Haberleri

Samsung’un 10 Temmuz tarihli Unpacked etkinliğinde tanıtacağı yeni nesil katlanabilir telefonlardan biri olan Galaxy Z Flip 6’nın tüm özellikleri internete sızdırıldı. İşte cihaz hakkındaki...

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

FromSoftware’in büyük ilgi gören oyunu Elden Ring, oyunculara yeni ve heyecan verici bir genişleme paketi sunmak üzere hazırlanıyor: Shadow of the Erdtree. Bu DLC,...