Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Ölü Güneş Panelleri Çok Daha Değerli Hale Gelmek Üzere

Bu hafta yayınlanan yeni bir analize göre, önümüzdeki yıllarda geri dönüşümcüler, atılan güneş panellerinden milyarlarca dolar değerinde malzeme çıkarabilecekler. Bu, güneş panelleri için tedarik zincirindeki darboğazları hafifletirken, panellerin kendilerini daha sürdürülebilir hale getirmeli.

Şu anda, dünyada ki ölü güneş panellerinin çoğu parçalanıyor veya çöplüklere atılıyor . Ekonomi, geri dönüşümün lehine işlemiyor. Kurtarılmış bir panelden elde edebileceğiniz değer, onu taşıma ve geri dönüştürme maliyetini karşılamıyor. Ancak bir ABD merkezli araştırma firması tarafından yapılan son analize göre, bu değişmek üzere.

Güneş Panelleri Daha Sürdürülebilir Olma Yolunda

Güneş panellerinden elde edilen geri dönüştürülebilir malzemelerin değerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde katlanarak artmasını ve bu yıl sadece 170 milyon dolardan 2030’da 2,7 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Bunda, güneş enerjisine yönelik artan talep ve panel yapmak için gereken malzemelerde beklenen azalmanın payı oldukça büyük. Teknolojik gelişmeler aynı zamanda eski panellerden daha değerli malzemelerin çıkarılmasını kolaylaştırıyor ve geri dönüşümü finansal açıdan daha kârlı bir iş haline gelmesine olanak sağlıyor.

Şu anda güneş enerjisi , küresel elektriğin yüzde 3’ünden biraz fazlasını oluşturuyor. Ancak dünyanın enerji sistemleri, daha fazla yenilenebilir enerjiyi kullanabilir hale getirmek için köklü bir değişimin başlangıcında. İklim değişikliğinin zararlı etkilerini daha yönetilebilir bir seviyede tutmak için, Paris iklim anlaşması, ülkeleri önümüzdeki birkaç on yıl içinde yanan fosil yakıtlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını bırakmak için birlikte çalışmayı taahhüt ediyor. Bu hedefe ulaşmak için güneş enerjisi küresel güç kaynağının yüzde 40’ından fazlasını oluşturmak zorunda. Ülkemizde bu anlaşmaya destek olmak amacıyla güneş enerjisinde 2014’te 40 MW olan kurulu güneş enerjisi gücünü, yaklaşık 8 yılda 8 bin MW’ı geçerek, güneş enerjisinin elektrik kurulu gücündeki payını yüzde 8’e çıkarttı.

Gelecekte, yeni güneş panelleri yapmak için kullanılan malzemelerin çoğunun yeniden karma panellerden gelmesi muhtemel. Geri kazanılan gümüş, polisilikon, bakır ve alüminyum geri dönüşüm pazarında en çok kâr getiren malzemelerden olabilir. Ne yazık ki, günümüzde gümüş ve güneş dereceli silikon genellikle günümüzün geri dönüşüm yöntemleriyle ayrılmıyor. Genellikle panelin geri kalanıyla birlikte parçalanır ve kırılmış cam olarak satılır. Neyse ki, fotovoltaik panellerin içindeki en değerli maddelerin nasıl kurtarılacağına ilişkin yeni araştırmalar sayesinde bu tür maddelerin geri dönüşümü yakın gelecekte daha olağan olabilir .

Güneş enerjisi 2000’lerde yükselmeye başladı ve yaklaşık 25 yıllık bir ömre sahip  şu anda ilk büyük atılan güneş panelleri dalgasına yaklaşıyoruz. Uygun şekilde geri dönüştürülebilirse, bu çöp hazineye dönüşebilir.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sinema Haberleri

Son dönemde Cartoon Network‘ün izleyiciyle buluşturduğu yeni, kalitesiz yapımlar varolan izleyici kitlesinin ayrılmasına ve kanalın eski popülerliğini kaybederek kan kaybetmesin yol açtı. Hal böyle...

Telefon Haberleri

Samsung’un 10 Temmuz tarihli Unpacked etkinliğinde tanıtacağı yeni nesil katlanabilir telefonlardan biri olan Galaxy Z Flip 6’nın tüm özellikleri internete sızdırıldı. İşte cihaz hakkındaki...

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

FromSoftware’in büyük ilgi gören oyunu Elden Ring, oyunculara yeni ve heyecan verici bir genişleme paketi sunmak üzere hazırlanıyor: Shadow of the Erdtree. Bu DLC,...