Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

OBS Studio’nun Son Sürümüyle, NVIDIA GeForce RTX 40 Grafik Kartlarına NVENC AV1 Donanım Kodlayıcı Desteği Geliyor

OBS Studio, NVIDIA’nın GeForce RTX 40 serisi grafik kartlarında NVENC AV1 Donanım kodlayıcı desteği ekleyen en son sürümünü duyurdu.

RTX 4090 ve RTX 4080 de dahil olmak üzere NVIDIA GeForce RTX 40 serisi grafik kartları, kart üzerindeki iş yükünü önemli ölçüde azaltan ve daha kaliteli kodlama sunan çift AV1 Kodlayıcı donanımı içerir. Önceki nesi ekran kartlarında bu grafik kartının ana unsurlarıyla yapılan bir işlemdi. Bu işlem özellikle Twitch yayıncılarının kullandığı OBS Studio uygulamasının dışarıya ham video yayını yaparken eski nesil grafik kartları bu AV1 videoyu ilk önce kendi işleyebileceği bir formata dönüştürür ondan sonra videoyu dışarıya tekrardan AV1 desteğiyle dışarı aktarırdı. Bu da grafik kartları üzerinde hem zaman kaybı hem de büyük bir iş yükü oluşturuyordu.

Yeni nesil GeForce RTX 40 serisi grafik kartları ise bu videoyu ham haliyle yani AV1 formatında kendi içinde dönüştürmeden kodlayıp dışarı aktarabiliyor. Öyleki GeForce RTX 40 serisinin AV1 kodlayıcısı, GeForce RTX 30 Serisi GPU’larda kullanılan H.264 kodlayıcıdan %40 daha verimlidir. AV1, bugün 1080p’de akış yapan kullanıcıların akış çözünürlüklerini aynı bit hızı ve kalitede çalışırken 1440p’ye yükseltmelerini sağlayacak veya 1080p ekranlı kullanıcılar için akışlar 1440p’ye benzeyecek ve daha iyi kalite sağlayacak.

OBS Studio’ya GelenYeni Özellikler:

Windows’ta NVENC AV1 donanım kodlayıcı eklendi

  • Şu anda yalnızca NV12 (varsayılan OBS) ve P010 renk biçimleriyle çalışır
  • Şu anda gelişmiş çıktı modunda “yeniden ölçeklendirme” özelliğini desteklemiyor
  • Yalnızca NVIDIA’dan RTX 40 Serisi video kartları için kullanılabilir

Güncellenmiş NVENC ön ayarları

  • Ön ayarlar 3 farklı ayara ayrılmıştır: Ön Ayar, Ayar ve Çoklu Geçiş modu
  • Ön ayarlar artık P1-P7 şeklindedir, düşük sayılar daha düşük kalite, daha yüksek sayılar daha yüksek kalitedir. Daha yüksek ön ayarların, OBS ile aynı anda çalışan oyunların performansını etkileyebilecek daha yüksek GPU kullanımına neden olabileceğini unutmayın. Eşzamanlı NVENC kodlama oturumlarının sayısı, en yüksek ön ayarlar kullanılırken daha düşük olabilir. OBS, yükseltme sırasında mevcut NVENC ayarlarınızı en yakın ön ayara otomatik olarak eşler.
  • Ayarlama, gecikmeye veya kaliteye öncelik verilip verilmeyeceğini belirlemek için kullanılır. Üç ayarı vardır: Yüksek Kalite, Düşük Gecikme ve Ultra Düşük Gecikme.
  • Çoklu Geçiş Modu, kodlamada ikinci bir geçişin kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için kullanılır ve üç ayarı vardır: Devre Dışı, Çeyrek Çözünürlük ve Tam Çözünürlük. Bunu etkinleştirmek, daha fazla GPU kaynak kullanımı pahasına daha yüksek kalite sağlayacaktır.

NVIDIA GeForce RTX 40 serisi grafik kartınızda AV1 kodlamasından yararlanmak için OBS Studio’nun en son sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyunculara sunduğu ücretsiz oyunlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Bu hafta, nostaljik bir arcade oyun deneyimi sunan Arcade Paradise ve gerilim dolu atmosferiyle...

Oyun Haberleri

EA Sports, futbol tutkunlarının merakla beklediği FC 25’in resmi tanıtım fragmanını nihayet yayınladı. Bu yeni sürümde, Real Madrid ve İngiltere Milli Takımı’nın genç yıldızı...

Teknoloji Haberleri

El konsolları şu an için daha çok AMD’nin APU çözümlerinden yararlanıyor. Tabii ki Intel’in çözümleri de var fakat AMD’nin APU’ları kadar başarım gösteremiyorlar genelde....

Motorlu Taşıtlar

Xiaomi markası çok eski bir marka değil, hatta yeni bile sayılır. Fakat kısa sürede muazzam bir büyüme elde etti ve çok geniş bir ürün...