Nvidia’nın Yeni RTX 2080 ve 2080 Ti Ekran Kartlarını İnceliyoruz

NVIDIA’NIN YENİ RTX SERİSİ EKRAN KARTLARINI İNCELİYORUZ

Bildiğiniz üzere Nvidia, geçtiğimiz günlerde ekran kartlarında yeni bir çağ olarak sayabileceğimiz RTX serisi ekran kartlarını tanıttı. Ray Tracing teknolojine odaklanılmış bu seride bizleri yeni sayılabilecek bazı detaylar karşılıyor. Basitçe ışık hesaplama teknolojisi olarak adlandırabileceğimiz bu teknolojide artık 3D görüntülerdeki yansıma, ışık hesaplamaları yapaylıktan çıkarak gerçeğe en yakın biçimde bizlere sunulmaya başlanacak. Bu yazımızda ise bu teknolojinin en güncel temsilcilerinden olan RTX 2080 ve RX 2080 Ti ekran kartlarını inceleyeceğiz.

TASARIM

RTX serisi ekran kartlarında Founders Edition tasarımın artık kökten değiştirildiğini görüyoruz. Bizce bu artık lazımdı çünkü kartın tasarımı öncekine göre daha güzel duruyor. Artık çift fan tasarımına geçen Nvidia, eski Blower fanlardan vazgeçmiş, çift fanlı tasarımın öncekine göre daha iyi bir soğutma yapacağını tahmin etmek şimdiden mümkün.

Yenilenen tasarıma baktığımızda kartı komple kaplayan metal plakayı görüyoruz. Normalde sol kısımda bulunan model kodu ortadaki siyah kısıma şık bir şekilde yazılmış ve çevresine 2 adet büyükçe fanlar konumlandırılmış. Bu tasarım bizce önceki nesil Founders Edition kartlara göre daha şık olmuş.

GTX serisinde siyah renklerde olan ve iki parça halinde gelen arka plaka ise tek parçaya indirgenmiş ve tasarımında yenilikler yapılmış. Nvidia logosu kaldırılarak sadece kartın modelinin siyah renkte yazıldığı arka plaka bizce böyle çok daha şık olmuş.

Karta üstten baktığımızda metal plakanın kartı boylu boyuna sardığını görmek mümkün. Orta kısımda ise yeşil aydınlatmaya sahip GeForce RTX yazısı konumlandırılmış. Bu açıdan baktığımızda ekran kartının soğutma bloğunu net biçimde görüyoruz, ekran kartını boylu boyuna kaplayan bu plaka buhar bölmesi sayesinde önceki nesillere göre çok daha iyi bir soğutma sunacak gibi görünüyor.

Kartların görüntü çıkışlarında ise yenilikler var. En solda gördüğünüz Type-C bağlantısı sayesinde 4K çözünürlükte 120 HZ bir görüntü almanızı sağlıyor ama asıl dikkat çekici yanı ise 27W güç değeri sayesinde yeni nesil VR donanımları desteklemesi. Display Port çıkışları ise 1.4 versiyonunda ve 8K gibi oldukça yüksek çözünürlüklere çıkabiliyor. Yaygın olan diğer bir port olan HDMI ise 2.0B standartına sahip. Yani kartın görüntü çıkışları tahmin edebileceğiniz gibi en güncel versiyonlarla donatılmış.

Yeni RTX serisi ekran kartlarıyla NvLink SLI teknolojisi de artık hayatımıza giriyor. 50 GBps gibi oldukça yüksek bant genişliği sunan bu teknoloji ile birlikte artık SLI daha verimli oluyor. Ayrıca örneğin 2 adet 2080 Ti taktığınızda sisteminiz artık toplam ekran kartı belleğini 22 GB olarak görebiliyor. Nvidia’nın açıklamasına göre de artık 2 den fazla ekran kartı kurulumu mümkün görünmüyor. SLI destekli ekran kartları ise şuanlık sadece RTX 2080 Ti ve RTX 2080.

TEKNİK DETAYLAR

Bu ekran kartı serisini özel yapan şey Ray Tracing teknolojisinin artık donanımsal olarak bu kartlarda bulunması oluyor. Bu sayede her bir ışık kaynağından oluşan yansımalar gerçeğe en yakın biçimde işlenebiliyor ve 3D görüntülerde çok daha gerçekçilik elde edebiliyorsunuz. Bu özellik aynı şekilde gölgelendirmelerde de işe yarıyor.

Bu ışık hesaplamaları oldukça fazla işlem gücü istediği için donanımsal bir geliştirme olmadan yazılımsal olarak işlenmesi çok zor oluyordu, Nvidia bu kartlarıyla bunu donanımsal olarak işleyerek işleri kolaylaştırmayı başardı. Bu teknoloji hayatımıza girdiği için ekran kartlarında yeni teknik değerler görmeye de başlıyoruz, örneğin RTX-OPS ve GigaRay değerleri gibi. Bu sayede Işın İzleme teknolojisine sahip ekran kartlarında arasında kıyaslama yapmakta mümkün gibi görünüyor.

Diğer önemli teknolojilerden biri ise DLSS oluyor. Yapay zeka ile birlikte çalışan bu teknoloji köşe yumuşatmaya yeni bir soluk getiriyor desek yeridir. Köşe yumuşatma yaparken kullanılan algoritma değiştirilerek yapay zeka destekli özel bir algoritma getirilmiş. Destekli oyunlarda çok daha kaliteli bir görüntü elde ediyorsunuz ve performans düşüşü yaşamıyorsunuz neredeyse. Yapay zeka teknolojilerinin günümüzde yaygınlaşmasının faydalarından birini bu sayede yaşamış da oluyoruz.
 


RTX 2080 Ti


GPU: TU102
Mimari: Turing
CUDA Çekirdekleri: 4352
Baz Çekirdek Frekansı: 1350 MHz
Boost Çekirdek Frekansı: 1635 MHz
Bellek Frekansı: 14 GBps GDDR6
Bellek Bant Genişliği: 352 Bit
Bellek Miktarı (VRAM): 11 GB
İşlem Gücü: 13.4 TFLOP
Ray Performansı: 10 GRay/s
RTX-OPS: 78T
Transistör Sayısı: 18.6 Milyar
Üretim Teknolojisi: TSMC 12nm
TDP: 260W


RTX 2080


GPU: TU104
Mimari: Turing
CUDA Çekirdekleri: 2944
Baz Çekirdek Frekansı: 1515 MHz
Boost Çekirdek Frekansı: 1800 MHz
Bellek Frekansı: 14 GBps GDDR6
Bellek Bant Genişliği: 256 Bit
Bellek Miktarı (VRAM): 8 GB
İşlem Gücü: 10.1 TFLOP
Ray Performansı: 8 GRay/s
RTX-OPS: 60T
Transistör Sayısı: 13.6 Milyar
Üretim Teknolojisi: TSMC 12nm
TDP: 225W


EKRAN KARTLARININ PERFORMANS SONUÇLARI

Kıyaslamalı testlerimize ilk olarak sentetik bir test olan 3DMark:Fire Strike ile başlıyoruz. Daha çok kıyaslama yapabilmek için kullanılan bu yazılımda 2080 Ti ekran kartının 26.187 skorla zirvede olduğunu görüyoruz. RTX 2080 ve 1080 Ti neredeyse aynı sonuçları alırken AMD’nin VEGA 64‘ü ise 19.628 skor ile diğer kartların gerisinde kalıyor.

Oyun testlerimize ilk olarak Shadow of the Tomb Raider ile başlıyoruz. Kartlar en üst seviye oldukları için 1080P çözünürlüğü dahil etmedik. Burada da sonuçlar 3D Mark testine benzer şekilde sıralanmış. 2080 Ti 63 FPS ile liderliğini korurken 2080 ve 1080 Ti yine benzer sonuçlar almış. AMD temsilcisi VEGA 64 ise 34 FPS ile sonuncu sırada.

Diğer bir oyun testimizi ise yeni ve oldukça başarılı oyunlardan olan Far Cry 5 ile yapıyoruz. RTX 2080 Ti 4K çözünürlükte Ultra ayarlarda 60 FPS barajını rahatlıkla aşarak 72 FPS gibi oldukça iyi bir değer veriyor. RTX 2080 ve GTX 1080 Ti ise aynı FPS değerlerini veriyor. VEGA 64 ise testte yine en geride kalan ekran kartı oluyor.

Yarış oyunlarının başarılı temsilcilerinden Need for Speed Payback’de ise yine Ultra ayarlarda RTX 2080 Ti 70 FPS gibi oldukça iyi bir FPS almayı başarıyor. Diğer oyunların aksine bu oyunda RTX 2080 ve GTX 1080 Ti arasındaki eşitlik bozularak ortalamada 4-5 FPS civarlarında bir RTX 2080 üstünlüğü oluşuyor. VEGA 64 ise en yakın rakibinden 8 FPS daha düşük sonuç alıyor.

Online bir oyun olduğu için diğerlerine göre daha hafif sayılabilecek bir oyun olan Tom Clancy’s: Rainbow Six Siege testinde ise bütün ekran kartları 4K 60 FPS barajını rahatlıkla açıyor. RTX 2080 Ti 4K çözünürlükte 151 FPS gibi çok yüksek bir değer alırken diğer tarafta eşitlik yine bozularak RTX 2080’in GTX 1080 Ti karşısında ortalama olarak 20 FPS gibi bir değerle öne geçtiğini görüyoruz. VEGA 64 ise 87 FPS gibi oldukça akıcı bir FPS değeri almasına rağmen yine testte en geride yer alıyor.

Nispeten eski bir oyun olmasına rağmen ekran kartlarını çok fazla zorlayan bir oyun olan Crysis 3‘ü sona bıraktık. Bu testte ekran kartları 4K çözünürlük, ultra ayarlarda oynanabilirlik sınırlarında geziyor. 2K çözünürlükte ise 60 FPS sınırı aşabiliyorlar. RTX 2080 Ti 37 FPS ile liderliğini korurken RTX 2080 ve 1080 Ti 30 FPS çok yakın sonuçlar alıyor. VEGA 64 ise maalesef oynanabilirlik sınırlarının altında kalarak sadece 19 FPS alabiliyor.

SONUÇ

Önceki nesile göre ortalama olarak %25-30 civarlarında bir performans artışı görmek mümkün. Fakat burada Nvidia’nın asıl amacının Ray Tracing yani Işın İzleme teknolojisine yönelmek olduğunu anlamak mümkün. Fiyatlandırmalar hakkında konuşacak olursak 1080 Ti almayı düşünen kullanıcıların biraz daha bekleyip daha güncel RTX 2080 ekran kartını almaları yönünde.