NVIDIA’nın GPP Programına AMD’den Sert Tepki!

NVIDIA’nın GPP Programına AMD’den Sert Tepki!

NVIDIA, bu yılın başında duyurduğu GeForce Partner Program (GPP) sayesinde üreticilerle daha yakın ilişkiler kurmak istiyor. Donanım dünyasında tartışma konusu olan program üzerine AMD’den cevap niteliğinde bir açıklama geldi.

AMD: Kullanıcının İstediği Donanımı Seçmesi Bir Haktır!

AMD’nin açıklamasından önce bilmeyenler için GPP’nin ne anlama geldiğini açıklayalım. NVIDIA, yılbaşında duyurduğu programa dahil olan iş ortaklarına bazı imtiyazlar sağlıyor. Program kapsamındaki markalar, NVIDIA’nin yeni grafik birimlerini daha hızlı tedarik edebildiği gibi lansman ve sosyal medya gibi tanıtım mecralarında öncelikli konumda oluyorlar. Üreticilerin GPP’ye dahil olmasının en önemli şartı ise grafik tarafında yalnızca NVIDIA ile çalışmaları.

Durum böyle olunca büyük üreticilerin bir tercih yapması gerekiyor. ASUS, Radeon ürünleri için kullanacağı AREZ markasıyla ilk adımı atan marka olurken, HP ve Dell gibi markalar ise GPP’yi sert şekilde eleştiriyorlar. Intel de yaptığı bir açıklamada bu tür uygulamaların rekabet açısından yanlış olduğunu söylemişti.

İş ortakları ve diğer şirketlerin ardından sonunda konunun tarafı olan AMD’den bir açıklama geldi. Radeon biriminin yöneticisi olan Scott Herkelman, AMD adına yaptığı açıklamada kullanıcıların özgür tercih yapabilmesi gerektiğine vurgu yaptı. AMD’nin donanım konusundaki tüm adımlarında bunu gözettiğini belirten Herkalman, “Kullanıcılar, tıpkı oynadıkları oyunlar gibi kullanacakları donanımlarda da özgür olmalıdır. Geliştirdiğimiz teknolojileri bu zamana kadar hiçbir maddi karşılık istemeden oyuncuların erişimine açtık. Oyuncular ve ortaklarımız üzerinde tekelci davranmaktan kaçındık. Radeon ürünlerini içeren ve önümüzdeki dönemde göreceğiniz yeni markalar ile de aynı bağlamda çalışacağımızı taahhüt ediyoruz.” şeklinde ifadeler kullandı.

Doğrudan hedef almasa da AMD’nin açıklamasında NVIDIA’yı tekelcilik ile suçladığı net bir şekilde görülüyor. Dell, HP ve Intel gibi dev firmaları arkasına alan AMD, en önemli rakibini GPP programından vazgeçirir mi bilinmez, ancak açıklamaya bakılırsa önümüzdeki günlerde önemli hamleler görebileceğimizi söyleyebiliriz.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.