NVIDIA’dan 32 Bit Kullanıcılarını Üzecek Gelişme!

NVIDIA’dan 32 Bit Kullanıcılarını Üzecek Gelişme!

Ekran kartı üreticisi NVIDIA, radikal bir karar alarak güncelliğini yitirmeye başlayan 32 bit işletim sistemlerine verdiği desteği kestiğini açıkladı. Lider grafik bileşeni üreticisinin aldığı karar ile ilgili detaylar haberimizde!

NVIDIA: 32 Bit Bilgisayarlara Artık Güncelleme Yok!

NVIDIA, bir süre önce güncel olmayan işletim sistemlerine GeForce Experience adlı yazılım desteğini keseceğini belirtmişti. Şirketten bugün yapılan açıklama, bu durumun resmileştiğini ortaya koyuyor. Firma, yaptığı yeni açıklama ile Windows 10 dahil olmak üzere 32 bit mimarili işletim sistemlerine bu aydan itibaren yazılım güncelleme desteğinin kesildiğini bildirdi. Verilmesi zorunlu olan güvenlik güncellemeleri ise yıl sonuna kadar devam edecek.

Alınan bu kararın son kullanıcıların büyük bir kısmını etkilemeyeceği tahmin ediliyor. Zira yeni nesil grafik kartlarına sahip bilgisayarların pek çoğu 64 bit mimarili işletim sistemlerini kullanıyor. Halihazırda 32 bit işletim sistemine sahip bilgisayarların ise artık 64 bit destekli sürümlere geçmesi öneriliyor. Çünkü bu sistemler artık GeForce Experience güncellemelerinden mahrum kalacağı için özellikle oyun performansında ciddi oranda geri kalacak. Ayrıca ekran kartından kaynaklı güvenlik açıklarına karşı korumasız hale gelecek.

Öte yandan NVIDIA’nın attığı bu cesur adımın ardından AMD de benzer bir strateji izleyeceği belirtiliyor. Üreticilerin “en güncel yazılım kullanma” trendini yakalamaya çalışan kullanıcıların ne yapacağı ise merak konusu.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.