NVIDIA Üreticilerinden “Çökme Sorunu” Açıklaması!

813

NVIDIA GeForce RTX 3080 serisinde yaşanan “çökme sorunu”, kısa süre içerisinde pek çok kullanıcı tarafından raporlandı. NVIDIA konu ile ilgili şimdiye kadar suskunluğunu korurken, üreticiler cephesinden birbiri ardına açıklamalar geldi.

GeForce RTX 3080/3090’da Kapasitör Sorunu Doğrulandı!

Daha önce de haberini yaptığımız üzere NVIDIA GeForce RTX 3080 serisini satın alan bazı kullanıcılar, oyundan atma sorunu yaşadıklarını belirtiyor. Çökme sorunu olarak nitelendirilen durum ile ilgili çeşitli teoriler ortaya atılırken, kesin bir yargıya varılamamıştı. Ancak bazı üreticilerden gelen açıklamalara göre sorunun kaynağı belli olmuşa benziyor.

Bilindiği üzere yeni nesil NVIDIA GA102 GPU’lar, yük altında 2.0 GHz frekans hızının üzerine çıkabiliyor. Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre, polimer bazlı kapasitör (POSCAP) bu hızları karşılamakta yetersiz kalıyor. Dolayısıyla ekran kartının tam performans ile çalışamaması gibi bir durum söz konusu. Ekran kartı üreticileri de yaptıkları açıklamalarda bu sorunu doğrularken, daha kaliteli seramik bazlı kapasitörlerin (MLCC) sorunu engellediği öne sürülüyor.

ASUS

Strix Gaming OC ekran kartlarında yalnızca MLCC kapasitör kullanan ASUS, konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak markanın sorunu test sürecinde tespit ettiği ve POSCAP kapasitör kullanılan üst seviye RTX 30 kartlarında tedbir amaçlı olarak bir kapasitörü iptal ettiği iddia ediliyor.

MSI

MSI Insider etkinliğinde sorunu doğrulayan MSI, bu durumun sürücü kaynaklı yaşanabileceğini öne sürdü. MSI’ın RTX 30 serisi tasarımlarında 10’lu MLCC kümesi ve 5 adet POSCAP kapasitör kullanıldığı belirtiliyor. Dolayısıyla melez çözümün çökme sorununu engellediği düşünülüyor.

EVGA

Resmi forum sitesinden bir açıklama yayınlayan EVGA, sorunun POSCAP kapasitörleri nedeniyle yaşandığını ifade etti. Marka tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Son zamanlarda EVGA GeForce RTX 3080 serisi hakkında bazı yorumlar okuduk.

 

Seri üretim kalite kontrol testimiz sırasında, 6 POSCAP çözümünün gerçek zamanlı dayanıklılık testlerini geçemediğini keşfettik. Sorunun kaynağını bulmak, POSCAP sayısını 4’e düşürmek ve 20’li MLCC kümesi eklemek neredeyse 1 haftalık AR-GE çalışması gerektirdi. Bu nedenle EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 serisinin lansmanını erteledik. Üretimi yapılan EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 kartları ise 6 POSCAP tasarımına sahip olduğu için sevk edilmedi.

 

Bütün bunlara rağmen, bazı partilerde 6 POSCAP içeren bir üretim öncesi versiyon gönderildi. Bu ürünleri güncel tasarıma sahip kartlarla değiştirmek için çalışıyoruz.

 

– EVGA Forum

GALAX

GALAX, yaptığı açıklamada sadece bir serisinde kapasitör sorununa rastladıklarını belirterek ürünü satıştan çektiklerini açıkladı. Marka tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Herkese merhaba! Son zamanlarda pek çok GALAXY RTX 3080/3090 serisi kullanıcısı, ekran kartlarında kullanılan kapasitörler ile ilgili detaylı bilgi istedi. Şirket içindeki doğrulamanın ardından modellerde kullanılan kapasitörler aşağıdaki gibidir:

 

1) GALAXY RTX 3080 Heijiang / Metal Master sürümü, 5 SP-CAP ve 10 MLCC kapasitöre sahiptir. Bu sürüm şu anda satıştadır.

2) GALAXY RTX 3090 General / Metal Master sürümü, 4 SP-CAP ve 20 MLCC kapasitöre sahiptir. Bu sürüm şu anda satıştadır.

3) GALAXY RTX 3090 GAMER sürümünün test örnekleri 6 SP-CAP kapasitöre sahiptir. Bu sürüm şu anda satışta olmayıp resmi olarak üretilen GAMER serisi ürünler basına dağıtılmıştır. Ürün üzerinde optimizasyon çalışmaları yapılmaktadır.

 

GALAX’a verdikleri destekten dolayı oyunculara ve ekibimize teşekkür ederiz. Size daha iyi ve güçlü donanımları sunmak bizim ana görevimizdir. Ek olarak, mevcut GALAX ürünlerinin tamamı 3 yıllık kişisel garanti sunmaktadır. Her türlü sorun ve şüphelerinizde destek almaktan lütfen çekinmeyin!

ZOTAC

RTX 30 serisinin tamamında 6 adet POSCAP kapasitör kullanan ZOTAC, sorunu araştırdıklarını belirtti. Ekran kartlarında çökme sorunu yaşayan kullanıcılarla iletişim kuracaklarını belirten markanın değişim yapacağı tahmin ediliyor.

Colorful

Sorunu tespit eden ilk marka olan Colorful, yabancı basına gönderdiği inceleme örneklerini geri çağırdı. Markanın tasarım güncellemesi yapacağı ifade ediliyor.

INNO3D

INNO3D, GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarında herhangi bir dayanıklılık sorunu olmadığını beyan etti.

Gainward

Gainward markası da tıpkı GALAX gibi kartlarında kullandığı kapasitör niteliğini kullanıcılarıyla paylaştı. Bütün serilerinde melez kapasitör tasarımı kullandıklarını belirten marka, şimdiye kadar bu konu hakkında tüketicilerden herhangi bir şikayet almadıklarını ifade etti.

Gainward tüketicilerine ve destekçilerine teşekkür ederiz. Kısa bir süre önce oyuncuların sorularını aldık. Birçok oyuncu, şirketimizin piyasaya sürdüğü RTX 30 serisinden endişe duyuyor. Kartlarda kullanılan kapasitörler ile ilgili açıklama yapmak istiyoruz.

 

Gainward tarafından üretilen bütün RTX 3080 10 GB serisi ekran kartları 5 SP-CAP ve 10 MLCC kapasitöre sahiptir. RTX 3090 20 GB serisi ekran kartları ise 4 SP-CAP ve 20 MLCC kapasitör kullanıyor.

 

Gainward, NVIDIA’nın uzun süreli bir iş ortağı olarak tamamen NVIDIA’nın sunduğu gereksinimlere ve üretim standartlarına bağlı kalmıştır. İnternetteki kullanıcıların kapasitöre bağlı ürün arızaları konusunda endişeli olduğunu görüyoruz. Şu anda kullanıcılarımız tarafından böyle bir geri bildirim bulunmamaktadır. Ek olarak, mevcut Gainward ekran kartlarının tamamı 3 yıllık kişisel garanti sunmaktadır. Gainward’a desteğiniz ve sevginiz için tekrar teşekkür ederiz.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin