NVIDIA Titan RTX Tanıtıldı, İşte Özellikleri ve Fiyatı!

NVIDIA Titan RTX Tanıtıldı, İşte Özellikleri ve Fiyatı!

NVIDIA, masaüstü tarafında dünyanın en güçlü ekran kartı olan Titan RTX modelini duyurdu. Özellikleri ve fiyatıyla oldukça iddialı olan NVIDIA Titan RTX’in detayları haberimizde!

“Süper Ekran Kartı” NVIDIA Titan RTX Tanıtıldı!

RTX 2000 serisinde olduğu gibi Turing mimarisinde üretilen Titan RTX’i diğer modellerden ayıran en büyük ayrıntı, gri yerine altın renkli detayların tercih edilmesi olmuş. Serinin en güçlü kartında da tıpkı diğerlerinde olduğu gibi Ray Tracing teknolojisi ön planda tutulmuş. 72 RT çekirdeğine sahip olan NVIDIA Titan RTX, 11 Gigarays performans üretiyor. Bu değerlerin RTX 2080 Ti modelinde 62 RT çekirdeği ve 10 Gigarays olduğunu belirtelim.

4608 CUDA çekirdeğiyle gelen ekran kartı asıl şovunu ise bellek ve işlem gücü tarafında yapıyor. 24 GB GDDR6 belleğe sahip olan Titan RTX, 16.2 TFLOP işlem gücü ile en yakın rakibi RTX 2080 Ti modeline %25 fark atıyor. Ayrıca yapay zeka tarafındaki önemli özelliklerden derin öğrenme gücü tarafında ise tam 130 TFLOP sunulduğu belirtildi.

280W TDP değerine sahip olan ve NVIDIA tarafından “T-Rex” olarak adlandırılan Titan RTX’in fiyatı ise 2.499 dolar olarak belirlenmiş. Titan V’den 500 dolar daha ucuz olan kartın yapay zeka ve yüksek mühendislik çalışmaları için geliştirildiği, son kullanıcıya yönelik olmadığını belirtelim.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.