Nvidia GTX 1080’e Rakip AMD Crossfire RX 480 Ekran Kartlı Sistemin Oyun Performansı

Nvidia GTX1080’e Rakip AMD Crossfire RX 480 Ekran Kartlı Sistemin Oyun Performansı

Evet sevgili okurlarım bugünkü konumuz oldukça sipesifik bir durum haline dönüşen “Crossfire RX480 vs GTX1080” karşılaştırması olacak. Özellikle AMD tarafında sürücülerin güncellenmesi ile kartlar tarafında hem benim gözlemlediğim hemde birçok sosyal medya kanallarım üzerinden edindiğim geri bildirim ile evet AMD’nin “ReLive” güncellemesi sürücü ve sürücü ile gelen birçok yazılım kullanıcılarına oldukça yenilikçi ve tatmin edici bir kullanıcı deneyimi sunar türden oldu.

Ve şimdi gelin lafı fazla dolandırmadan Nvidia tarafında GTX1080‘i AMD tarafındaki 2 RX480 geçebiliyor mu bunu deneyimleyerek sonuca varalım.

İşe öncelikle MSI RX480’lerimizi Crossfire olarak aktif etmekle başlayalım. Bunun için sırasıyla şu adımları izlememiz yeterlidir. AMD Radeon Ayaları > Gaming > Global Ayarlar > Crossfire (Açık) 

Çıkan uyarı penceresinide “Onayla”dıktan sonra izlediğimiz bu adımlar ile AMD Crossfire’ı aktif etmiş olduk.

TESTTEKİ YARDIMCI KAYIT ARACIM “ReLive Record”

AMD’nin yeni ReLive güncellemesi ile hayatımıza kattığı en iyi araçlardan biride özellikle yayıncı arkadaşlar için şüphesiz “ReLive Record” özelliği. Hem masaüstü hemde oyun içi görüntü alabilen bu araç değişken bitrate değerleri sayesinde oyun içi kayıtta performans kaybı minimuma inmiş durumda, bu değeri nesnel bir hale getirmek istersek ortalama 50fps değer alan bir oyunda saniye başına kayıp kare oranı 1 gibi bir değer oluyor.

DirectX® 12 Multi-GPU FRAME PACING

Konumuz Crossfire olunca o tarafta AMD’nin teknolojilerinide es geçmemek gerekli ki şimdi bahsedeceğim Frame Pacing özelliği bir Multi Gpu kullanıcısı için hayati önem taşıyan bir durum.

Frame Pacing: AMD’nin Softwate Crimson Edition ile hayatımıza kazandırdığı bir yardımcı ara geçiş diyebiliriz. Çoklu ekran kartı kullanımlarında hem veriyolu hemde kartın üretim stabilitesine bağlı olarak farklı render sürelerinde aynı oyun içi görüntüler işlenir ve ekrana verilir, buna bağlı olarak iki kart içinde render süreleri değişeceği için bir sonraki veya önceki karede geçikme olacağından siz oyundan 200-300 fps bile alsanız oyunda çok küçük takılmalar olacaktır. İşte bu da akıcılığı doğrudan baltalayan bir durum işte tamda bu konuda AMD’nin Frame Pacing özelliği devreye giriyor ve DX12 ile birlikte artık iki kart tek bir kare üretmekle uğraşmayıp her bir kart bir farklı kareyi üretip ekrana verebiliyor. Bu özellik sayesinde ekrana yansıtılan görüntü son derece akıcı ve keyifli oluyor.

Yapacağım bu testi dilerseniz yukarıdaki bağlantı ile video şeklinde izleyebilir veya aşağıdan yazılı bir şekilde okuyabilirsiniz

3DMark Time Spy 1.0

Crossfire MSI RX480 Gamig X 8G kartların ilk testi 3DMark Time Spy 1.0 oldu testi yaparken aldığım tek kart ve çift kart performansı hemen üstteki görselde bulunan değerler gibi oldu Crossfire kullanımda ikinci kartın verdiği performans %92 gibi bir verimlilik oldu.

Tek RX480 kullanımımda tek kart 4K çözünürlükte 18-19FPS seviyelerine düşmesine karşı Crossfire kullanımda akıcılığı hiç kaybetmedik ve minimum değerler 35FPS seviyelerinde oldu.

DX12 teknolojisi ile gelen test yine AMD Frame Pacing özelliği ile karşımıza çıkıyor ve çift kart kullanımında da akıcılığı elden bırakmıyor.

Deus EX: Mankind Divided

Nvidia GTX1080 versus MSI RX480 testimde ilk oyun Deus Ex: Mankind Divided oluyor. Oyunun çözünürlüğünü 2K (1440p) olarak ayarlayıp grafik kalitesini MSAA kapalı olacak şekilde Very High şeklinde ayarladım. Bu ayarlada yaptığım testte kartların performansları hemen aşağıdaki gibi oldu;

Bu üç kartın test sonuçlarında ise CF RX480 testten lider olarak çıkar iken Nvidia GTX1080 CF RX480’in gerisinde kalıyor. Tek kart MSI RX480 ise ortalama 36.3 FPS alıyor bu değerleri göz önüne aldığımızda ise CF RX480’de ikinci RX RX480’in verimliliği %90 civarında oluyor ki bu değer oldukça iyi ve tabikide burada Crossfire sistemin Nvidia GTX1080’i geçebiliyor olması sevindirici.

Grand Theft Auto V

Konumuz ekran kartı olunca GTA 5 testi tabikide olmazsa olmazımız ve bu testimizde de testte tabi olan kartlarımızı zorlu bir teste tuttum ve 4K çözünürlük ile MSAA kapalı olacak şekilde grafik ayarlarını Very High ile Ultra arasında tuttum ve sistemdeki kartların sergilemiş olduğu değerle hemen aşağıdaki gibi oldu;

Tek kart MSI RX480, CF MSI RX480 ve Nvidia GTX1080‘in GTA5 yarışında tamda yukarıdaki değerler ortaya çıkmakta özellikle AMD’nin sürücü tarafında ReLive güncellemesi  GTA5’te CF sistem GTX1080’i geride bırakabiliyor. Bu performans farkı bazen dahada çok açılabiliyorken yer yer GTX1080’in az farkla öne geçtiğinide görmek mümkün ama işin sonunda ortalamaya baktığımızda Crossfire MSI RX480 GTA5 oyun testinde Nvidia GTX1080’i 1-2 FPS farkla geçiyor.

The Witcher 3

Sıradaki oyun testimizde ise Nvidia destekli bir oyun olan The Witcher 3 oluyor ve işler bu oyun testinde değişiyor ki Nvidia GTX1080, The Witcher 3 testinde birinciliği göğüsleyen kart oluyor. 4K ve High Grafik ayarlarında yaptığımız testte Nvidia HairWorks grafik ayarını kapalı tutuyorum ve tek kart MSI RX480 23.2FPS alırken Crossfire MSI RX480 38.2FPS ile 4K’da son derece akıcı bir oyun deneyimi sundu ama bir diğer tarafta ise Nvidia GTX1080 44.7FPS ile Crossfire MSI RX480‘i geride bırakmayı başardı.

SONUÇ
Sonuç kısmına geldiğimizde özellikle AMD’nin ReLive sürücü güncellemesi ile hem sürücülerin daha stabil ve yanında gelen araçların oldukça güçlendirilmiş ve iyi revize edildiğine şahit oldum. Birçok oyun içi görüntülerini yine sürücü ile gelen ReLive Capture aracı ile yakalıdım ve performans kayıbı, kayıp denilmeyecek kadar az seviyede oldu. Testimizin konusu kısaca Crossfire RX480 VS Nvidia GTX1080 idi ve burada Crossfire MSI RX480’li sistemin birçok oyunda Nvidia GTX1080‘i geride bırakmayı başardı.