Nvidia GTX 1080 Ti Ekran Kartı İncelemesi

Bugünkü yazımızın konusu Nvidia’nın tanıtımını yaptığı ve bir süredir merakla beklenen yeni ekran kartı olan GTX 1080 Ti oluyor, Nvidia zaten hâlihazırda en güçlü tek gpuya sahip oyuncu ekran kartına sahipti ama 1080 Ti ile kendi rekorunu egale ederek performansı gerçekten çok daha üst düzeylere taşımayı başarıyor. Gelin bu çok üst seviye bir performans sunan ekran kartının tasarımına ve teknik detaylarına bakalım.

TASARIM

Klasik Founders Edition çizgileri taşıyan kartta soğutma konusunda ise değişikliklere gidilmiş, soğutma bloğu GTX 1080’e oranla bir miktar daha büyütülerek soğutma performansında daha yüksek başarım elde edilmiş ve daha yüksek bir overclock potansiyeli sunulmuş, ayrıca kartta DVI çıkışı bulunmuyor bu sayede çıkışın kapladığı alan daha verimli soğutma için kullanılmış.

Founders Edition tasarımlara ufak bir göz atmamız gerekirse ekran kartının üzerindeki blower fan havayı kasadan dışarıya atmak üzere tasarlanıyor bu sayede farklı kasa çeşitleriyle ve soğutmalarıyla daha uyumlu çalışabiliyor. Overclock performansı oldukça yüksek olan ekran kartında tasarımdaki değişiklikler sayesinde yüksek sıcaklık değerlerine ulaşmadan performansınızı bir miktar daha yukarılara taşıyabiliyorsunuz. Kartın genel tasarımına baktığımızda ise Nvidia Founders Edition ekran kartlarında albenisi yüksek ve şık bir tasarıma imza atıyor.


Kartın görüntü çıkışlarına baktığımızda DVI çıkışına yer verilmediğini farkediyoruz onun yerine 3 adet versiyon 1.4 destekli Display Port çıkışı ve bir adet HDMI 2.0 çıkışını görüyoruz. Güç bağlantılarına geldiğimizde ise GTX 1080’de bulunan 8 pin güç bağlantısının yanına bir adette 6 pin güç bağlantısı eklenmiş.

Kartın arka kısmına geldiğimizde ise bizi üzerinde marka ve model kodu işlenmiş bir arka plaka karşılıyor, bu plaka 2 parça halinde tasarlanmış eğer kartla SLI yani çoklu ekran kartı kurulumuna giderseniz kartın arkasında kalan plakayı sökebiliyorsunuz böylelikle hava akışında bozulma olasılığı en aza indirgenmiş oluyor. 

Kartın Detayları Ve Farklılıkları

GTX 1080 Ti aslında GTX 1080’den farklı bir gpuya sahip GTX 1080 Ti içerisinde GP102 GPU barındırırken GTX 1080 ise GP104 gpuya sahip. Aralarındaki farklara gelecek olursak GTX 1080 256 Bit bellek arayüzü genişliği, GTX 1080 Ti’da ise bu değer 352 bit olarak sunulmuş sunduğunu ve Cuda çekirdeği sayısının 3584 olduğunu söyleyelim. Burda görülen farklılıklara bakarak kartın GTX 1080’den ortalama %30 daha güçlü olduğunu söyleyebilirim ayrıca daha pahalı bir kart olan Titan X’e oranla bir miktar daha güçlü.

Nvidia Cuda çekirdeği: 3584
Standart saat hızı: 1481 Mhz
Artırılmış saat hızı: 1582 Mhz
Bellek boyutu ve tipi: 11 GB GDDR5X
Bellek hızı: 11 Gbps
Bellek arayüzü genişliği: 352 Bit
Bellek bant genişliği: 484 GB/sn
VR desteği: Evet
Nvidia Sli: High bandwith köprü ile destekleniyor
Nvidia G-Sync: Destekleniyor
DirectX sürümü: 12.1
TDP: 250 W
Önerilen güç kaynağı: 600 W
Güç konnektörleri: 6 Pin+8 Pin

Nvidia GTX 1080 Ti verimlilik konusunda da yeniliklere sahip kullanılan 2X dualFET teknolojisi ile kullanılan güç besleme mosfetleri yenilenerek ekran kartının psu’dan çektiği gücü daha da verimli bir hale getiriyor ve verimlilik kaybını oldukça düşürmeyi başarıyor, ve böylesine güçlü bir kartın TDP değerinin 250 watt seviyesinde kalmasına olanak tanıyor.

OYUN PERFORMANSI

Nvidia’nın en yeni en güçlü Grafik Kartı GTX 1080Ti ile oyun testlerine geldiğimizde testini yaptığımız üç oyun olan Grand Theft Auto 5, DOOM ve Battlefiel 1‘de ayarlarımızı 4K ve Ultra Grafik Ayarlarına aldığımızda ortalama sonuç aşağıdaki değerleri gibi muazzam bir seviyede oldu. Hayatımıza 1080P 60FPS standartını yeni sığdırmışken Nvidia GTX 1080Ti ile 4K 60FPS Ultra grafik ayalarında bize yeni standartı göstermiş oldu.

Grand Theft Auto 5 – 4K – Ultra Grafik (MSAA Kapalı) = ORTALAMA 68FPS

DOOM – 4K – Ultra Grafik = ORTALAMA 85FPS

Battlefield 1 – 4K – Ultra Grafik (DX12 Kapalı) = ORTALAMA 63FPS

– GTX 1090 Gücünde GTX 1080 Ti –

Bu FPS değerlerinde kartın Nvidia’nın vaadettiği GTX 1080’e oranla %35 performans artışını kanıtlar türden öyle ki GTX 1080Ti’a her ne kadar Nvidia Ti demiş olsa bile performans farkını göz önüne aldığımızda bu karta GTX 1090 bile denilebilirmiş Nvidia “90” Grafik kartlarını her ne kadar Çift Gpu’lu yapsada Nvidia GeForce GTX 1080Ti bunu hakedecek bir performans sundu bize.

SONUÇ

Nvidia zaten halihazırda en güçlü tek gpulu oyuncu ekran kartına sahip bir firmaydı ama 1080 Ti gibi oldukça  üst seviye bir ekran kartı çıkararak 4K çözünürlük ULTRA ayar grafik kartını bizlere sundu. Ayrıca getirdiği bazı yeniliklerle de üst seviye oyuncuların dikkatini çekecek bir ekran kartı olmuş. Tüm performans değerlerini göz önüne aldığımızda GTX 1080Ti’a “Editörün Seçimi” ve “Yüksek Performans” Ödüllerini veriyoruz.

BİZDEN ALDIĞI ÖDÜLLER

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin