Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition İncelemesi

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti ve RTX 3070 Ti ekran kartları geçtiğimiz haftalarda birlikte tanıtıldılar. Fakat RTX 3070 Ti ekran kartının inceleme ambargosu bugün olarak belirlenmişti. Haliyle RTX 3080 Ti’dan biraz daha sonra incelemesini yayınlayabildik.

Bugünkü incelememizde Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition model ekran kartı bulunuyor. Bu modeli rakip sayılacak modellerle kıyaslayacağız ve canlı oyun testini sizlere sunacağız.

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition Ekran Kartı

İncelemeye gelen model Nvidia’nın Founders Edition olarak adlandırdığı modeller. Gördüğünüz üzere RTX 3070, RTX 3080 gibi ekran kartlarıyla zaten aynı tasarımı paylaşıyorlar bu yüzden tasarım tarafına çok girmeyeceğiz. Bu tasarımı özel kılan kısım hem ön hem de arka tarafta fan bulunması. Bu yapıyla birlikte farklı bir hava akışı senaryosu sağlanması hedefleniyor. Ekran kartını kasaya taktığınızda yukarıda kalan yüzde ise “RTX 3070 Ti” yazısı göze çarpıyor, bunun haricinde oldukça sade bir yapı var.

Ekran kartının alta bakan yüzeyinde ise herhangi bir yazı bulunmuyor. Burada ise sol tarafta bir fan daha görüyorsunuz. Bu taraf daha çok ızgaralardan ibaret diyebiliriz. Zaten RTX 3000 Founders Edition serisi ekran kartları farklı bir PCB tasarımıyla geldiği için böylesine sıra dışı bir soğutucu blok tasarımıyla birlikte gelebiliyor. Tabii bu soğutma Asus, MSI gibi markaların üst seviye modelleriyle pek yarışabilecek düzeyde değil.

 

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition Teknik Detaylar

 • GPU: GA104-400-A1
 • Mimari: Ampere
 • CUDA Çekirdekleri: 6144
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1575 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1770 MHz
 • Bellek Frekansı: 19 Gbps GDDR6X
 • Bellek Bant Genişliği: 256 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 8 GB
 • RT Çekirdekleri: 48
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 192
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4a , 1 x HDMI 2.1
 • Üretim Teknolojisi: Samsung 8 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 2. Nesil Ray Tracing, DLSS 2.0, RTX I/O
 • Güç Konnektörleri: 1 x 12 Pin
 • TDP: 290W

RTX 3070 Ti ekran kartını RTX 3070 ile kıyaslayacak olursak kağıt üzerinde büyük artışlar göremiyoruz aslında. RTX 3070 modelinde 5888 olan CUDA çekirdeği sayısı bu kartta 6144’e yükseltilmiş. Fakat RTX 3080 modelini düşünecek olursak aralarında devasa bir fark görünüyor, zaten testlerde de bu farkı göreceksiniz. Zaten bu RTX 3070 Ti modeli bu iki kartın ortasına konumlandırılması beklenen bir modeldi.

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition Performans Testleri

GeForce RTX 3070 Ti ekran kartının performans testine ilk olarak 3DMark Fire Strike Ultra ile başlıyoruz. RTX 3070 Ti ekran kartı bu testten 9512 gibi bir skor almayı başarıyor. Kardeşi olan RTX 3070 modeli ise bu testten 8615 gibi bir skor almayı başarmış. Gördüğünüz gibi %10 civarlarında bir performans artışı söz konusu olmuş.

Günümüzde kripto para madenciliği bir hayli popüler. Haliyle insanlar ekran kartlarının kazım performansını merak ediyor. Bu ekran kartında da RTX 3060 modelinde olduğu gibi bir mining kilidi bulunuyor. Fakat o kilidin geliştirilmiş hali var, yani bu kilidin kırılması daha zor olabilir, hatta kırılamayabilir bile. Ekran kartı başlarda 65 MH/s kazıyorken kısa bir süre sonra bu değer 35 MH/s değerine kadar düşebiliyor bu haliyle.

Red Dead Redemption 2 oyun testine geldiğimizde ise 2K çözünürlükte, yüksek grafiklerde 72 FPS aldığını görüyoruz. RTX 3070 modeli ise bu testten 65 FPS almayı başarmış. RTX 3080 modeli ise 79 FPS alıyor.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege testine geldiğimizde ise benzer farklar görebiliyoruz. RTX 3070 Ti modeli 2K çözünürlükte 290 FPS almayı başarmış. Kardeşi olan RTX 3070 modeli ise 270 FPS almış. Ağabeyleri RTX 3080 ise 308 FPS alabiliyor, gördüğünüz gibi iki modelin arasında kalıyor.

Shadow of the Tomb Raider oyununa geldiğimizde ise, en yüksek grafik ayarlarındaydık. 2K çözünürlükte 71 FPS gibi bir değer görüyoruz. Kardeşi olan RTX 3070 modeli 66 FPS alabilmiş. Aralarındaki fark bu testte bir hayli kapanmış diyebiliriz aslında.

Call of Duty Cold War oyununda canlı test yaptık. 2K çözünürlük ve en yüksek grafik ayarlarındaydık. Işın izleme modunu da açmayı ihmal etmedik. Gördüğünüz gibi çoklu oyunculu modda bile 110 FPS civarlarında gayet güzel değerler aldık. Ekran kartı ise bu testteyken 75 derece civarlarında seyretti.

Dirt 5 oyununa geliyoruz. Yine 2K çözünürlük ve en yüksek grafik kalitesindeydik. Gördüğünüz gibi 110-120 FPS civarlarında gayet güzel değerler aldık. Fakat Dirt 5 oyunundayken ekran kartı sıcaklığımız 79 derecelere kadar yükseldi, önceki oyunla arasında 4-5 derece civarlarında fark oldu.

RTX 3070 Ti Founders Edition ekran kartının son oyun testini Crysis Remastered ile yapıyoruz. Yine 2K çözünürlük ve en yüksek grafik ayarlarındaydık. Işın izleme ve DLSS açıkken yaptığımız testlerde 90-100 FPS civarlarında değerler aldık. Ekran kartı sıcaklığı ise 78-79 derece civarlarında seyretti.

Sonuç

Bugün sizler için Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition ekran kartının yazılı incelemesini gerçekleştirdik. Gördüğünüz gibi orta-üst seviye için yine çok güçlü bir alternatif daha ortaya çıkmış. Fakat 8 GB VRAM kapasitesi tercihi gerçekten garip olmuş, çünkü çok daha güçsüz olan RTX 3060 ekran kartı bile 12 GB VRAM kapasitesiyle birlikte geliyor.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

Intel’in 12. nesil işlemcileri merakla bekleniyor. Çünkü artık yeni bir üretim sürecine geçilecek, bununla kalmayıp DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği ve yenilenmiş...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Oyun Haberleri

GFN Perşembe Güncellemeleri’nde bu hafta GeForce NOW kütüphanesine 13 yeni oyun ekleniyor ve kütüphanede bulunan PC oyunlarının sayısı 1.000’in üzerine çıkıyor. Tüm üyeler, en...

İnceleme

Elgato markası özellikle yayıncılar ve profesyonel oyuncular için çok iyi ürünler üretiyor diyebiliriz. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığımız Elgato Wave 3 mikrofon incelemesinde de bizim beğenimizi...