Nvidia Ekran Kartları ile Eski ve Yeni Sürücülerin Performansını Test Ediyoruz

819

NVIDIA EKRAN KARTLARI İLE ESKİ VE YENİ SÜRÜCÜLERİN PERFORMANSINI TEST EDİYORUZ

Bugün incelemeden ziyade kullanıcıların oldukça fazla merak ettiği ve bizlerden fazlasıyla istenen bir test yapacağız. Her yeni gelen sürücü güncellemesi ile eski ekran kartlarının performansını düşürdüğü iddia edilen Nvidia, ekran kartlarına gerçekten bahsedildiği gibi bir yavaşlatma uyguluyor mu bakmak için bazı oyunlarda eski ve yeni sürücüleri kullanarak performans testleri yaptık, bakalım iddia ediliği gibi gerçekten bir performans düşüşü var mı?

KULLANILAN SÜRÜCÜLER VE BAZI DETAYLAR

Eski sürüm olarak kullanıcıların en iyi performansı aldığını iddia ettiği 399.24 kodlu sürücüyü kullandık. Bu sürücü 2018’in Eylül ayının 10’uncu gününde piyasaya sürülmüş ve içerisinde Shadow of the Tomb Raider, Call of Duty: Black Ops 4 gibi oyunlarla ilgili çeşitli performans iyileştirmeleri içeriyor.

Şu anda GTX 1060 ekran kartı için en güncel sürücü olarak kabul edilen 417.35 sürücüsü ise 2018’in Aralık ayının 12’sinde piyasaya sürülmüş ve çeşitli oyunlara 3D Vision desteği, bazı oyunlara ise SLI profilleri ekleyen bir güncelleme olarak öne çıkıyor.

TEST SİSTEMİ

Bilindiği üzere bellek frekansı gibi faktörler bile oyun performansını ciddi anlamda etkileyebiliyor. Bu bilgiden yola çıkarak bizde işlemci ve bellek olarak oldukça üst seviye bir sistem ile bu testi gerçekleştiriyoruz.

ANAKART: MSI X470 Gaming M7 AC
İŞLEMCİ: AMD Ryzen 7 2700X
BELLEK: G.Skill Flare X 16 GB (8GB+8GB) 3200 MHz CL14 1.35V
EKRAN KARTI: Zotac GTX 1060 6 GB AMP! Edition
SSD: Samsung 850 Pro 1TB 2.5″
PSU: Corsair HX1000 1000W 80+ Platinum

TESTLER
İlk oyun testimizi popüler FPS oyunlardan biri olan Rainbow Six Siege ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda yaptığımız testlerde ortalama 144 FPS almayı başardık, yani bu iki sürücü arasında herhangi bir performans farkı oluşmadığını görüyoruz.

İkinci oyun testimizi ise Shadow of the Tomb Raider ile yapıyoruz. Yine 1080P çözünürlük ve en yüksek ayarlarda eski sürücü ortalama 51 FPS gibi bir sonuç verirken yeni sürücü 53 FPS vermeyi başarıyor. Yani Nvidia, performans düşürmenin aksine 2 FPS değerinde bir artış sağlamış.

Bir diğer oyun testimiz ise oldukça iyi grafiklere sahip olmasına rağmen optimizasyon sorunları ve çeşitli buglarla boğuşan Far Cry 5‘ile oluyor. 1080P çözünürlük ve en yüksek grafik ayarlarında eski sürücümüz ortalama 69 FPS verirken yeni sürücümüz ise ortalama 70 FPS gibi bir değer vermiş. Sonuçlar için neredeyse aynı denebilir bizce.

Günümüzün en çok oynanan oyunlarından biri olan Fortnite’da ise yine 1080P çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda gerçekleştiriyoruz testlerimizi. Eski sürücü ile yeni sürücü ortalamada 99 FPS gibi bir sonuç vererek bir yavaşlatma olmadığını tekrardan kanıtladı.

Battle Royale oyun modunun başarılı temsilcilerinden biri olan PUBG testinde ise yine 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında eski sürücümüz 74 FPS değer verirken yeni sürücümüz ise 75 FPS gibi bir değer veriyor. Yani FPS düşmesinin aksine tam tersi 1 FPS’de olsa bir artış gözlemledik.

Son oyun testimizi ise çıktığı dönemde ekran kartlarını oldukça fazla zorlayan bir oyun olan Crysis 3 ile oluyor. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında eski sürücümüz ortalamada 66 FPS verirken yeni sürücünün ise 67 FPS verdiğini görüyoruz, yani bu oyunda da herhangi bir FPS düşüşü görülmüyor.

SONUÇ

Yaptığımız oyun testlerinin hiçbirinde herhangi bir düşüş gözlemleyemedik. Daha eski bir ekran kartı olan GTX 750 Ti’da yaptığımız testler de aynı şekildeydi. Aksine ufakta olsa artışlar olması çok daha iyi bir sonuç olmuş bizce. Buna rağmen düşündüğünden daha düşük FPS değerleri alan kullanıcıların kullandıkları Windows sürümünü kontrol etmesini ve en güncel Windows sürümünü kullanmasını öneriyoruz çünkü yeni ekran kartlarında eski sürüm Windows’lar bazen uyumsuzluk yapabiliyor.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin