MSI Z370 Godlike Gaming İncelemesi

Ofisimizin konuğu MSI‘ın oyuncular için geliştirdiği harika bir anakart. Intel’in 8. nesil işlemcileri için geliştirdiği anakart Z370 Chipsete sahip, bu Gaming anakartı sizlerle birlikte detaylıca inceleyeceğiz.

MSI’ın Intel‘in 8. nesli işlemcileri için özel olarak geliştirmiş olduğu bu anakart şimdiden söylemek gerekirse tam bir overclock canavarı. Gerek yazılım ile gerekse manuel desteği ile hayran bırakıyor. Üst segmentte yer alan Z370 Godlike Gaming isimli anakarta lafı fazla uzatmadan gelin yakından bakalım.

Tasarım ve Özellikler

Anakartın tasarımına bakacak olursak gerçekten de aşık olmamak elde değil. MSI tasarım konusunda Z370 Godlike‘ın üzerinde bir hayli yoğun çalışmış. MSI anakart üzerinde görebileceğiniz her bileşene soğutma amaçlı bir çalışma gerçekleştirmiş.

Chipset üzerine yapılmış olan soğutucu bloğunun üzerinde msi ejderhası ve RGB led döşenmiş. Sadece bununla kalmayıp karttaki Mosfed‘lerin üzerindeki kaplamada da RGB led kullanılmış. Kısaca kartın üzerinde bir çok yerde RGB led aydınlatılmasından yararlanılmış. Bu da kartı, oldukça şık göstermiş.

MSI Z370 Godlike Gaming Z370 Chipset desteği ile bize ulaşıyor. Intel’in 8. nesil işlemcileri için tasarlanmış olan anakart yeni bir soket barındırmıyor, sadece yeni bir Chipset ile geliyor. Soketimiz Skylake ve Kaby Lake‘de olduğu gibi LGA 1151 ile geliyor. Intelin 8. neslinin LGA 1151 soketine sahip olması sizi yanıltmasın. 6. ve 7. nesil işlemcileriniz Z370 Chipsetli bir anakartda çalışmıyor. Aynı şekilde 8. Nesil işlemcileriniz Z270 ve Z170 Chipsetli anakartlarınızda çalışmıyor. Z370 Chipseti ve 8. nesil işlemciler hakkında detaylı bilgiye sitemizdeki inceleme yazısından ulaşabilirsiniz.

Katın üzerinde, uzay montaj kullanmayı düşünen kişiler için ufak bir kontrolcü bulunuyor. Bu kontrolcü Power, Reset ve Game Boost tuşu bulunduruyor. Game Boost tuşu toplamda 11 kademeden oluşuyor. Bu kontrolcünün üst kısmında işlemcinin sıcaklığını göstermek amaçlı led gösterge mevcut.

İstediğiniz kademde ayarlayarak kolayca sisteme overclock yapabilirsiniz. Her kademe sisteme farklı frekans ile overclock işlemi gerçekleştiriyor. İsterseniz MSI Gaming App yazılımı sayesinde de kolayca 18 güç fazı sayesinde overclock işlemi yapabilirsiniz. İsterseniz BIOS‘dan da bu overclock işlemini yapmanız mümkün.

 • i7 8700K için 3.7G değerinden 5.4G’e,
 • i5 8600K için 3.6G değerinden 5.0G’e,
 • i3 8350K için 4.0G değerinden 4.7G’e,

Kart üzerinde bulunan Ram ve PCI yuvalarının etrafı hem soğutma hemde dayanıklılık için yani yamulma olasılığına karşı metal plakalar ile kaplanmış. Parlak olan bu metaller ısıyı emmeleri dışında parlak oldukları için gayet şık bir görüntü sunuyor.

 • Z370 Godlike‘ın üzerinde 4 X PCI-Experss 3.0 x16 girişi bulunuyor ve çoklu ekran kartı kullanımda x16 bölümü şu şekilde; 1 ekran kartında 1×16, 2 ekran kartında 1×8/1×8, 3 ekran kartında 1×8/1×4/1×4, şeklinde çalışıyor.
 • 4 DIMMs, Dual Channel DDR4-4133(OC) Ram slotu bulunuyor. Bu Ram slotlarını kullanarak maksimum 64GB Ram takabilirsiniz. 64GB Ram ile kısıtlanmasının sebebinin Z370 Chipseti ve işlemciden kaynaklı.

 • 3X USB 3.1 Gen2(Type A+C), 10X USB 3.1 Gen1, 6X USB 2.0 desteği mevcut, bunlardan bir miktarı anakartın arka kısmında yer alıyor. Diğerlerini ise anakart üzerinden ek aparat sayesinde elde ediyorsunuz. Anakartın Shield kısmında 7X USB yuvasıyla birlikte 1X Type-C mevcut.
 • Z370 Godlike‘ın Shield’ında 3X Killer E2500 Gigabit LAN mevcut. Sol tarafta ise 2 adet WiFi sinyal anteni bulunuyor. Oldukça şık olan bu antenler WiFi AC 1535 teknolojisini kullanıyor.
 • Shield’da bulunan Audio 7.1 Channel High Definition teknolojisinin desteği ile temiz bir ses kalitesi elde edebilirsiniz. 384kHz/32-bit bant genişliği sunuyor. Eğer mikrofon ile kayıt yapmak isterseniz, msi sizin için bir adet 6.3mm Audio mikrofon yuvası sunuyor.
 • Anakartın arkasında maalesef bir görüntü bağdaştırıcısı bulunmuyor. Zaten bu kadar güçlü bir anakart aldığınızda onboard grafik ile işinizin pek olacağını düşünmüyoruz. İlerleyen zamanlarda msi güncelleme ile Type-C’den görüntü aktarmaya olanak sağlayabilir.

 • Depolamamız için anakartta 6X Sata 6Gb/s  yuvası bulunuyor. 3X Turbo M.2 Sata slotu bulunuyor ve bu M.2 Sata slotlarının üstünde soğutma için metal plaka bulunuyor. Bu metal plakaların arkasında resimde de görebileceğiniz gibi uzunca termal ped mevcut. Bu sayede M.2 Sata’nız daha serin bir şekilde çalışıyor.  Bunun haricinde kutu içerisinden çıkan ek kart sayesinde 2 adet daha M.2 Sata portu elde edebiliyorsunuz. Anakartımızda 1X Turbo U.2 slotu da mevcut.

 • Anakart üzerinde gelen M.2 Sata portları şu şekilde, 2X 110mm, 1X 80mm uzunluğunda. Onların haricinde kutudan çıkan aparat sayesinde 2 adet daha 110 mm uzunluğunda M.2 Sata portu eldebilirsiniz.

Z370 Godlike Gamig‘in kutusuna değinmeden geçmemiz mümkün değil. Kutunun tasarımından ziyade kutu içeriğine değinmek istiyorum, anakartımızın kutusu dolu dolu geliyor.

 • Kutudan SLI yapmanız için MSI size oldukça şık bir SLI köprüsü sunuyor.
 • Anakartın üzerinde 3X M.2 Sata portu bulunuyor lakin MSI size 2 adet daha M.2 Sata portu sunuyor. Kutudan ek olarak çıkan kartı PCI-E yuvasına takarak toplamda 5 adet M.2 Sata portu elde etmiş oluyorsunuz. Bu kartın PCI-E’inin x4 olduğunu söylemekte fayda var. Bu karttaki M.2 Sata portları da anakartda olduğu gibi soğutma sistemine sahip.
 • Anakartta oldukça fazla USB port bulunuyor ama siz biraz daha istiyorsanız size ek bir kart sunuyor. MSI’ın sunduğu bu kart sayesinde 4 adet daha USB 2.0 elde edebiliyorsunuz. Bu kartın arkasında cırt cırtlı bir yapı mevcut (diğer cırt cırtın arkasında 3M yapıştırıcı mevcut), bunun sayesinde istediğiniz yere montajı yapabilirsiniz.
 • Anakartın Shield kaplaması oldukça güzel duruyor ama kutudan 2 adet daha tasarım çıkıyor ve ek olarak gelen bu tasarımlar yapıştırma değil mıknatıslı. Mıknatıslı olması bizi oldukça memnun etti.
 • MSI sisteminizin daha şık gözükmesi için Phantkes üretim olan 450mm uzunluğunda su geçirmez bir RGB ledi anakart kutusuna eklemiş. Bunun haricinde bir adet de MSI’ın metal stıkerı bulunuyor.

Sonuç

Son olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse, Z370 Godlike Gaming’in 2100TL civarı bir fiyata sahip olması onu bir miktar ulaşılmaz kılıyor lakin kartın sunduğu özellikler ciddi manada parasını hak ettiğini düşünmenize yol açıyor. Anakartın sunduğu imkanlardan yukarıda detaylıca bahsettik ama özetle şunu söylemek istiyorum eğer bu anakartı seçiyorsanız kesinlikle çarpan kilidi açık bir 8.nesil işlemci almalısınız. Anakart, overclock işlemi ile ilgilenen kişiler için geliştirilmiş. Gerek anakartın soğutma sistemi olsun gerek fazladan çıkışlar olsun hatta kutu içeriğinin bu kadar zengin olması bizleri oldukça tatmin etti.

Bizden Yüksek Performans ve Tasarım ödülüne layık görüldü.

İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin