MSI OPTIX MAG272CQR KAVİSLİ OYUNCU MONİTÖRÜ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde MSI’ın Optix MAG272CQR model oyuncu monitörü bulunuyor. Bu monitör 2K çözünürlükte sunduğu 165 HZ tazeleme hızı ve 1 MS tepkime süresiyle oldukça performanslı bir cihaz.
Bildiğiniz üzere piyasadaki çoğu kavisli oyuncu monitörü 1800R gibi bir kavisle gelirken bu oyuncu monitörü ise 1500R, yani çok daha büyük bir kavis oranıyla gelmekte. Üstelik kavis oranı arttığı için bu monitör oyun keyfini çok daha iyi düzeye taşıyor.

TASARIM

16:9 görüntü formatına sahip monitörün tasarımına baktığımızda önde kalan kısmın koyu gri renklerde olduğunu görüyoruz. Herhangi bir piano black parlaklığa sahip olmayan ön tasarım bizce çok daha uygun. Çünkü yansımalar oyun oynarken dikkat dağıtıp size büyük dezavantajlar sağlayabilmekte.

Monitörün alt çerçevesine baktığımız zaman koyu gri renk görüyoruz. 1.5 serçe parmak kalınlığındaki bu çerçeve günümüz standartları için oldukça yeterli bir kalınlık. Bu çerçevenin hemen ortasına ufak boyutta bir “MSI” logosu yerleştirilmiş ve çok göze batmıyor. Kenar çerçevelerine baktığımız zaman ise kasaya dahil ek bir çerçeve yok. İçte kalan siyah çerçeve ise yarım serçe parmak kalınlığında, yani çerçeveler iyi düzeyde tutulmuş.

Monitörü çevirip arkasına baktığımız zaman üst tarafta fırçalanmış metal görünümlü fakat plastik bir kasa görüyoruz, buranın hemen sol tarafına bir MSI logosu yerleştirilmiş. Fırçalı yüzeyin hemen altında ise ufak RGB kısmı görüyoruz onun bir altında piano black parlaklığa sahip bir kısım daha varken en alt kısımda mat plastik bir dokuya sahip.

Monitörün ayağına baktığımız zaman metal malzemenin tercih edildiğini görüyoruz. Üçgen şeklindeki bu ayaklar oldukça dayanıklı ve şık durmakta. Boyun kısmı da aynı şekilde yine ince tercih edilmiş. Fakat ergonomi açısından bazı dezavantajlar yok değil, örneğin monitörü sağa, sola çevirme ve pivot özelliği bulunmuyor.

Bu monitörü diğer kavisli monitörlerden ayıran en büyük özelliği olan 1500R kavise gelelim. Piyasadaki kavisli monitörlerin çoğu 1800R kavise sahip fakat bu monitörde 1500R kavis bulunuyor. Bu değer düştükçe kavis daha da artmakta ve oluşturduğu o gerçekçilik hissi iyice artmakta. Ayrıca kavisli monitörlerin etkisini 27 inç ve üzeri boyutlardaki monitörlerde anlamanın daha da kolay olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Sonraki: Teknik Detaylar

1
2
3
1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

2 YORUMLAR

  1. Senin normal bilgisayarında kullandığın monitör bunu kasa denerken hep bunu görüyorum eger bunu kullaniyorsan sağa ve sola dönmemesi senin icin çok kötü bir yan mı almayı düşünüyorum da

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin