MSI GS75 Stealth 8SF Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı İncelemesi

MSI GS75 STEALTH 8SF OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde MSI’ın tasarım konusunda oldukça üst noktalara oynayan, ince ve hafif olmasına rağmen oldukça yüksek donanımlara sahip olabilen Stealth serisinden GS75 Stealth 8SF oyuncu dizüstü bilgisayarına bakıyoruz. Cihaz Ray Tracing destekli RTX 2070 Max-Q ekran kartı, i7-8750H işlemcisi ile yüksek performans seviyelerine oynamayı başarıyor.

TASARIM

Cihazın kapağını açıp baktığımızda genel tasarım dili olarak gri renkleri baz aldığını görüyoruz. Köşeli bir tasarıma sahip olan cihaz 17.3 inç boyutunda bir ekrana sahip olmasına rağmen oldukça ince çerçeveleri sayesinde neredeyse 15.6 inçlik bir laptop ile aynı boyutlara sahip. Cihaz metal kasaya sahip olmasına rağmen 2.25 kilogram ağırlığında kalmayı başarıyor. Metal tasarımı tamamlayan unsur ise köşelerde kullanılan altın renk kesimler gerçekten çok şık durmuş.

Cihazın üst kapak kısmına baktığımızda diğer modellerde olduğu gibi herhangi bir RGB aydınlatma görmüyoruz. Orta üst kısıma konumlandırılan MSI ejderhası yine altın renklerle oldukça şık görünüyor. Sadelik bazı kullanıcılar için daha iyi olabilir çünkü cihaz gündelik kullanım için de oldukça uyumlu görünüyor.

Cihazın arka kısmına baktığımızda oldukça geniş havalandırma boşlukları görüyoruz. Cihaz oldukça ince olduğu için havalandırmalar geniş tutularak soğutma performansını artırmak hedeflenmiş. Hemen köşelerde ise yine altın renkte menteşe kapaklarını görüyoruz, bu tasarıma bir artı katmayı başarmış bizce.

Cihazın sol tarafına baktığımızda bizleri yine bir havalandırma boşluğu karşılıyor, MSI bu konuya çok önem vermiş kesinlikle. Giriş çıkış birimleri olarak ise hemen yanında DC güç girişi, Gigabit Ethernet, USB 3.1 Gen 2, Micro SD kart okuyucu ve son olarak ise 2 adet altın kaplamalı kulaklık ve mikrofon girişlerini görüyoruz. Bu kısmın eksi tarafına değinecek olursak DC güç girişi biraz orta konumda kalmış.

Cihazın sağ tarafına baktığımızda tıpkı sol taraftaki gibi havalandırma ızgaralarını görüyoruz hemen. Buranın yan taraflarında ise HDMI çıkışı, Thunderbolt 3 destekli Type-C, 2 adet USB 3.1 Gen 2 portu ve en sol tarafta ise USB 3.1 Type-C Gen 1 portunu görüyoruz. Görüldüğü üzere cihaz ince ve hafif olmasına rağmen oldukça dolu şekilde giriş-çıkış birimlerine sahip.

Karşımızda bir oyuncu laptopı olduğu için cihazın touchpadi çok öne çıkmıyor tabii ki fakat işini iyi bir şekilde yapabiliyor. Cihazın klavyesi ise gerçekten iyi, Steelseries imzalı bu klavye hissiyat anlamında oldukça iyi. Her bir tuşu ise RGB aydınlatmaya sahip ve çeşitli modlar arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyorsunuz.

TEKNİK DETAYLAR

İşlemci: Intel i7-8750H (Boost 4.1 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 2070 8 GB Max-Q GDDR6
Ekran: 17.3 İnç FHD (1920×1080) 144 Hz, 3 MS (%85 Ekran Gövde Oranı)
Bellek: 8+8 GB DDR4 2666 MHZ (Maksimum 32 GB)
Depolama: 256 GB M2 Sata NVMe SSD
LAN: Killer Gigabit Ethernet
Kablosuz: AC Wi-Fi
Klavye: Her Tuşa RGB
Ses: 2 x 2W Hoparlör
Batarya: 4 Hücre 82 WHr
Adaptör: 230W
Boyutlar: 259 MM Yükseklik, 396 MM Genişlik, 18.95 MM Kalınlık
Ağırlık: 2.25 KG
Bu ince cihazı soğutabilmek için farklı bir çözüm yapılması şart gibi görünüyordu zaten. MSI’da bunu görerek 7 adet bakır ısı borusuna sahip farklı bir soğutma çözümüne gitmiş. 3 adet farklı boylardaki fanı baz alan bu soğutma teknolojisinde cihazın alt ve üst kısımlarında oldukça büyük havalandırma boşlukları bırakılarak yüksek bir hava dolaşımı elde edilmesi hedeflenmiş.

PERFORMANS TESTLERİ

Cihazla oyun testimizi oldukça güncel ve ağır oyunlardan biri olan Metro Exodus ile yaptık. 1080P çözünürlükte ve ultra grafik ayarlarında RTX’de açık olmasına rağmen 70-80 FPS civarlarında oldukça iyi değerler almayı başardık. Burada ekran kartı sıcaklığı normal düzeylerde seyrederken işlemci sıcaklığının ise 90 derecelerde gezdiğini gördük. İşlemci sıcaklığı sınırlarda geziyor fakat cihaz oldukça ince ve hafif olduğu için bu değer biraz daha kabul edilebilir gibi.

SONUÇ

Oldukça ince ve hafif bir cihaz olmasına rağmen sunduğu güçlü donanımı ile gerçekten çok iddialı. Metal kasalı tasarımı hem oyuncular hem de daha profesyonel kullanıcılar için iyi bir denge kurmayı başarmış. Gündelik kullanımdaki batarya ömrü, başarılı ekranı ve klavyesi ile de kullanılabilirlik anlamında iyi işlere imza atıyor. Cihazın eksi yanlarından biri ise işlemci sıcaklığının biraz fazla olması oluyor.