MSI GS43VR 7RE Phantom Pro Oyuncu Laptobu İncelemesi

MSI GS43VR 7RE Phantom Pro Oyuncu Laptobu İncelemesi

Bugünkü incelememizin konuğu MSI’ın yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı olan GS43VR 7RE Phantom Pro oluyor, oyuncu dizüstü bilgisayarlarıyla adından sıkça söz ettiren MSI bu modeliyle de iddiasını sürdürmeye devam ediyor, cihaz içerisinde barındırdığı GTX 1060 GPU ve yüksek performans işlemcisiyle oldukça rekabetçi bir çözümle karşımıza çıkıyor.

TASARIM

Siyah ve kırmızı renk şemasının hakim olduğu cihazın gövdesinde alüminyum malzeme tercih edilmiş bu hem cihaza yüksek bir kalite katmış hem de görüntüsüne olumlu bir etkide bulunmuş.

Cihazın sağ tarafına baktığımız da bizleri soğutmaya katkı sağlayan hava boşlukları, onun yanında ise sırasıyla HDMI 1.4, USB 3.0 ve USB Type C Thunderbolt 3 portları karşılıyor, ayrıca yandan görünümde cihazın barındırdığı güçlü donanıma rağmen oldukça ince bir yapıda olduğunu farkedebiliyorsunuz.

Cihazın sol tarafında bir adet ethernet girişi, güç girişi, Usb 3.0 portu, kart okuyucu ve Hi-Fi ses jaklarını görüyoruz, ayrıca bu jaklara altın kaplama yapılarak ömrü artırılmış ve ses kalitesinde oluşabilecek kayıplar en aza indirilmiş. Ayrıca cihaz da herhangi bir optik sürücü olmadığını da belirtelim.

Cihazın alt tarafına baktığımızda ise plastik malzeme görüyoruz. Burada bilgi etiketleri, havalandırma boşlukları, cihazın kaymasını engelleyen kauçuk tabanları ve kırmızı filtreye sahip hoparlör deliklerini görüyoruz.

MSI cihazın arka tarafında sade ama hoş bir tasarım dili tercih etmiş, fırçalanmış alüminyum yüzey üzerinde hafif kıvrımlı kırmızı bir çizgi altında MSI yazısı ve onun altında ise ışıklandırmalı ejderha logosu görüyoruz.

Cihazın ekranına bakıyoruz, burada bizi 14 inç 1920X1080 IPS mat bir panel karşılıyor. Bu panel 94% NTSC renk, 170° derece geniş bakış açısına sahip ve True Color teknolojisi ile desteklenmiş bu sayede cihazdaki çeşitli görüntü modları arasında geçiş yaparak istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Cihazın klavyesinin işini oldukça iyi yaptığını söyleyebilirim, ayrıca arka aydınlatması da görselliğe güzel bir artı katıyor. Touchpad kısmına geldiğimizde ise bizi kaygan ve oldukça geniş bir alan karşılıyor alanın etrafı kırmızıyla çevrilmiş, touchpad oyuncu bilgisayarlarında çok da önemli olmasa da işini düzgünce yaptığını söyleyebilirim.

Cihazın soğutmasında ise yeniliklere gidilmiş, Cooler Boost 3 teknolojisi ile MSI hem işlemciye hem de ekran kartına ayrı soğutucu bloklar koyarak soğutmayı ileriye taşımış bu sayede hem daha düşük fan sesi oluyor hem de bilgisayar daha düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.

Cihazın Teknik Detayları

İşlemci : Intel® Core™ i7-7700HQ 2.8GHz (6MB Önbellek, TurboBoost ile 3.80GHz’e kadar, 4 Çekirdek (8 HyperThreading )
Ekran : 14.0″ Full HD (1920×1080) Yansımasız Ekran
Yonga seti : Intel® HM175
Ekran Kartı : nVidia GeForce® GTX 1060 6GB GDDR5
Hafıza : 8GB DDR4 2400Mhz
Bellek Yuvası : 2 Yuva
Maksimum Desteklenen Hafıza : Maks. 32GB DDR4 2400MHz
SSD + HDD : 128GB SSD + 1TB 7200Rpm
Ön Kamera : FHD (30fps@1080p)
Klavye : SteelSeries Tek Renk Kırmızı Arka Aydınlatmalı Klavye
Kablosuz Bağlantı : Killer 802.11 a/c WiFi
Bluetooth : 1x v4.1
Ses : 2x 2W Hoparlör
Type-C (USB3.1 Gen2 / DP / Thunderbolt™3) : 1x
Type-A USB3.0 : 2x
HDMI : 1x (4K @ 30Hz)
Boyutlar (WxDxH) mm : 345 x 245 x 21.8~22.8 mm
Ağırlık : 1.8 kg

Buradaki özelliklere bakarak cihazın hem yüksek performansa sahip bir bilgisayar olduğunu hem de bu iddiasını taşınabilir boyutlardan ödün vermeyerek sağlayabildiğini anlıyoruz.

Cihazın Testleri

Oyun testi olarak ilk GTA 5’den başlayalım, 1080P ultra grafik ayarlarında (MSAA kapalı) 50 FPS’in üstünde oldukça akıcı bir oyun oynandığını söyleyebilirim, test esnasında herhangi bir donma, fps düşüşü gibi sorunlar yaşamadık.

Battlefield 1 ile yaptığımız testlerde 1080P ultra grafik ayarlarını tercih ettik ve 60 FPS’in üzerinde oldukça yüksek bir performans aldık, tabi bu değerleri almamızda cihazın içerisinde bulunan kırpılmamış Nvidia GTX 1060’ın payı oldukça büyük.

Gelelim cihazın render testine, Cınebench R15 ile yaptığımız testlerde çoklu çekirdekte (4 gerçek 8 HyperThreading) 734 gibi oldukça yüksek bir değer, tekli çekirdekte ise 152 gibi ortalamanın üzerinde bir değer elde ettik, içerisindeki işlemcinin mobil bir işlemci olduğunu unutmazsak bunlar çok iyi değerler.

Cihazın içerisinde bulunan 128 GB Pcı-Ex NVMe SSD kapasitesi nispeten düşük olmasına rağmen oldukça iyi işler çıkartıyor, Crystal Disk Mark ile yaptığımız testlerde saniyede 2057 MB okuma, 688.4 MB yazma gibi oldukça yüksek değerlere imza attı.

Oyun içerisindeyken yaptığımız sıcaklık testinde cihazın el değilen bölgeleri rahatsız edici sıcaklık değerlerine ulaşmadı, fanı ise ortalama bir gürültü oranıyla soğutmasını başarılı bir şekilde yapabildi.

Sonuç

MSI oyuncu dizüstü bilgisayarı konusundaki uzmanlığını bu cihazda da göstermiş, cihaz barındırdığı güçlü donanımı taşınabilirliğinden ve kalınlığından feragat etmeyerek bize başarılı bir şekilde sunmayı
başarmış.

BİZDEN ALDIĞI ÖDÜL

Ürüne BURAYA tıklayarak gidebilirsiniz.