MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X TRIO Ekran Kartı İncelemesi

MSI GeForce GTX1080 Ti GAMING X TRIO Ekran Kartı İncelemesi

Bugün ofisimizin yeni konuğu GTX 1080 Ti. Evet daha önce Donanım Arşivi olarak GTX 1080 Ti incelemiştik hatta bir çok GTX 1080 Ti incelemiştik lakin bu gün karşımızda farklı bir GTX 1080 Ti bulunuyor.

Ofisimize gelen bu farklı GTX 1080 Ti, MSI üretimi. MSI’ın ekran kartları üzerinde farklı mühendislik çalışmaları yapıp piyasaya bir birinden güçlü ekran kartları sunduğunu biliyoruz. Daha önce sizlerle birlikte tam bir overclock canavarı olan GTX 1080 Ti Lightning Z‘yi detaylıca incelemiştik.

Bu sefer ise gene bir overclock canavarı olan GTX 1080 Ti Gaming X TRIO‘yu sizler için detaylıca inceleyeceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan gelin TRIO’nun önce teknik özelliklerine sonra tasarıma ardından ise performansına değinelim.

Teknik Özellikler

Aşağıda sizler için tablo halinde MSI GTX 1080 Ti Gaming X Trio‘nun bütün teknik özelliklerini sunduk, beraberce inceleyelim ve bu özellikleri değerlendirelim. Ardından ise bu canavarın tasarımına yakından bakalım.

GPU Model

GeForce GTX 1080 Ti

Çekirdek Hızı
1480 MHz / 1582 MHz (Silent Mode)
1657 MHz / 1544 MHz (Gaming Mode)

1683 MHz / 1569 MHz (OC Mode)

Bellek Hızı
11016 MHz (Gaming/Silent)
11124 MHz (OC Mode)
Bellek: 11GB GDDR5X
Bellek Arayüzü: 352-Bit
 
DirectX: DirectX 12

OpenGL: OpenGL 4.5

Ekran Kartı Çıkışlar
1 x DV-D
2 x HDMI
2 x DisplayPort
Güç Girişi: 2x 8 Pin
TDP: 250W
Soğutucu Fan: Aktif Soğutma 3 Fan
VR Desteği: Var
Kapladığı Slot Sayısı: 2.5
Teknik özelliklere şöyle bir baktığımızda karşımızda güçlü bir GTX 1080 Ti durduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. MSI, TRIO’da bizlere yüksek çekirdek ve bellek hızları sunuyor. MSI’ın yazılımı sayesinde yüksek çekirdek hızlarına ulaşabiliyoruz lakin kartın tasarımı ile gelen yüksek soğutma performansı sayesinde kartı dilerseniz daha yüksek hızlara overclock’layabilirsiniz ama kolay kolay böyle bir duruma ihtiyaç duymayacağınızı söyleyebiliriz.
VRAM konusunda ise 11GB GDDR5X bulunması oyunlarda işlerimizi fazlaca görecektir. 352-Bit bellek arayüzü bulunuyor bu da bizim için hayli hayli yeterli. Rakip kartlarda bit değerinin fazla olması aklınızı kurcalamasın. Nvidia burada farklı bir teknoloji kullanıyor ve bu sayede 352-Bit’lik bellek arayüzünü daha verimli kullanıyor.

TRIO Tasarımı

MSI Gaming X TRIO‘ya söyle bir baktığımızda tabiri caizse tasarımı ile “ben buradayım ulan” diye bağırıyor. MSI tasarım konusunda oldukça iyi çalışmış ve psikolojik olarak güçlü olduğunu hissediyorsunuz.
Siyah, gri ve kırmızı renkleri kullanan MSI, kartı oldukça uzun yapmış. 2 adet büyük 1 adet orta boy fan kullanmış. Tabi bu fanlar MSI’ın özel geliştirmiş olduğu fanlar. Bu fanların etrafında siyah ve gri renkler gayet iyi kullanılmış. Bunların ortalarına ise kırmızı renkte çizgiler uygulanmış. Bu kısımlarda ise MSI, kırmızı aydınlatma kullanmış.
Kartın soğutma kısmında fanların altına baktığımızda baya uzun bir ızgara bulunuyor, bu ızgaraların altında ise toplamda 2’si daha kalın olmak üzere 6 adet bakır boru mevcut. Bu bakır borular oksitlenmeye karşı nikel ile kaplanmış. Bu soğutmanın oldukça başarılı olduğunu söylemekte fayda var.
MSI, burada bununla yetinmeyip, kartın üzerinde bulunan diğer bileşenleri de soğutmak istemiş ve soğutma bloğu ile kartın arasında metal bir plaka koymuş. Kartın arka kısmına baktığımızda, MSI burada da kartı soğutma amaçlı oldukça güzel tasarlanmış olan bir metal plaka kullanmış.
RGB konusunda ise MSI, kartı kasanıza taktığınızda gözünüze güzel gözükmesi için elinden geleni yapmış. Üst kısıma uzunca bir RGB aydınlatma döşemiş ve bu aydınlatma sayesinde kart daha da şık gözüküyor.
Kartın giriş/çıkış portlarına bakacak olursak, hava tahliyesi için gayet güzel bir tasarım uygulanmış, üst kısımda 1x DVI-D bulunuyor. Alt kısıma geldiğimizde ise 2x HDMI ve 2x DisplayPort yuvası mevcut. Yani kart görüntü aktarımı için oldukça geniş seçenek sunuyor.

Oyun Testi

MSI GTX 1080 Ti Gaming X Trio için iki adet oyun testi yaptık. Bunlardan biri eski ama yüksek grafik ayarlarına sahip olan Crysis 3, diğeri ise Tom Clancy’s Rainbow Six Siege. Daha önce bir çok GTX 1080 Ti incelemesi yaptığımız için burada bizim ana ölçeğimiz FPS den ziyade kartın ısı değerleri, o yüzden sadece 2 oyunda TRIO’yu zorladık. Oldukça güçlü grafik ayarlarına sahip olan Crysis 3 ile oyun testimize başlayalım.

Crysis 3’de 4K çözünürlükte ve ULTRA ayarlarda oynadık. Bu sırada MSAA’nın kapalı olduğunu belirtelim. MSI GTX 1080 Ti Gaming X Trio, ortalama olarak 55FPS aldı. Bu sırada bizim için önemli bir değer olan sıcaklık değeri ise 70°C’yi geçtiğini görmüyoruz. Yani Trio soğutması oldukça başarılı olmuş.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege‘e geldiğimizde ise, 4K çözünürlükte ULTRA ayarlarda oyunumuzu oynadık ve ortalama olarak 90 FPS aldık. Oldukça güzel FPS değeri sunarken kart bu oyunda da 70°C’yi geçmedi.
Genel olarak kartın performansına bakarsak, GTX 1080 Ti‘ın çok güçlü olduğunu zaten biliyoruz. Daha fazla oyun testi isterseniz sayfamızda bulunan diğer GTX 1080 Ti testlerine bakabilirsiniz. Bu kısımda bizim üzerinde duracağımız şey, MSI‘ın, TRIO soğutmasının performansı olacak. Tasarım kısmında MSI’ın nasıl bir soğutma tasarımı uyguladığını anlatmıştık. Şimdi bu soğutmayı değerlendirmek gerekirse, MSI teorik olarak gayet güzel işçilik uygulamış ve pratiğe geldiğimizde ise bizi yüz üstü bırakmadı. Kartın soğutması oldukça başarılı çalıştı ve oyunlarda kolay kolay 70°C’yi geçmedi.
Sonuç
Genel olarak MSI GTX 1080 Ti Gaming X Trio‘yu değerlendirmek gerekirse kart hem tasarım olarak hemde performans olarak gayet başarılı. GTX 1080 Ti‘ın performansı zaten ortada, oldukça güçlü bir GPU. Yazımızda sık sık bahsettiğimiz gibi burada ana olay kart yük altında kaç derece sıcaklığa ulaşıyor. Tasarım konusunda gayet iyi olduğunu söylemiştik, RGB aydınlatması olsun tasarımsal hatları olsun gayet güzel bir görüntüsü var. Bu görüntünün altında yatan soğutma boruları, demir plakalar ve blok kartı oldukça başarılı soğutuyor. Yük altında 70°C’yi kolay kolay geçmemesi kartın ne kadar başarılı bir soğutmaya sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Trio’nun 18.12.2017 tarihinde 4.500TL civarlarında bir fiyata sahip olduğunu belirtelim.
 MSI GTX 1080 Ti Gaming X Trio bizden “Başarılı Tasarım” ve “Başarılı Soğutma” ödülü almaya hak kazanıyor.
İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.