MSI GE75 RAIDER 9SE Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı İncelemesi

280

MSI GE75 RAIDER 9SE OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde oyuncu dizüstü bilgisayarı pazarının liderlerinden biri olan MSI’ın Intel’in 9. nesil işlemcisi ve yeni nesil RTX serisi ekran kartından güç alan GE75 Raider 9SE model kodlu oyuncu dizüstü bilgisayarını inceleyeceğiz. Cihaz hafif makyajlı kasası, oldukça üst seviye donanımı ile gerçekten çok iddialı görünüyor. Kağıt üstünde güçlü görünen bu cihaz oyunlarda nasıl bir performans veriyor buna da canlı oyun testleri ile yanıt bulacağız tabii ki.

Cihazın genel tasarımına baktığımızda artık MSI ile bütünleşmiş olan siyah ve kırmızı renk şemasını görüyoruz ilk olarak. Cihaz yeni nesil tasarım anlayışına uygun olarak tasarlanmış, yani ekran çerçeveleri oldukça ince tutularak çok daha şık bir görüntü hedeflenmiş.

Cihazı çevirip ekran kapağına baktığımızda MSI’ın fırçalanmış alüminyum tasarımdan artık vazgeçtiğini görüyoruz. Daha pürüssüz olan arka kapakta ise 2 adet kırmızı çizginin ortasında aydınlatmalı MSI logosunu görüyoruz.

Bu arka kapağın altında kalan havalandırma kısmının ortasındaki ufak Raider yazısı gerçekten çok şık görünmekte. 2 köşede bulunan havalandırma ızgaraları ise oldukça büyük tercih edilerek hava akışı arttırılmış.

Cihazın klavye yatağına baktığımızda oldukça sağlam hissiyata sahip alüminyum bir kasa görüyoruz. Numpade sahip SteelSeries imzalı RGB klavyesi ise gerek hissiyat olsun gerek tasarım olsun oldukça başarılı.

Oyuncu bilgisayarlarında çok bakılmayan bir kısım ise Touchpad. Genel anlamıyla işini oldukça iyi yapan başarılı bir Touchpad olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Klavyenin sağ tarafına baktığımızda 3 adet tuş görüyoruz. En üstteki üçgen tuş tahmin edebileceğiniz gibi güç tuşu. Altındaki tuşlar ise sırasıyla; SteelSeries Engine RGB profil geçişi, Turbo Fan aktivasyonu için kısayol tuşları.

Cihazı çevirip altına baktığımızda neredeyse her yerinde havalandırma açıklıkları görüyoruz. Bunlardan 4 tanesi hoparlör kurulumu için sağlanmışken geri kalanlar ise soğutmanın verimliliği açısından yapılmış. Kauçuk ayaklara değinecek olursak özellikle yüksek ve geniş olduklarını görüyoruz. Yani cihaz masadayken hava alması için biraz yükselti oluşuyor.

Cihazın sağ tarafına baktığımızda bizleri sırasıyla DC güç girişi, havalandırma ızgarası, 2 adet USB 3.1 Gen 1 portları ve SD kart okuyucusu karşılıyor.

Cihazın sol tarafı sağ tarafına oranla çok daha dolu olmuş. Sırasıyla; Kensington kilidi, havalandırma ızgarası, Gigabit Ethernet portu, HDMI çıkışı, Mini DisplayPort çıkışı, USB 3.1 Gen 2 çıkışları ve yüksek kaliteli ses çıkışına sahip mikrofon ve kulaklık jak girişleri burada konumlandırılmış.

İşlemci: Intel i7-9750H (Boost 4.5 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 2060 6 GB GDDR6
Ekran: 17.3 İnç FHD (1920×1080) 144 Hz, IPS (%100 RGB Renk Gamutu)
Bellek: 16 x 2 GB DDR4 2666 MHZ
Depolama: 256 GB M2 NVMe SSD + 1 TB 7200 RPM HDD
LAN: Killer Gigabit Ethernet
Kablosuz: AC Wi-Fi, Bluetooth 5.0
Klavye: Her Tuşa RGB
Ses: 2 x 3W Hoparlör, 2 X 3W Subwoofer
Batarya: 6 Hücre 51 WHr
Adaptör: 180W
Boyutlar: 397 x 270 x 27.5  mm
Ağırlık: 2.60 KG

Cihazda bulunan SteelSeries imzalı klavyenin her bir tuşuna RGB renk ataması yapabiliyorsunuz. SteelSeries 3 Engine yazılımı ek olarak çeşitli RGB modları, makro atamaları gibi şeylere de imkan tanımakta.

Gelelim cihazın ekranına. Mat kaplamaya sahip 17.3 inç boyutundaki ekran IPS paneli ile oldukça geniş bir bakış açısı sunabiliyor. SRGB renk gamutunun %100’ünü karşılaması ile de çeşitli fotoğraf, video düzenleme gibi işlerinizi rahatlıkla yapmanız mümkün kılınmış.

MSI, cihazın içerisinde bizlere Pci Express bir SSD sunmuş bu sayede saniyede 1577 MB okuma, 869 MB hızlarına varan yazma hızları sunulmuş. Bu değerler gündelik bir kullanım için fazlasıyla yeterli.
Cihazla ilk oyun testimizi Metro Exodus ile yapıyoruz. Oldukça yeni oyunlardan biri olan Exodus gerek grafik kalitesi olsun gerek hikayesi olsun oldukça başarılı. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında 80-90 FPS’lere çıkabilen dizüstü Ray Tracing açıldığı zaman ise ortalamada %10 gibi bir kayıpla oldukça akıcı bir oyun deneyimi sunabiliyor.

Son oyun testimizi ise Battlefield 5 ile yapıyoruz. Yine 1080P çözünürlükte, en yüksek grafik ayarlarında yeryer 100 FPS’lere dayanan oldukça yüksek FPS değerleri görmeyi başardık. Sıcaklık değerlerine bakacak olursak RTX 2060 ekran kartımız 70 dereceleri geçmezken i7-9750H işlemcimiz ise 90 derecelere dayanarak biraz sıcak çalışıyor. Buradaki güzel nokta ise sıcaklığa bağlı bir performans kaybı yaşanmaması.

İnce çerçevesi, başarılı malzeme kalitesi ve ses performansı ile hem tasarımsal açıdan hem de multimedya konusunda oldukça iyi işler görüyoruz. Cihazın performansına değinecek olursak i7-9750H işlemci ve RTX 2060 ekran kartı günümüz oyunları için çok yüksek FPS değerleri vermeyi başarıyor. Cihazın eksi yanı ise işlemci sıcaklığı biraz yüksek kalıyor.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin