MSI ALPHA 15 A3DD OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde lider dizüstü bilgisayar üreticilerinden biri olan MSI’ın dünyanın ilk 7NM mobil ekran kartını barındıran yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı olan Alpha 15 A3DD modeli var.
Ryzen 7 3750H ve RX 5500 Mobil ekran kartını barındıran bu cihaz gerek donanımı olsun gerek tasarımı olsun dizüstü piyasasına oldukça iddialı bir giriş yapmayı başardı. Şimdi ise gelin birlikte bakalım bu donanımlarla birlikte bu cihaz bize neler sunabiliyor.

TASARIM

Alpha 15’in tasarımına baktığımızda tasarım dilinin yenilendiğini görüyoruz. Cihaz gri renklere boyanmış, günümüzün tasarım standartlarına uyacak şekilde kullanıcılara sunulmuş. Bu özellikle bir oyuncu cihazı olduğu için tasarımın normal cihazlara oranla biraz daha albenili olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Alpha 15’in klavye yatağına baktığımızda oldukça şık bir tasarım görüyoruz. Alüminyum kasa gri renge boyanmış ve bu renk hafiften parlak şekilde ayarlandığı için çok daha göz alıcı bir hale getirilmiş. Buradaki Touchpad ortalama boyutlarda ve işini başarıyla yapabiliyor. Tabii böyle bir oyuncu dizüstü bilgisayarı alacaksanız muhtemelen harici bir fare kullanırsınız.

Ekran kısmına baktığımızda alt kısım hariç oldukça ince ve modern çerçeveler görüyoruz. Alt çerçeve biraz daha ince tutulsa tasarım çok daha güzel olabilirmiş. Cihazda kullanılan panel ise IPS, 120 Hz ve AMD FreesSync desteğine sahip. Yani oldukça pahalı ve performanslı bir panel tercih edilmiş. Zaten tahmin edebileceğiniz gibi IPS panel sayesinde bakış açıları ve renk üretim kabiliyeti gerçekten iyi bu cihazın.

Cihazı çevirip alt kısmına baktığımızda burada ABS plastik bir yapı görüyoruz. Fakat alt kısmın yarısından fazlasında mesh bir yapı tercih edilmiş bu sayede cihazın 2 adet fanı rahatlıkla alttan soğuk havayı çekebiliyor.

Cihazın arka tarafına baktığımızda yine alüminyum bir kasa görüyoruz. İki adet serinin paralel şekilde devam ettiği yapının hemen orta tarafına MSI’ın ThunderBird adını verdiği mitolojik bir kuş figürü bulunuyor. Açıkçası AMD bir cihazda bu renkteki bir figürün kullanılması biraz ilginç bir tercih olmuş…

Cihazın sol tarafına baktığımızda sıcak havanın tahliye edildiği ızgaraları, ping düzenleme özelliğine sahip olan Killer Ethernet portu, HDMI portu, Mini-DisplayPort, ışıklı USB 3.2 Gen1 portu, USB 3.2 Gen1 Type-C ve son olarak 2 adet Hi-Fi destekli altın kaplama kulaklık ve mikrofon jakları bulunuyor.

Sağ tarafa baktığımızda ilk olarak DC güç girişi, SD Kart okuyucu ve 2 adet aydınlatmalı USB 3.2 Gen1 portlarını görüyoruz. Bu USB portlarının aydınlatmalarına bile kontrol özelliği eklenmiş, yani bu ışıkları açıp kapatmanız mümkün.

Klavye yatağının sağ üstüne baktığımızda tasarımla bütünlemiş 3 adet tuş görüyoruz. En sağdaki cihazı açıp-kapatmanıza yarayan tuş, ortada MSI Dragon Center tuşu ve en solunda turbo fanı açmanıza yarayan bir tuş bulunuyor.

Tasarımda son olarak değinmemiz bir kısım var o da cihazın kalınlığı. 2.3 KG ağırlığı ile rahatlıkla taşınabilecek bir cihaz olmasına rağmen 2.75 CM kalınlığı ile biraz kalın bir cihaz olmuş. Bizce bu kalınlık biraz daha inceltilebilirmiş.

TEKNİK DETAYLAR

 • İşlemci: AMD Ryzen 3750H (Boost 4 Ghz, 4 Çekirdek 8 İzlek)
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5500M 4 GB GDDR6
 • Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080) 120 Hz Mat IPS, FreeSync
 • Bellek: 8+8 GB DDR4 2400 MHZ Samsung (Max 64 GB)
 • Depolama: 512 GB M2 NVMe Toshiba SSD
 • Kablolu Bağlantı: Killer Ethernet
 • Kablosuz: Wi-Fi AC, Bluetooth 5.0
 • Klavye: SteelSeries, Kırmızı Aydınlatma
 • Kamera: 1280×720
 • Ses: 2x 2W Hoparlör
 • Adaptör: 180W
 • Batarya: 51 WHr
 • Boyutlar: 357.7 x 248 x 27.5
 • Ağırlık: 2,3 KG

Cihazın içini açıp detaylara inmesek olmazdı tabii ki. Yukarıdaki görselde Ryzen 7 3750H model işlemciyi görüyorsunuz. Bu işlemci 4 çekirdek ve 8 izleği ile oldukça güçlü bir işlemci. Üstelik 4.0 GHz boost frekansı ile de oyunlarda oldukça iyi işlere imza atabiliyor.

Şu an yukarıda gördüğünüz ise dünyanın ilk 7 NM üretim teknolojisine sahip mobil ekran kartı olan RX 5500M! 7 NM üretim teknolojisinin de verdiği avantajla oldukça serin çalışabilen bu ekran kartına 4 GB GDDR6 bellekler eşlik ediyor. Genel performans olarak ise Nvidia’nın mobil GTX 1650 ekran kartının yaklaşık olarak %15 önünde seyredebiliyor!

Cihazın SSD’sini söktüğümüzde çoğu kişiye yabancı gelecek bir marka görüyoruz. Kioxia markası aslında herkesin bildiği Toshiba’nın alt markalarından biri. Bu SSD performans olarak ise GB seviyelerinde okuma ve yazma hızları verebilen ortalama performansta bir SSD.

Yukarıda bir hayli güçlü bileşenlerden bahsettik. Bunlar nasıl soğuyor derseniz burada MSI’ın Cooler Master 5 soğutma teknolojisi devreye giriyor. 7 adet bakır ısı borusundan gücünü alan bu soğutmada sıcak hava 2 adet fan ile dışarıya tahliye edilmekte.

Cihazın ses performansına bakacak olursak biraz daha iyi bir performans beklediğimizi söylemeden geçmeyelim. 2W gücünde stereo hoparlörler tiz ses olarak iyi işler çıkartırken bass seslerde biraz geride kalabiliyor.

CİHAZIN PERFORMANS TESTLERİ

Counter Strike: Global Offensive oyununda yaptığımız testlerde 1080P çözünürlük ve en yüksek ayarlarda 140 FPS’in üzerinde oldukça yüksek değerler almayı başardık. Yani cihazın üzerindeki 120 HZ FreeSync destekli paneli tam olarak kullanmanız mümkün!

Rainbow Six Siege testinde de 100 FPS’in üzerinde oldukça yüksek değerler aldık. Tabii biz bu değerleri 1080P ve ultra ayarlarda aldık. Siz dilerseniz ayarları biraz daha düşürerek çok daha yüksek FPS değerleri alabilirsiniz.

Güncel oyunlardan biri olan Call of Duty: Modern Warfare testinde ise yine 1080P çözünürlükteydik fakat bu sefer ayarları ultra yerine high olarak belirledik. Gördüğünüz gibi 90-100 FPS civarlarında iyi sonuçlar aldık.

Son oyun testimizi ise PUBG ile yaptık. Yine 1080P çözünürlükte ve medium grafik ayarlarında ortalama olarak 90-100 FPS gibi değerler aldık. Biraz ayar kısarak 120 FPS değerlerine çıkmanız mümkün.

Gelelim bu cihazın en güzel tarafı olan soğutma performansına. Düşük NM değerleriyle üretilen ana bileşenler sayesinde bu cihaz Prime95 ve Furmark aynı anda çalışırken bile uzun süre sonucunda işlemci olarak maksimum 81, ekran kartı olarak ise maksimum 73 derece civarlarında kaldı. Özellikle Intel’in 90 dereceleri geçen sıcaklık değerlerinden sonra bu değerler çok iyi!

SONUÇ

MSI’ın yeni Alpha 15 modeli verimli bileşenlerle birlikte hem serin çalışan hem de performanstan ödün vermeyen bir cihaz olmuş. Tasarımsal olarak alüminyum yüzeyler ve ince çerçeveleri ile de oldukça şık bir dizüstü olmuş.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

4 YORUMLAR

  • Merhaba ben de kullanıyorum bir şey soracaktım. Oyun içinde fan sesi çok olmuyor mu? Beni değil de çevredekileri bayağı rahatsız ediyor.

 1. Hocam merhabalar bu model ile https://www.monsternotebook.com.tr/abra/monster-abra-a7-v11-3-1/ monster’ın bu modeli arasında ikilemde kaldım. Monster modeli alacak olursam eğer 8×2 gblık ekleme de yapacağım böylece benzer fiyatlara denk geliyorlar. 1650 ti ile msi aplhanın ekran kartı arasında hangi tarafa baskın fps farkı var yardımcı olabilirseniz sevinirim veyahut siz hangisini tercih ederdiniz? Kolay gelsin 🙂
  mailden dönebilirseniz sevinirim..

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin