Milli Olduğu İddia Edilen Anakart Çin Menşeili Çıktı!

MİLLİ OLDUĞU İDDİA EDİLEN ANAKART NE KADAR YERLİ?

Bilindiği üzere ülkemizde son günlerde Bursa’da yaşayan 18 yaşındaki bir gencin tamamıyla yerli bir anakart ürettiği haberleri oldukça yaygın durumda. Bu tarz gelişmeler ülkemiz için tabii ki çok güzel fakat bu anakart ne kadar yerli? Yaptığımız araştırmalarla birlikte yerli anakartımız olduğu iddiali edilen anakartın yurt dışı sitelerinde birebir aynı modelde bulunabildiğini fark ettik.

Üstelik verilen haberlere göre 1 milyon TL civarlarında kendi kaynaklarıyla yatırım da söyleniyor. Fakat projenin gelişimi, üretimi konusunda ortada herhangi bir belgenin olmaması durumu daha da ilginçleştiriyor. Gencin yaptığı açıklamalarda projenin seri üretime geçilmesi için desteğin artması gerektiği yönde.

Araştırmalarımız sonucunda yerli olduğu iddialı edilen anakartın Çin’in anakart üreticilerinden biri olan Dianjitek firmasının ITX-K37X67 V1.4 model anakartıyla birebir aynı tasarıma sahip olduğunu fark ettik. Görüldüğü üzere birkaç portun rengi hariç anakart birebir aynı görünüyor. Genç anakartın Intel i3-i5-i7 modellerinin de yapılacağını iddia etmişti fakat çeşitli sitelerde aynı anakartın Celeron model işlemci gibi daha fazla çeşide sahip olduğunu gördük.
Yaptığımız karşılaştırma görseline baktığınızda zaten durumu anlamanız kolaylıkla mümkün. Ayrıca yaptığımız karşılaştırmanın medyaya sunulan görsellerden ibaret olduğunu ve karşılaştırmaları bunlara göre yaptığımızı belirtmeden de geçmeyelim.

İleride oluşabilecek gelişmeler ile birlikte haberimiz güncellenecektir.