Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Windows 11
Windows 11

Haber

Microsoft, Denetim Masasını Kaldırmaya Hazırlanıyor

Microsoft, Denetim Masası içerisinde bulunan ayarlar ve diğer seçenekleri Denetim Masası‘ndan Windows 8’de ortaya çıkan ve günümüzde güncel olan tüm işletim sistemlerinde sunulan Metro Ayarlar uygulamasına kaydırmaya başladı.

Microsoft, Windows 8 ile birlikte metro arayüzünü kullanmaya başladı. Metro uygulamaları çıktığından zamandan beri Denetim Masası, Windows Media Player gibi programları metro arayüzüne bağlamaya başladı. Örneğin Media Player 11 artık yerini müzik oynatmak için Groove Music, video oynatmak için Videolar uygulamasına taşıdı. Maalesef aynı durum Denetim Masası için Windows 11 ile gerçekleşecek. Microsoft geliştiricilere sunduğu Windows 11 yapı 22509 içerisindeki belli başlı bazı ayarları Metro Ayarlar uygulamasına taşımış durumda.

Windows 11

Yeni Yapıda Bir Çok Ayar Taşınıyor

Microsoft, 1 Aralık 2021‘de geliştirici kanalında çıkan Windows 11 yapı 22509‘un sürüm notlarındaki değişiklikleri şu şekilde özetledi:

  • Gelişmiş paylaşım ayarlarını (Ağ bulma, Dosya ve yazıcı paylaşımı ve ortak klasör paylaşımı gibi) Gelişmiş Ağ Ayarları altındaki Ayarlar uygulamasında yeni bir sayfaya taşıdık.
  • Yazıcınız veya tarayıcınız hakkında daha fazla bilgiyi kullanılabilir olduğunda doğrudan Ayarlar’da göstermek için Metro Ayarlar uygulamasında Yazıcılar ve Tarayıcılar altında cihaza özgü sayfalarda bazı güncelleştirmeler yaptık.
  • Denetim Masası’ndaki ağ ve cihaz ayarlarının giriş noktasında bulunan bazı ön ayarlar artık Metro Ayarlar uygulamasındaki ilgili sayfalara yönlendirilecektir.

Microsoft’un açıklaması ise şu şekilde: Denetim Masası, Windows’un ilk piyasaya sürülmesinden bu yana büyük ölçüde değişmeden kalan eski bir parçasıdır. Ayarlar uygulaması genellikle basitleştirilmiş modern bir alternatiftir. Çoğu durumda, Ayarlar uygulamasının kullanımı Denetim Masası’ndan daha kolaydır. Ayarlar uygulamasındaki bir bölümün Denetim Masası eşdeğerinin daha gelişmiş özelliklerinden yoksun olduğu durumlar olmuştur.

 

 

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...