Microsoft, Bethesda’yı Rekor Fiyata Satın Aldı!

147

Xbox Series X ve Series S’i 10 Kasım’da satışa sunacak olan Microsoft, oyun tarafında çok konuşulacak bir anlaşmaya imza attı. Dünyanın en büyük oyun stüdyolarından Bethesda’yı satın aldığını duyuran şirket, Sony’e karşı elini güçlendirmek için küçük bir oyun imparatorluğu kuruyor!

Microsoft, Oyun Sektöründe Kartları Yeniden Dağıtacak!

Xbox tarafından yapılan açıklamada, ABD’li video oyun şirketi ZeniMax Media ve bağlı stüdyoların 7.5 milyar dolar karşılığında satın alındığı belirtildi. ZeniMax Media’nın çatısı altında bulunan en büyük stüdyo ise çoğu oyun tutkununun yakından tanıdığı Bethesda Game Studios. Böylece Microsoft, Bethesda’nın da yeni sahibi konumunda olacak. Ayrıca id Software, Arkane Studios, MachineGames ve Tango Gameworks de anlaşmaya konu stüdyolar arasında yer alıyor.

ZeniMax Media’nın Microsoft bünyesine geçişiyle birlikte pek çok popüler oyunun da sahipliği el değiştirecek. The Elder Scroll, Fallout, Doom, Quake, Rage, Dishonored ve Wolfenstein gibi pek çok oyun Xbox çatısı altına girecek. Önümüzdeki yıllarda oyunseverler ile buluşacak Starfield, The Elder Scrolls VI, Deathloop ve Ghostwire:Tokyo oyunları da Microsoft etiketiyle çıkış yapacak.

Oyun dünyası için çok önemli olan bu anlaşma, Xbox Game Pass’in gelişimine de olumlu katkı sağlayacak. Çünkü Bethesda etiketiyle çıkmış ve çıkacak bütün oyunların Xbox Game Pass kataloğuna ekleneceği belirtildi. Bu da platformun oyun arşivinin önemli ölçüde gelişeceğini gösteriyor. Son olarak Bethesda’nın şirket yapısı bozulmadan varlığını sürdüreceğini belirtelim.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin