Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Dünya Haberleri

Microsoft, Activision-Blizzard Birleşimi Yolunda Yepyeni Engeller Çıkmaya Devam Ediyor!

 Bu ayın başlarında, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Microsoft’un Activision-Blizzard ile birleşmesini engellemek için dava açtı“Federal Ticaret Komisyonu, teknoloji devi Microsoft Corp.’un önde gelen video oyunu geliştiricisi Activision Blizzard, Inc. ve Call of Duty gibi gişe rekorları kıran oyun şirketlerinin devredilmesini engellemeye çalışıyor, Microsoft’un video oyun endüstrisindeki gelmiş geçmiş en büyük anlaşmalardan olan, 69 milyar $’lık anlaşmanın, Microsoft’un rakiplerini Xbox oyun konsollarına, hızla büyüyen abonelik içeriğine ve aynı zamanda bulut oyun işine karışarak haksız rekabeti önlemeye çalışıyor.”

Microsoft Tarafına Yapılan Suçlamalar İse Şu Şekilde:

Microsoft

“Microsoft, endüstrinin en popüler ve en büyük video oyunu ekosistemlerinden birini zaten kontrol ediyor. Bahsedilen satın alım cezasız kaldığın da ya da tam anlamıyla gerçekleştiğinde, Microsoft’a oyun endüstrisinde rakipsiz bir konum kazandıracak ve çok fazla sayıda aynı şirkete ait yapımlar bulunacak bu da çeşitliliği azaltacak.”

Davacıtaraf,Microsoft’un2014’ten bu yana 2020’de Zenimax Media(Bethesda) satın alımına kadar tüm satın alımlarını ve birleşmelerini listeliyor. İlginç bir şekilde, dava içeriğinde Rare’in2022’de satın alındığından bahsediyor ancak bahsi geçen şirket halihazırda 2002’de el değiştirmiş bulunuyor.

ActivisionBlizzard’ın Microsoft tarafından önerilen satın alınması Davacılar ve genel olarak halk için önemli bir tehdit oluşturmaktadır, teklif edilen satın alımın ilgili ürün pazarlarının her birinde rekabeti önemli ölçüde azaltabileceği ve Davacılara ve genel olarak halka zarar verebileceği, daha yüksek fiyatlar, daha az yenilik, daha az yaratıcılık, daha az tüketici seçimi, azalan çıktı; Davacıları ve genel olarak halkı mahrum eden diğer potansiyel rekabete aykırı etkiler şeklinde, rekabetin faydalı yararlarının azaltacağı savunuyoruz.

Oyuncular ise, işlemin tamamlanması halinde işverenler arasında daha az seçeneğe sahip olması nedeniyle işgücü piyasasında rekabetin azaldığından da bahsediyor. “Bu özellikle Activision Blizzard’ın şu anda çalışanlardan ve Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Dairesi’nden davalara karıştığı göz önüne alındığında, davacılar, yaygın cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel tacizde bulunduğunu iddia ediyor. “diye ekliyor.

Dün geç saatlerde Microsoft çalışanlarından biriyle yapılan Bloomberg röportajında bu anlaşmanın iyi taraflarını ve neden yapılmasını gerektiğini açıklayan savunmalar da yapıldı.

“Bu anlaşma rekabeti genişletecek ve daha fazla insana daha fazla oyun getirmeye çalışırken oyuncular ve oyun geliştiricileri için daha fazla fırsat yaratacak.”

Microsoft’un planlanan $69 milyar Mega Anlaşması için işlerin nereye gittiğini görmeye devam ediyoruz ancak bunun eleştirel olarak tartışılan işlemler hakkında söylenilecek son şey bunlar değil gibi duruyor.

Aşkın Berbergil, 2003 yılında Ankara'da dünyaya gözlerimi açtım, başta Donanım Arşivi olmak üzere birçok yerde E-spor ve Gaming üzerine Editörlük yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra üniversite sınavı çalışmalarıma devam ediyorum. Profilimde bulunan sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Manor Lords, şehir kurma oyunları tutkunları arasında büyük heyecan uyandıran bir oyun olarak öne çıkıyor. Steam’in en çok arananlar listesinde zirveye yerleşen bu oyun,...

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Motorola’nın yeni amiral gemisi Motorola Edge 50 Ultra’nın özellikleri sızdırıldı. 16 Nisan’da resmi tanıtımı yapılacak olan bu cihaz, teknoloji meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı. İşte...

Telefon Haberleri

Vivo’nun yeni orta-üst seviye telefonu Vivo V30, Türkiye pazarına giriş yaptı. Fiyat baremine göre amiral gemisi özelliklere sahip telefonun detaylarına bir göz atalım. Vivo...