Meslek Liseleri Koronavirüs İçin Maske Üretmeye Başladı!

Koronavirüs salgını için ihtiyaç duyulan tıbbi maskeler, patlama yapan iç talep nedeniyle çoğu zaman bulunamıyor. Konuyla ilgili çalışma yapan Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, meslek liselerinde cerrahi maske üretimine başladı!

100 Meslek Lisesi, Koronavirüs Maskesi Üretmeye Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı bakan yardımcısı Mahmut Özer, konu ile ilgili Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Belirlenen 37 pilot okula tıbbi maske üretimi için gerekli ekipmanların hızlı şekilde gönderildiğini belirten Özer, deneme üretiminin başarılı olduğunu söyledi. Bugünden itibaren 50 meslek lisesinde cerrahi ve N95 maske üretimine başlanacağını ifade eden bakan yardımcısı, lise sayısının Nisan ayı itibarıyla 100’e ulaşacağını müjdeledi.

koronavirüs

Yapılan bu çalışma ile ihtiyaç duyan hastaneler için aylık 2 milyon cerrahi maske üretilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın gönüllü personelleri tarafından üretilen maskelerin dağıtımı ise Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak. Böylece eğitime zorunlu ara verilen okullardan bazıları, salgının önlenmesine yardımcı olacak şekilde değerlendirilecek. Ayrıca üretim çalışmalarına, mevcut eğitim süreci etkilenmeksizin isteyen öğrenciler de katılabilecek. 

İstanbul, Bursa, İzmir, Gaziantep, Adana, Ankara, Kocaeli, Sakarya, Antalya, Konya, Hatay, Tokat, Malatya ve Van’da belirlenen 50 meslek lisesinin yanı sıra üç özel okul da üretim çalışmalarına destek olacağını açıkladı. Ayrıca bazı liselerde maskenin yanı sıra tek kullanımlık önlük, koruyucu tulum ve dezenfeksiyon maddelerinin üretim/paketleme çalışmalarının da yapıldığı belirtiliyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

1 YORUM

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin