Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

MediaTek Dimensity 9000+ SoC
MediaTek Dimensity 9000+ SoC

Haber

MediaTek, Dimensity 9000+ SoC Modelini Duyurdu

MediaTek, yenilenen ve güçlenen Dimensity 9000+ amiral gemisi SoC modelini teknik detayları ile beraber ortaya çıkardı. Dimensity 9000+, 9000 temelleri üzerinde birkaç önemli değişiklik ile güçlenerek karşımıza çıktı. Çekirdek bazında %5 CPU frekans hızı artışı ve grafik bazlı %10 çekirdek hızı artışına ek olarak, görüntü sinyali işleme, dengeleme ve 5G modem stabilizasyonu konusunda da iyileştirmeler bulunuyor.

MediaTek Dimensity 9000+ Neler Vadediyor?

Dimensity 9000+, Cortex-X2 yüksek performanslı çekirdek biriminde yeni Dimensity 9000+ ile beraber 3.05GHz hızdan 3.2GHz maksimum hıza kadar yaklaşık 200 MHz civarında hız artışını sağlıyor. Dimensity 9000‘den beridir hala aynı şekilde yapılanan 1+3+4 çekirdek birimlerini bu SoC modelinde de kullanan MediaTek, üç güç tasarrufu odaklı Cortex-A710 çekirdeği ve dört yüksek performans verimi için Cortex-A510 çekirdeği ile donatılıyor. Güçlendirilmiş GPU çekirdeği, Mali-G710/MC10 olarak karşımıza çıkıyor.

MediaTek’in görüntü işleme birimi olan Imagiq 790, aynı anda üç kameradan 18 bit HDR video çekimi yapabiliyor. Ayrıca 320MP çözünürlüğe kadar olan hareketsiz görüntüleri kodlamayı destekler ve saniyede 9 gigapiksel (GP) işleme kapasitesine sahip olduğu da SoC hakkında verilen detaylar arasında. AI gürültü azaltma özelliğine sahip 4K HDR video desteği de var.

Dimensity 9000+‘da güncellenmiş olan 5G modem, 3CC taşıyıcı kullanarak 7 Gbps tepe hıza kadar indirme hızlarında bir artış elde ediyor.

MediaTek Dimensity 9000+ SoC‘nin bu yılın üçüncü çeyreğine kadar akıllı telefonlarda yer alması bekleniyor.

Heyecan veren özellikleri ile yeni MediaTek Dimensity 9000+ SoC‘yi sizlere anlatmaya çalıştık. Peki sizin bu yeni SoC modeli hakkında görüşleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da Donanım Arşivi Forum üstünden paylaşabilirsiniz.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...