Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Mac Kernel_Task Yüksek CPU Kullanım Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle işletim sistemi sayesinde diğer cihazların önüne geçen ve iş, eğitim amaçlı alan kişilerin tercih sebebi olan MacOS işletim sisteminde görev yöneticisinde kernel_task ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Kernel_task işleminin görevi işlemcinizin fazla ısınmasını engellemek için işlemci kullanımınızı kısıtlamaktır, bu nedenle görev yöneticisinde işlemciyi kendisi kullanıyor gibi gösterir ve diğer uygulamaların kullanmasını engelleyerek işlemcinin soğumasının sağlar.

Bu rehberimizde sizleri için “Kernel_task Yüksek CPU kullanım sorunu nasıl çözülür?“, “Kernel_task Yüksek CPU kullanım sorununun çözümü nedir?” sorularını yanıtlayacak ve “Kernel_task Yüksek CPU kullanım sorununun çözüm yöntemlerini” sunacağız.

Kernel_task Yüksek CPU Kullanım Sorununun Çözüm Yöntemleri

 • Mac’i Yeniden Başlatmak
 • Virüs Taraması Yapmak
 • Sorunun kexts Kaynaklı Olup Olmadığını Öğrenmek
 • EtreCheck Taraması Yapmak
 • NVRAM’ı Sıfırlamak
 • SMC’yi Sıfırlamak
 • Önbelleği Temizlemek
 • Ortam Sıcaklığını Düşürmek

Mac’i Yeniden Başlatmak

Mac’i yeniden başlatmak çalışan tüm işlemleri sonlandıracağı için siz işlerinize tekrar başladığınızda yalnızca size gerekli olan işlemleri başlatacaktır ve ısınmasını bir süre geciktirecektir. Maalesef bu geçici bir çözümdür ve zamanla Mac’inizin işlemcisi ısınıp yeniden kernel_task kullanımı artacaktır.

Virüs Taraması Yapmak

Üçüncü parti yazılımlardan bulaşmış olabilecek herhangi bir kötü yazılımın sizden izinsiz işlemcinize yük oluşturması ve işlemcinizin kaynaklarını sömürerek ısınmasını sağlaması sonucunda kernel_task ısınmayı engellemek için işlemci kullanımını arttırıyor ve sizin işlemleriniz bu sebeple yavaşlıyor olabilir. Virüs taraması yaparak sorunun bu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sorunun kexts Kaynaklı Olup Olmadığını Öğrenmek

Siz cihazınızda yüksek işlemci gücü gerektiren bir işlem yapmıyorken kernel_task yüksek CPU kullanımı sorunu ile karşılaşıyorsanız üçüncü parti hatalı bir kernel uzantısı(kexts) da buna sebep olabilir.

Bunu test etmek için cihazınızı güvenli modda başlatın ve kernel_task kullanımını takip edin. Mac güvenli modda üçüncü parti kernel uzantılarının çalışmasına izin vermez, sorun bundan kaynaklı ise kernel_task kullanımı düşecektir.

EtreCheck Taraması Yapmak

Sorun kexts kaynaklı görünüyorsa bir EtreCheck taraması yaparak çalışan tüm kernel uzantılarını görebilirsiniz. Kernel_task yüksek CPU kullanımı sorununa neden olabileceğini düşündüğünüz uzantıları kaldırarak sorunu çözebilirsiniz.

NVRAM’ı Sıfırlamak

 1. Mac’inizi kapatın ve açma tuşuna bastığınız anda “option + command + R + P” tuşlarına 20 saniye basılı tutun.
 2. İkinci başlatma sesinden sonra tuşları bırakabilirsiniz.

SMC’yi Sıfırlamak

 1. Mac’iniz kapalı konumdayken güç düğmesine 10 saniye basılı tutun.
 2. Birkaç saniye bekledikten sonra Mac’inizi açın.

Önbelleği Temizlemek

 1. Finder‘a “~/Library/Caches” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Açılan dosyada “command + A” kombinasyonu ile tüm dosyaları seçin ve silin.
 3. Ardından çöp kutsunu temizleyin.

Ortam Sıcaklığını Düşürmek

Kernel_task işlemcinin ısısını dengede tutmak için CPU kullanımını kısıtlamakta, bulunduğunuz ortamın sıcaklığı da Mac’inizin işlemci sıcaklığını doğrudan etkilemekte olduğundan klima veya vantilatör benzeri bir soğutma yöntemi ile soğutarak Mac’inizi biraz daha serin çalıştırabilir ve daha uzun süreler işlemcinizi tam performans kullanabilirsiniz.


Bu rehberimizde sizleri için “Kernel_task Yüksek CPU kullanım sorunu nasıl çözülür?“, “Kernel_task Yüksek CPU kullanım sorununun çözümü nedir?” sorularını yanıtladık ve “Kernel_task Yüksek CPU kullanım sorununun çözüm yöntemlerini” sunduk. Bu konu ile ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...