Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Mac Cihazlarda Çöp Kutusunu Boşaltamama Sorunu Nasıl Çözülür?

Apple tarafından üretilen, tasarımı ve kullanıcı dostu olmasıyla bir çok kişi tarafından tercih edilen MAC cihazlarda zaman zaman sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Çözümleri de cihazın kullanımı kadar kolay olan bu sorunlar kullanıcıların günlük işlemlerini aksatmadan çözülebilmektedir. Bu rehberimizde zaman zaman karşılaşılabilen Mac Cihazlarda Çöp Kutusunu Boşaltamama Sorunu Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizler için derledik.

Mac Cihazlarda Çöp Kutusunu Boşaltamama Sorunu Çözümü

Bazen bazı sistem uygulamalarının düzgün çalışmamasının ilk nedeni, eski bir işletim sistemidir. Bu nedenle, Mac’te Çöp Kutusu’nu boşaltamıyorsanız, macOS’inizin güncel olduğundan emin olun.

Mac’iniz işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırıyorsa ancak Çöp Kutusu hala hatalı çalışıyorsa diğer düzeltmeleri denebilirsiniz.

 • Dosyalarınızın Kilitli Olup Olmadığını Kontrol Edilmesi
 • Çöp Kutusunu Boşaltmak için Seçenek Tuşunu Kullanılması
 • Mac’in Yeniden Başlatılması
 • Güvenli Modun Kullanılması
 • Terminal Kullanılarak İşlemi Zorlama
 • Disk İzinlerinin Onarılması

Dosyalarınızın Kilitli Olup Olmadığını Kontrol Edilmesi

Çöp Kutusu’nu veya Çöp Kutusu’nu boşaltamıyorsanız, şimdi nasıl adlandırıldığı, belki de dosyalarınızın silinmeye karşı kilitlenmiş olmasıdır.

Mac’te dosyaları kilitleme seçeneği, herhangi bir dosyaya Control + tıklarsanız Bilgi al menüsünün altında bulunur.

Adım 1 : Bu yüzden Bin’i açın ve silinmeyecek dosyaları arayın.
Adım 2 : Control + dosyaya tıklayın ve Bilgi al’ı seçin
Adım 3 : Şimdi Kilitle onay kutusunun işaretini kaldırın.

Çöp Kutusunu Boşaltmak için Seçenek Tuşunu Kullanılması

İçindekilerin tümünü silmek için Çöp Kutusu’nu açamıyorsanız, bunu Dock’tan yapmanın bir yolu vardır. Option tuşunu kullanarak, klasörü açmadan seçenekleri başlatabilir ve Çöp Kutusunu temizleyebilirsiniz.

Adım 1 : Dock’ta Çöp Kutusu simgesini bulun.
Adım 2 : Option tuşunu (veya Option-Shift) basılı tutun ve Çöp Kutusu simgesini çift tıklayın.

Adım 3 : Kutuyu Boşalt seçeceğine tıklayın.
Adım 4 : Açılır pencere göründüğünde onaylayın.

macOs

Mac’in Yeniden Başlatılması

Mac’inizde Çöp Kutusu’nun boşalmamasının nedeni, Çöp Kutusu’ndaki bir şeyin hâlâ kullanılıyor olması olabilir. Bir dosya veya uygulamanın bir parçası olabilir. Bunu düzeltmek için Mac’inizdeki her etkin işlemi sonlandırmanız gerekir. MacBook’unuzun basit bir şekilde yeniden başlatılması size yardımcı olacaktır.

Adım 1 : Üst menüdeki Apple simgesine gidin.
Adım 2 : Mac’inizi yeniden başlatmak için Yeniden Başlat’a tıklayın.

Bu şekilde, hala çalışmakta olan tüm uygulamaları kapatmaya zorlayacaktır. Şimdi Çöp Kutusunu boşaltmayı deneyin.

Güvenli Modun Kullanılması

Güvenli mod, başlatma sırasında Mac’inizin oturum açma öğeleri, macOS tarafından gerekli olmayan sistem uzantıları gibi belirli yazılımları yüklememesine olanak tanır. Güvenli modu kullanarak, bazı uygulamaların veya yazılımların normal Çöp Kutusu işlevine müdahale edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Adım 1 : Üst menüdeki Apple simgesine gidin.
Adım 2 : Yeniden Başlat’ı tıklayın.
Adım 3 : Mac’iniz yeniden başlatılırken Shift tuşunu basılı tutun.
Adım 4 : Apple logosu ve ilerleme çubuğu göründüğünde tuşu bırakın. Ekranınızın sağ üst köşesinde “Güvenli Önyükleme” görünmelidir.
Adım 5 : Artık Mac’inizi Güvenli Mod’a girdiniz, bu da hiçbir üçüncü taraf uygulama veya başlangıç ​​öğesinin yüklenmeyeceği anlamına gelir.
Adım 6 : Normalde yaptığınız gibi Çöp Kutusu’nu boşaltabilir ve ardından normal moda geri dönmek için Mac’inizi yeniden başlatabilirsiniz.

13 MacBook Pro

Görüntü: 9to5mac

Terminal Kullanılarak İşlemi Zorlama

Bu seçenekle dikkatli olmanız gerekir. Yanlış komutu girmek, Mac’teki Çöp Kutusundan çok daha fazlasını temizleyebilir.

Adım 1 : Terminali Spotlight Search’ü kullanarak veya Yardımcı Programlar > Terminal yolunu kullanarak bulabilirsiniz.
Adım 2 : Terminal açıldığında, sudo rm yazıp bir boşluk bırakın ve ardından Enter tuşuna BASMAYIN.
Adım 3 : Şimdi Dock’ta Çöp Kutusu’nu açın ve şu anda Çöp Kutusunda bulunan dosyaları Terminal penceresine sürükleyip bırakın.

Adım 4 : Ardından Enter’a basın.
Adım 5 : Onaylamak için şifrenizi girin ve bir kez daha Enter’a basın.
Adım 6 : Şimdi Çöp Kutusunu boşaltmak için Enter düğmesine basın.


Bu rehberimizde bir çok kullanıcı tarafından karşılaşılan Mac Cihazlarda Çöp Kutusunu Boşaltamama Sorunu Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını ayrıntılı bir şekilde verdik. Benzer sorunlarınız için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

 

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

1 Yorum

1 yorum

 1. mehmet karip

  Ağu 11, 2023 at 10:37

  Olmadı reviz edin isterse dosyada öyle bilinmedik dosya değil catalinayı indirdim işim bitti silmek istiyorum öylece kaldık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Zombi kıyameti sevenler için harika bir haber var! Dying Light 2 Reloaded Edition, bu hafta sonu Steam’de ücretsiz olarak oynanabilir olacak. Oyunseverleri zombi parçalamaya...

Oyun Haberleri

Sons of the Forest‘ın 1.0 sürümüyle resmi olarak piyasaya sürülmesi, oyun dünyasında büyük bir heyecana yol açtı. Endnight Games‘in yaptığı muazzam güncelleme, oyunculara oyunun...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de en çok tercih edilen bilgisayar markası belli oldu. Önceki yıllara göre zirve değişmeyerek Lenovo yine pazar payında çoğunluğu elde etti. En...

Teknoloji Haberleri

Twitch.Tv platformu özellikle son yıllarda büyük bir tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda da Bit hırsızlığı ile gündeme gelen platformda bazı yayıncılar için tutuklamalar söz...