Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Logitech G512 Carbon İncelemesi

Mekanik oyuncu klavyeleri günümüzde çok daha popüler bir hale geldi. Çünkü artık çok daha erişilebilir bir hale geldiler diyebiliriz. Fakat fiyat/performans odaklı ürünler özellikle ülkemizde büyük ilgi görüyor. Bu ürünlerden biri ise özel indirimiyle birlikte Logitech G512 Carbon model mekanik oyuncu klavyesi oluyor. Özellikle dayanıklı yapısıyla öne çıkan bir model diyebiliriz.

Bugünkü Logitech G512 Carbon incelemesinde bu klavyenin artılarına ve eksilerine değineceğiz, bunun yanı sıra tasarım detaylarını da göz gezdiriyor olacağız. İncelememizdeki modelin ise GX Blue Switch versiyonu olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Logitech G512 Carbon Mekanik Oyuncu Klavyesi

Logitech G512 Carbon mekanik klavye incelememize ilk olarak kutu tasarımıyla başlıyoruz. Logitech’in son yıllarda artık klasikleşen kutu tasarımı G512 Carbon modelinde de devam etmekte. Gri zemin üzerine ürünün modeli ve görseli konumlandırılıyor. Ayrıca sağ üstte GX Blue model anahtarlarla geldiğini belirten bir logo ve hemen solunda ise fabrikasyon olarak Türkçe tuş takımıyla geldiğini belirten ufak bir etiket bulunuyor.

G512 Carbon klavyeyi kutusundan çıkartıyoruz. Gördüğünüz gibi tam boy bir klavye, yani numpad kısmı bu klavyede yer alıyor. Genel renkler ise aslında tam siyah bir modele göre daha iyi olmuş. Üst gövdede uçak sınıfı alüminyum alaşım kullanılmış ve üstü hafif fırçalı bir görünüme sahip. Güzel yanlarından biri ise köşelerin sivriliğinin alınması olmuş, çünkü bazı klavyelerde köşeler çok keskin oluyor ve bazen rahatsız edebiliyor.

Logitech G512 Carbon modelinde standart diyebileceğimiz keycaplere yer verilmiş, zaten Logitech’in en üst seviye ürünlerinden biri değil fakat genel olarak iyi kalitedeler. Güzel yanı ise bu tuşların fabrikasyon olarak Türkçe karakterlerle birlikte sunuluyor olması. Bunun yanı sıra tam boy enter tuşu ise ülkemizde aranan bir şey, bu klavyede de sunulmuş bu gayet güzel.

Klavyenin sağ üst tarafında 2 adet bildirim LED’i ve Logitech “G” logosu bulunuyor. Bunun haricinde bu klavyede harici olarak konumlandırılan multimedya tuşları bulunmuyor, yine aynı şekilde bir ses tekerleğine yer verilmemiş. Bunlar aradığımız ek özellikler fakat bazı fiyat seviyeleri için kabul edilebilir diyebiliriz.

Logitech G512 Carbon model klavyenin kablosuna baktığımızda gerçekten şaşırtıcı olduğunu görmekteyiz. Bu klavyenin kablosu 1.83 metre uzunluğunda, örgü kaplı ve gerçekten çok kalın bir kablo. Bunun sebebi ise klavyede dahili olarak USB 2.0 HUB desteğinin bulunması. Kablo kalın olduğu için ince kablolarda olduğu gibi kolayca eğip bükemiyorsunuz maalesef.

Klavyenin üstünde oldukça kaliteli bir alüminyum kullanıldığından bahsetmiştik, eksi yönü ise alt tarafta komple plastik bir yapının olması diyebiliriz. Burada yükselt ayaklarını görüyoruz, bunun yanı sıra toplamda 6 adet kayma engelleyici kauçuk tabanlıklar bulunuyor. Bu klavye 1.15 KG ağırlığında olduğu için masaya gerçekten iyi yapışıyor diyebiliriz.

Logitech G512 Carbon Teknik Detaylar

 • Tuş Dizilimi: Tam Boy Klavye (%100)
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Raporlama Hızı: 1000 HZ
 • Switch: Romer G Dokunmatik / GX Blue / GX Brown Tactile Seçenekleri
 • Tepki Süresi: 1 MS
 • Switch Ömrü: 70 Milyon Tık
 • Anti Ghosting: 26 Tuş
 • Aydınlatma: Her Tuşa RGB
 • Yazılım Desteği: Logitech G Hub
 • Kablo: 1.83 Metre
 • Ağırlık: 1.15 KG

Bu klavyenin sağ üst tarafında USB HUB bulunuyor. Üzerinde herhangi bir USB versiyonu yazılmıyor fakat bu USB HUB maalesef USB 2.0 destekli. Yüksek hızlı bir flash bellek ile yaptığımız testlerde 20 MB seviyesini geçemedi. Buraya diğer ekipmanlarınızı aslında rahatlıkla bağlayabilirsiniz. USB 3.0 olabilirdi fakat hiç olmamasından çok daha iyidir.

Gelelim mekanik klavyenin en önemli noktası olan anahtarlara. G512 Carbon modeli aslında 3 farklı anahtar seçeneğiyle geliyor, bizdeki GX Blue anahtarlı versiyonu. Mavi anahtarlara sahip olduğu için tahmin edebileceğiniz gibi oldukça sesliler, fakat hissiyat olarak gerçekten iyi konumdalar. Kailh üretimi olan bu anahtarlar 70 milyon basım ömrüne sahip. Peki bu klavyeden yay sesi geliyor mu diyecek olursanız çok az geldiğini söyleyebiliriz, ama rahatsız edecek düzeyden çok uzakta.

Logitech G Hub yazılımı bu klavyeyle birlikte kullanılabiliyor. Tuşlara özel makro atamaları, üstteki “F” tuşlarına çeşitli multimedya kısayolları atamak gibi işlemler yapmak oldukça kolay. Bunun yanı sıra yine G Hub yazılımı üzerinden bu klavyedeki her bir tuşa özel RGB ayarlaması yapabiliyorsunuz. Zaten uzunca bir dönemdir Logitechi RGB konusunda gayet iyi konumda diyebiliriz.

Oyun Deneyimi

Bizdeki Logitech G512 Carbon modeli mavi anahtarla birlikte geliyor. Aslında oyuncuların sevdiği anahtarlardan biri bu. Oyun deneyimi tarafında bize gerçekten iyi bir deneyim yaşattı diyebiliriz. Tuşların hissiyatı oldukça iyi düzeyde, mavi anahtar olmasından dolayı haliyle biraz sesliler. Ama genel olarak yumuşaktı tuşlar yani uzun süreli kullanımlarda sizi yormayacaktır. Tabii ek olarak bir bilek desteği olsa çok daha iyi olabilirmiş.

Logitech G512 Carbon Genel Değerlendirme

Tasarım
80%
Dayanıklılık
90%
Anahtarlar
80%
Ek Özellikler
70%
Oyun Deneyimi
90%
Aydınlatma
90%

Özet

Logitech G512 Carbon oyuncu klavyesi incelemesinin sonuna geldik. Bu klavye dayanıklı alüminyum gövdesi, Kailh üretimi mavi anahtarlarıyla birlikte oldukça başarılı bir model olmuş. Eksi yönü ise bilek desteğinin olmaması ve USB HUB’ın 2.0 standartını destekliyor oluşu diyebiliriz.

83.3%

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...