Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

Lenovo Legion 7 16ACHG6 İncelemesi

Sizlere çok sayıda oyuncu dizüstü bilgisayarı incelemesi yaptık aslında. Fakat bugün incelemesini yapacağımız Lenovo Legion 7 16ACHG6 model oyuncu dizüstü bilgisayarı gerçekten çok ayrı bir seviye olmuş diyebiliriz. Şık metal tasarımı, tepeye oynayan donanımıyla birlikte oldukça başarılı bir model bizleri bekliyor.

Lenovo Legion 7 16ACHG6 modelinde AMD Ryzen 9 5900HX model tepe seviye bir mobil işlemci, Nvidia GeForce RTX 3080 Mobile 165W gibi yine tepe seviyelerde bir ekran kartı bulunuyor. Bu güçlü donanımları ise yüksek kalitede ekran ve sesle birleştiren cihazla karşı karşıyayız.

Lenovo Legion 7 16ACHG6 Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

Lenovo Legion 7 cihazını kutusundan çıkarttığınız andan itibaren şık tasarımı sizleri etkisi altına alıyor dersek pek abartıyor olmayız herhalde. Cihazın üst kasası ve klavye yatağı alüminyum malzemeden imal edilmiş. Bu hem görüntü hem de kalite hissiyatı açısından gerçekten güzel bir hamle. Zaten bu cihazı en üst seviyelere hitap ettiğini düşünecek olursak bu tarz şeyler gerekiyor açıkçası. Haliyle bu cihazın kasa kalitesi de gerçekten üst seviyelerde zaten.

Cihazın tasarımında en dikkat çeken kısım ekran çerçeveleri olmuş diyebiliriz. Yanlarda çok ince, altta ve üstte yine oldukça ince çerçevelere yer verilmiş. Üstte ise 720P çözünürlüğe sahip standart bir web kamerasına yer verilmiş. Aslında 1080P çözünürlüğünde bir web kamera çok daha iyi olabilirmiş.

Cihazın üst kapak malzemesi metal ve tasarımı aslında oldukça sade. Sağ alt tarafta beyaz yüzey üzerine ufak bir “Lenovo” logosu yerleştirilmiş. Sol üstte ise göze batmayacak şekilde bir “Legion” yazısı bulunuyor. Güzel kısım ise “O” harfinin ortasında ufak bir RGB aydınlatma bulunması olmuş, bu sayede üst kapaktaki sadelik biraz kırılmış.

Cihazın klavye yatağı da alüminyum bir malzemeden imal edilmiş ve yine üst seviye bir kalite hissiyatıyla geliyor. Fırtına grisi adı verilen bu renk gerçekten şık bir görünüm katıyor diyebiliriz. Cihazın touchpad kısmı oldukça geniş ve kullanışlı. Klavye olarak ise Lenovo’nun Legion TruStrike klavye tasarımı kullanılmış. Bu klavye hissiyat olarak gayet iyi, oyuncuların işini rahatlıkla görecek düzeyde. RGB aydınlatması ise Corsair iCue desteğiyle birlikte geliyor bu güzel. Fakat bu cihazda ince profil bir mekanik klavye de kullanılabilirmiş açıkçası.

Cihazın alt tarafına baktığımızda sade fakat hoş bir görüntü bizleri karşılıyor. Cihazın alt ve üstünde oldukça büyük kauçuk tabanlar var bu sayede cihazın zeminde stabil olarak durması sağlanmış. Üst tarafta ise gördüğünüz gibi oldukça büyük bir havalandırma ızgarası bulunuyor. Sol alt ve solda ise hoparlör için ufak ızgaralar bulunuyor.

Bu cihazın en dolu yeri arka alt tarafı kesinlikle. Sağda ve solda RGB aydınlatmayla birlikte çok güzel bir görüntü sunan havalandırma açıklıklarını görüyoruz. Havalandırma açıklıklarında bile böylesine şık aydınlatma sistemi görmek gerçekten çok iyi! Cihazın giriş-çıkış birimlerinin çoğu da yine ortaya toplanmış; en solda 5 GBPS Ethernet, DP destekli USB Type-C, 2 adet USB 3.2 Gen 1 yuvası, HDMI 2.1 ve son olarak DC güç girişi bulunuyor.

Cihazın sol tarafındaki havalandırma ızgarasında da yine bu şık RGB aydınlatma devam etmekte. Hemen sağında DP destekli Type-C 3.2, 3.5 MM kombo jak yuvaları bulunuyor. Ayrıca görselde de görebileceğiniz üzere yine bir RGB şerit konumlandırılmış. Bu RGB şerit özellikle karanlık bir ortamda masaya çok güzel bir yansıma yapıyor.

Cihazın sağ tarafına baktığımızda yine RGB aydınlatmalı havalandırma ızgarası, USB 3.2 Gen 1 Type-C yuvası ve E-Shutter anahtarını görmekteyiz. Bu anahtar cihazdaki web kamerasının bağlantısını kesiyor. Günümüzde Mark Zuckerberg’ün bile kamerasını kapattığını düşünürsek bu tarz önlemler hayat kurtarabilir 🙂

Lenovo Legion 7 16ACHG6 Teknik Detaylar

 • İşlemci: AMD Ryzen 9 5900HX (Boost 4.6 Ghz, 8 Çekirdek 16 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3080 16 GB GDDR6 165W
 • Ekran: IPS 16.1 İnç 2560 x 1600, 16:10 Format, 3 MS, %100 sRGB, HDR 400, Dolby Vision
 • Bellek: 16 + 16 GB 3200 MHz
 • Depolama: 2 TB PCI Express M.2 SSD
 • Kablolu Bağlantı: 5G LAN
 • Kablosuz: Killer Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1
 • Klavye: iCue Full RGB
 • Kamera: 720P
 • Ses: Harman Kardon Stereo Hoparlörler
 • Adaptör: 300W Slim
 • Batarya: 8 Saate Varan Pil Ömrü
 • Boyutlar:20,1-23,5mm x 356mm x 261,04mm
 • Ağırlık: 2.5 KG

Lenovo Legion 7 16ACHG6 model oyuncu dizüstü bilgisayarının bizi en çok şaşırtan özelliği aslında ekranı diyebiliriz. 16.1 inç boyutundaki ekranı 2560 x 1600 çözünürlüğe sahip. Bunun yanı sıra 165 Hz tazeleme hızı sunuyor ve 3 MS tepki hızıyla geliyor. Asıl şaşırtıcı kısmı ise bütün bu özelliklere rağmen 10 bit renk derinliği sunan bir panele sahip olması. Aslında üst seviye bazı monitörlerde bile bu özellikleri aynı anda kullanmak mümkün olmayabiliyor fakat bir dizüstü bilgisayar ekranında bunları görmek gerçekten çok iyi. Ekran boyutu ise geleceğin standartı olabilir diyebiliriz. Çünkü 15.6 inç ve 17.3 inç gibi standartların ortasına konumlandırılmış ve gayet ideal görünüyor.

10 Bit renk derinliği, IPS panel, %100 sRGB renk gamutu desteği falan derken aslında bu cihazla profesyonel işlerinizi de yapmanız mümkün diyebiliriz. Ekranın renk üretimi, görüş açıları gerçekten çok iyi düzeyde!

Cihazda AMD Ryzen 9 5900HX ve Nvidia GeForce RTX 3080 Mobile gibi çok güçlü donanımlar olduğu için haliyle iyi bir soğutma kullanılması şart. Haliyle cihazın içinde oldukça kapsamlı bir soğutma sistemi bulunuyor. Legion Coldfront 3.0 ismi verilen bu soğutma vapor chamber isimli yöntemden de yararlanan bir sistem. Bu sistemin oyun içerisindeki performansına ise birazdan bakıyor olacağız.

Bu cihazda Harman Kardon imzalı 2 x 2W bir hoparlör kurulumu bulunuyor. Aslında kağıt üzerinde pek çekici görünmüyor fakat test ettiğimiz zaman beklenenin çok daha üzerinde bir ses performansı sunduğunu gördük. Ses seviyesi gayet yeterli, bass ve tizzler ise bozulmaya uğramadan kullanıcısına ulaşıyor. Açıkçası toplamda 4W bir kurulum için şaşırtıcı deneyim yaşattı diyebiliriz.

Cihazın önünde, sağında solunda RGB aydınlatmalar olduğundan bahsetmiştik. Yukarıda da gördüğünüz gibi karanlık bir ortamda gerçekten mükemmel bir görüntü sağlıyor. Peki bu cihazın kontrollerini nereden yapıyoruz derseniz burada devreye Lenovo Vantage yazılımı giriyor. Bu yazılımla birlikte cihazın anlık durumu, fan hızları, anlık sıcaklıkları, klavye makro atamaları ve RGB aydınlatmayı kontrol etmek / görüntülemek gibi işlevleri rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Lenovo Legion 7 16ACHG6 Performans Testleri

Lenovo Legion 7 16ACHG6 model oyuncu dizüstü bilgisayarının ilk oyun testini Call of Duty Cold War multiplayer ile yaptık. 1600P çözünürlük, en yüksek grafik ayarları ışın izleme açık ve DLSS modu dengelideyken 90-100 FPS civarlarında çok iyi FPS değerleri almayı başardık. Bu test esnasında ekran kartımız 70 derecelerde seyrederken işlemci ise 97 derecelere varan sıcaklıklara ulaştı. Ekran kartı sıcaklığı gayet iyiyken işlemci sıcaklığı ise çok yüksekti. Fakat bu sıcaklığa rağmen işlemcide belirgin bir throttle yaşanmaması artı tarafı olmuş diyebiliriz.

Dirt 5 oyununa geldiğimizde ise yine 1600P çözünürlükteydik. Yüksek grafik ayarlarındayken ve ışın izleme kapalıyken 100-110 FPS civarlarında yine oldukça iyi FPS değerleri almayı başardık. Ekran kartı 77 derecelere kadar çıkmışken işlemci ise 90 derece civarlarında seyretti.

Lenovo Legion 7 oyuncu dizüstü bilgisayarının son oyun testini Red Dead Redemption 2 oyunuyla gerçekleştiriyoruz. 1600P çözünürlük, yüksek grafikler ve DLSS dengeli moddayken yaptığımız testte 100 FPS civarlarında oldukça iyi değerler almayı başardık. Fark edebileceğiniz üzere RDR2 testinde işlemci sıcaklığı bir tık daha iyi durumdaydı.

Sonuç

Lenovo Legion 7 16ACHG6 oyuncu dizüstü bilgisayarının incelemesinin sonuna geldik. Bu cihaz 16.1 inç boyutundaki yüksek kaliteli ekranı, beklenenden fazlasını veren ses performansı ve AMD Ryzen 9 5900HX işlemci, Nvidia GeForce RTX 3080 Mobile ekran kartıyla birlikte gerçekten dolu dolu bir cihaz. Eksi yanları tabii ki var, örneğin low profile bir mekanik klavye kullanılabilirmiş. İşlemci sıcaklığı tarafında da daha düşük sıcaklıklar görmek isterdik açıkçası.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Intel’in harici bir masaüstü ekran kartı yapacağı haberi ilk duyulduğunda insanlar gerçekten heyecanlanmıştı. Çünkü yıllardır AMD Radeon ve Nvidia GeForce tarafının aktif olduğu bir...

Teknoloji Haberleri

Oyuncular günümüzde pek mutlu sayılmazlar. Çünkü aradıkları ekran kartlarını bulurken çok zorlanıyorlar, bulduklarında ise çok yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyorlar. Bu durum aslında bütün dünyada böyle...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Telefon Haberleri

Xiaomi’nin Redmi Note serisi akıllı telefonları gerek ülkemizde olsun gerek dünyada olsun oldukça ilgi çeken cihazlar oldular. Çünkü bu serideki cihazlar yüksek fiyat/performans oranıyla...